Aerobik w domu

Tagi , , , ,

Ruch bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego nie powinien być on dla nas wrogiem, ale dobrym przyjacielem. Bardzo często z aktywnego trybu życia rezygnują kobiety, które tłumaczą to w różny sposób. Jednak w większości przypadków głównym powodem, dla którego zaniechuje się aktywności ruchowej, jest wstyd przed innymi ludźmi. Kobiety i mężczyźni nie chcą chodzić na siłownię, basen czy na grupowe zajęcia fitness, argumentując to słynnym powiedzeniem „a co ludzie powiedzą?”

Aerobik – co to jest?

Chociaż większość z nas wie co to aerobik, to jednak niewielu jest wstanie wskazać charakterystykę takiego treningu. Aerobik został zaprojektowany przez Kennetha Coopera, który specjalizował się w programach sprawnościowych dla kosmonautów. Założeniem aerobiku jest doprowadzenie organizmu do wzmożonej wymiany tlenu, zazwyczaj ćwiczymy w zakresie do 80% maksymalnego tętna. Podczas tego rodzaju treningu energia jest wytwarzana w głównej mierze z przemian tlenowych. W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń możemy osiągnąć duże spalanie tłuszczu, poprawienie wydolności oddechowo-krążeniowej, a także w bardzo krótkim czasie ukształtować piękną sylwetkę. Co więcej, podobne efekty można uzyskać, uprawiając inne formy treningu aerobowego, takie jak: bieganie, marsz i pływanie.

Aerobik w domu

I choć aerobik kojarzy się z kobietami, to bez problemu mogą go prowadzić także mężczyźni. Na nic w tym przypadku jakiekolwiek tłumaczenia, bowiem na szczęście jest wyjście z tej sytuacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aerobik w domu. Możemy przecież poprawić swoją kondycję bez wychodzenia z domu. Wystarczy trochę chęci i wolnego czasu. Poświęcenie nawet 10 minut dziennie, pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Aerobik w domu ma wiele plusów. Jednym z nich jest niezależność. Ćwiczenie możemy przecież wykonać w wybranym przez nas czasie. Nie musimy ograniczać się czasowo, nikt nami nie dyryguje. Oprócz tego oszczędzamy pieniądze, które równie dobrze można przeznaczyć na dobrą literaturę czy poradniki treningowe.

woman in gray long sleeve shirt and black pants sitting on wooden floor
woman in gray long sleeve shirt and black pants sitting on wooden floor, Alex Shaw at Unsplash

Jakie ćwiczenia wykonywać na aerobiku?

Trenując w domu mamy możliwość ułożenia własnego planu, który każdego dnia możemy modyfikować. Najlepiej, abyśmy przygotowali sobie kilka zestawów ćwiczeń na daną partię mięśni. Kładąc się na plecach i unosząc nogi do góry, możemy trenować mięśnie brzucha. Dodatkowo podnosimy także korpus, tak by doprowadzić do spięcia, wówczas opuszczamy nogi. Taką czynność powtarzamy kilka razy, następnie robimy kilku minutową przerwę. Żeby pobudzić i rozgrzać organizm, robimy wymachy rękami, a nogi w tym samym czasie przesuwają się to w jedną, to w drugą stronę.

Na wzmocnienie obręczy barkowej dobrze wpływa podnoszenie rąk przed siebie, powyżej barków – mniej więcej na wysokość oczów. Taką czynność powtarzamy przynajmniej 30 razy. W przypadku ramion, możemy rozwinąć je prostym ćwiczeniem, które polega na uginaniu i prostowaniu rąk w łokciach. W tym czasie bardzo mocno angażujemy bicepsy i tricepsy. Dołożenie do rąk obciążenia spowoduje większy wysiłek i mocniej rozwinie mięśnie. Chcąc poprawić wygląd mięśni nóg, winniśmy wykonywać duże ilości przysiadów. Stajemy w lekkim rozkroku, stopu ustawione w jeden linii. Kolejnie schodzimy tyłkiem do w dół, zachowując proste plecy. Ważne jest, aby kolana nie wychodziły za palce stóp.

Dodatki do ćwiczeń

Do aerobiku nie potrzebujemy też żadnych akcesoriów, bowiem trenujemy masą własnego ciała. Jednakże w celu osiągnięcia lepszych rezultatów możemy wyposażyć się w hantle. Poza tym ważnym elementem będzie mata, która zapewnia wygodne trenowanie. W trakcie profesjonalnych zajęć aerobiku bardzo często używa się dużych piłek. Jeżeli chodzi o strój, to powinien być wygodny. Najlepiej, gdyby był to lekki dres.

Muzyka do aerobiku

Trenując w domu, możemy urozmaicić sobie ten czasu, słuchając muzyki. Ciekawym wyjściem jest również oglądanie programów instruktażowych, które pokazują, jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie, aby nie doprowadzić do kontuzji.

Poprzedni

Dieta zespołu jelita wrażliwego

Bieganie dla początkujących

Następny

Dodaj komentarz