Aerobic wodny

, , 11 maja 2014 Tagi , ,

Znaczenia regularnej i właściwie dobranej aktywności fizycznej nie trzeba dziś chyba nikomu tłumaczyć. Do powszechnego poglądu weszło już przekonanie, że ruch, we wszelkich jego formach, to najlepszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie ciała, a także na zdrowie i piękno przez długie lata. Teorię te zna więc każdy, trudności jednak pojawiają się wtedy, kiedy zasady te trzeba wcielić w życie.

Najważniejsza jest decyzja

Jednym z najbardziej istotnych pytań jest to, jaką formę aktywności fizycznej wybrać? Propozycji i alternatyw jest tyle, że właściwe każdy znajdzie ten sport czy tę dyscyplinę, która będzie idealna dla niego, jednak warto pamiętać, zwłaszcza jeśli jesteśmy w tej kwestii debiutantami, że są aktywności mniej i bardzie wskazane dla początkujących. Nasze ciało i mięśnie, jeśli nigdy dotąd nie ćwiczyliśmy albo robiliśmy to sporadycznie, nie jest bowiem przygotowane do nadmiernego wysiłku. Warto więc zacząć od takich zajęć, które pozwolą nam we właściwym tempie i z odpowiednim obciążeniem, stopniowo osiągać kolejne efekty.

Aerobic wodny

Zajęciami, które idealnie nadają się dla początkujących, jest aerobic wodny, którego zalety znane są już na całym świecie. Zresztą ta forma aktywności, dzięki charakterowi zajęć, odpowiednia jest nie tylko dla początkujących, ale nawet dla osób z dużą nadwagą, w podeszłym już wieku, z chorobami układu kostnego, a także tych po urazach narządów ruchu. Te podstawowe zajęcia w wodzie, można bowiem z powodzeniem traktować jako formę rehabilitacji. I co najważniejsze, wcale nie trzeba umieć pływać, aby w nich aktywnie uczestniczyć.

Dlaczego aerobik?

Aerobic w wodzie to nic innego, jak typowe zajęcie aerobowe przy muzyce, prowadzone jednak w środowisku wodnym. Wyróżnić można dwa ich podstawowe typy – aqua aerobic w wodzie płytkiej – sięgającej do połowy klatki piersiowej i hydro fitness, w którym mamy już pod wodą cale ciało, aż po szyję. Jednak dla początkujących oraz tych, którzy nie pływają, idealny będzie klasyczny aerobic wodny, w którym siła obciążenia dla organizmu jest nieco mniejsza niż w hydro fitness, a rezultaty tych ćwiczeń są równie zadowalające. Podstawą do wyboru tych właśnie zajęć powinien być fakt ich skuteczności. Aerobic w wodzie pozwala bowiem spalać kalorie 5 razy szybciej nie takie ćwiczenia wykonywane na sucho, dzięki czemu to idealna droga do zdrowia i pięknej sylwetki.

 Zalety ruchu w wodzie

Aktywność w wodzie ma mnóstwo zalet, z których na pewno najważniejszą, poza skutecznością, jest bezpieczeństwo dla naszego zdrowia, które opiera się na czystej fizyce. Proste układy choreograficzne, wykonywane w wodzie, niwelują w rzeczywistości znaczenie ciężaru naszego ciała, chroniąc stawy i układ krwionośny przed przeciążeniem. Ponad to temperatura wody powoduje, że w trakcie zajęć nasze mięśnie są rozluźnione, przez co znacznie spada ryzyko kontuzji. Ruch w wodzie wpływa także bardzo dobrze na skórę. powstające w trakcie zajęć mikro wiry delikatnie ale skutecznie drenują ciało, ułatwiając oczyszczanie organizmu z toksyn i rozbijanie tkanki tłuszczowej. Ciało staje się dzięki temu lepiej dotlenione i rozluźnione, a delikatny dotyk wody efektywnie masuje wszystkie jego partie, gwarantując pełen relaks, nawet po wyczerpującym treningu.

Jeśli chcemy zacząć żyć aktywnie, to wybór aerobicu wodnego tylko podtrzyma nasz zapał i pomoże wytrwać w postanowieniu. To bowiem skuteczna ale i bardzo przyjemna forma ruchu, która pozwala żyć aktywnie każdemu, kto ma chęć i ochotę dbać o swoja kondycję.

Poprzedni

Jaka dieta dla kogo?

Bieganie czy rower?

Następny

Dodaj komentarz