Alkoholizm – objawy uzależnienia

Tagi ,

Alkoholizm jest chorobą psychiczną, lecz wielu ludzi neguje ten fakt. Często mimo, że jest już z nimi źle, twierdzą, że mają wszystko pod kontrolą. Istnieje także pewne przyzwolenie społeczne na pijaństwo. Gdy przekracza ono normy jest powodem do wstydu. Między niewinnym piciem alkoholu a uzależnieniem przebiega tylko cienka granica.

Pierwsze objawy, które niepokoją

Czy ktoś kto nie może zasnąć bez codziennej lampki wina na dobranoc jest uzależniony? Problem ten jest trudny do rozstrzygnięcia, ale tylko pozornie. Wszystko zależy od tego jak ten człowiek traktuje tą lampkę wina. Czy już od rana o niej myśli, czy w czasie pracy i wykonywania codziennych obowiązków jego uwaga krąży wokół tego codziennego rytuału? Jeśli nie powinien z niego zrezygnować i zobaczyć czy uda mu się przez jakiś czas zasnąć pijąc zamiast wina szklankę gorącego mleka. Jeśli tak, jest to sygnał alarmowy, nawet jeśli owa lampka jest jedynym alkoholem wypitym tego dnia.

Alkohol powoli zawłaszcza życie

Należy także przeanalizować swoje odczucia kiedy wybieramy się na jakąś uroczystość, jak na przykład wesele, lub inną imprezę. Co jest wtedy najważniejsze? Dobra zabawa, spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, czy fakt, że wreszcie będzie można się napić? Wielu ludzi w początkach uzależnienia szuka wymówek mówiąc, że przecież była okazja i trzeba było się napić, aby nie robić przykrości gospodarzom. Wszystko jest dla ludzi, lecz trzeba także znać granicę. Jeśli dana osoba pije za dużo, staje się agresywna i sprawia, że z powodu jej zachowania cierpią najbliżsi jest to jasny sygnał, że wcale nie jest wszystko w porządku. Taka osoba po prostu nie wie kiedy przestać, a chęć napicia się zaczyna górować nad poczuciem odpowiedzialności za innych.

Alkoholizm – objawy uzależnienia

O ile łatwo przegapić te pierwsze objawy choroby, kiedy po wytrzeźwieniu cała sytuacja odchodzi po raz kolejny w niepamięć i przez jakiś czas osoby prowadzą normalne życie, kolejne stadia są już bardziej oczywiste. Wtedy nie można już udawać, że wszystko w porządku.

Objawy uzależnienia:

  • spożywanie alkoholu w samotności,
  • picie jest pierwszą rzeczą jaką człowiek robi po przebudzeniu
  • picie nawet przed wyjściem do pracy
  • chowanie i przechowywanie alkoholu w skrytkach
  • ciągi alkoholowe przerwane okresami abstynencji
  • podejmowanie (bez skutecznych) prób kontrolowania picia.

Są to punkty, które są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Nikt nie jest w stanie poradzić sobie z nałogiem bez pomocy i wsparcia. Jeśli w porę nie rozpocznie się leczenia skutki mogą być straszne. Uzależnienie często jest tak silne, że niektóre osoby z braku środków potrafią wypijać na przykład perfumy, spirytus salicylowy lub inne rzeczy, w których jest chociaż niewielka część alkoholu. Nawet jeśli dziś uważasz to za wręcz zabawne, sądzisz, że Ty nigdy nie upadniesz tak nisko, bo masz pełną kontrolę nad piciem, zastanów się. Być może dzieli Cię do tego niedaleka droga.

Poprzedni

Ziemniaki z grilla

Ćwiczenia mięśni brzucha na drążku

Następny

Dodaj komentarz