Aerobic w wodzie

, , Tagi , , ,

Aerobic w wodzie jest formą gimnastyki korekcyjnej, swoje początki wziął od rehabilitacji i ćwiczeń w wodzie. Zajęcia prowadzone przy muzyce, pozwalają odprężyć się nie tylko fizycznie lecz również psychicznie. Z tej formy ćwiczeń powinny korzystać osoby na co dzień nie uprawiający żadnego sportu, osoby z nadwagą, mające problemy układu kostnego i stawów, ta forma ćwiczeń zalecana jest osobom starszym. Działanie wyporowe wody powoduje, że ciało staje się lżejsze umożliwiając osobie ćwiczącej na łatwiejsze wykonanie ćwiczeń. A działające na ciało ciśnienie hydrostatyczne powoduje ruch klatki piersiowej, odciążając mięśnie wykorzystywane do utrzymania w pionie sylwetki a co za tym idzie i kręgosłupa. Biorąc udział w takich zajęciach nie musimy umieć pływać.

Zalety aerobiku w wodzie

Najważniejszą zaletą jest wzmocnienie mięśni grzbietu, pośladków i stóp, uchroni nas to od wielu urazów i nada estetyczny wygląd sylwetce. Podczas ćwiczeń odciąża się stawy i kręgosłup unikniemy bólów i zwyrodnień tego układu. Nasze ciało stanie się bardziej elastyczne i giętkie. Obniżenie napięcia mięśni usprawnia i koryguje postawę. Zwiększe możliwości ruchowe stawów dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne powodując również większą elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł. Poprawia pracę układu oddechowego i krwionośnego serce jest prawidłowo dotlenione a krew krąży w odpowiednim tempie. Ćwiczenia wykonywane podczas aerobicu w wodzie dodatkowo likwidują stres, wysmuklają sylwetkę, redukują tkankę tłuszczową.

Zasady wykonywania aerobiku w wodzie

Jak przed każdym rozpoczęciem ćwiczeń tak i przed aerobikiem wodnym należy dobrze przygotować ciało do zajęć, rozpoczynając trwającą około pięciu minut rozgrzewką. Następnie powinny zacząć się główne zajęcia oparte na pracy wytrzymałościowej i siłowej. Po trzydziestu minutach powinna nastąpić rozluźniająca przerwa i uspokojenie organizmu. Czas trwania zajęć to czterdzieści do czterdziestu pięciu minut.

Sposoby uatrakcyjniania zajęć

Do wykonywania ćwiczeń często aby je uatrakcyjnić wykorzystywane są specjalne przybory jak rurki z pianki poliuretanowej zwanych „makaronami”, pasy wypornościowe, piankowe ciężarki i rękawice. Oprócz walorów uatrakcyjniających przyrządy te wspierają i intensyfikują wykonywane ćwiczenia. A masaż jaki wykonuje na naszym ciele woda sprawia wrażenie odprężenia i większych możliwości naszego ciała.

grayscale photo of woman wearing monokini on body of water
grayscale photo of woman wearing monokini on body of water, Stefano Zocca at Unsplash

Korzyści z uprawiania aerobicu w wodzie

Wydzielane podczas ćwiczeń endorfiny zwane też hormonami szczęścia sprawią, że poczujemy się młodziej, a aktywne i przyjemne spędzanie czasu uwolni nas od napiętych mięśni i stresu towarzyszącego nam codziennie. Uczestnicząc w zajęciach aerobiku wodnego spalamy więcej niż w innych treningach kilokalorii bo około 500 w czasie jednych zajęć. Piękna sylwetka, ujędrnione ciało bez cellulitu to tylko niektóre z korzyści jakie osiągniemy w czasie ćwiczeń. Nieocenione korzyści jakie daje aerobic w wodzie to poprawa kondycji naszego organizmu, większe jego możliwości, a także zrelaksowana psychika powodują poprawę nastroju wywołując uśmiech na twarzy.

Poprzedni

Wspomagacze odchudzania

Bieganie na schudnięcie

Następny

Dodaj komentarz