Aplikacje, które pomogą Ci w byciu fit

30 kwietnia 2021 Tagi , , , ,

Technologia pomaga nam obecnie w każdym aspekcie życia. Dzięki niej wiemy jak dojechać do celu, jaka czeka nas pogoda, możemy zrobić szybki przelew i otrzymać powiadomienie o wizycie u lekarza. Dlaczego inaczej miałoby być z treningami i zdrowym odżywianiem? Przedstawiamy aplikacje, które ułatwią Ci bycie fit.

Aplikacje śledzące naszą aktywność

Tego rodzaju aplikacje występują prawie na każdym telefonie i często można je skonfigurować z naszym SmartWatchem. Endomondo, MapMyFitness, Samsung Health – wszystkie działają na podobnej zasadzie. Do aplikacji można dodać każdą aktywność jaką wykonujemy w ciągu dnia – od jazdy na rowerze, przez taniec, po wyciskanie sztangi. Nasz telefon powie nam ile spaliliśmy kalorii, ile przejechaliśmy kilometrów, jeżeli mamy zegarek, to również jakie mieliśmy tętno. Dodatkowo tego typu aplikacje liczą, ile kroków zrobiliśmy w ciągu dnia. Takie kalorie również się liczą, a dla zdrowia powinniśmy robić 10 000 kroków dziennie.

Tego typu aplikacje pozwalają nam obiektywnie ocenić ile się ruszamy, ile kalorii spalamy w ciągu dnia. Na koniec miesiąca można zaobserwować czy ruszamy się odpowiednio często i śledzić swój progres, jeśli chodzi o kilometry, szybkość czy ilość powtórzeń.

Inspiruj się ćwiczeniami – aplikacje treningowe

Jednym z największych problemów z ćwiczeniami w domu jest to, że mamy problem z wymyślaniem ćwiczeń. Kończy się to tym, że robimy w kółko to same 10 ćwiczeń, robimy za mało powtórzeń i szybko się zniechęcamy. Na szczęście istnieje wiele aplikacji, które podpowiadają nam jakie ćwiczenia wykonywać, planują treningi i śledzą nasz progres.

Nike Training Club – aplikacja od giganta sportu

Aplikacja od firmy Nike, która może być bardzo pomocna w domowych treningach, szczególnie dla kobiet. Można w niej tworzyć własne zestawy ćwiczeń albo trenować wraz z gotowym planem. Aplikacja automatycznie przechodzi do kolejnego ćwiczenia, możemy wgrać do niej własną muzykę, otrzymujemy też wskazówki jak wykonywać ćwiczenia. Ćwiczenia pokazują nam znane trenerki fitness albo celebrytki. Mamy do wyboru rozgrzewki, stretchingi, ćwiczenia cardio i wzmacniające każdą część ciała. Długość treningów rozciąga się od kilku minut do nawet godziny. Duży wybór ćwiczeń sprawia, że aplikacja szybko nam się nie znudzi.

7-minutowe treningi – aplikacje z ekspresowymi ćwiczeniami

Czasami przed zadbaniem o siebie powstrzymuje nas brak czasu. Myślimy, że żeby zobaczyć efekty, trzeba poświęcać długie godziny. Oczywiście, żeby osiągnąć sześciopak trzeba długich godzin, ale żeby ciało była zgrabne i lekko umięśnione wystarczą nawet krótkie treningi. Ważne żeby były odpowiednio zbudowane, a ćwiczenia dobrze dobrane. Tutaj z pomocą przychodzą 7-minutowe treningi. Aplikacji tego typu jest kilka, są też 5 i 10- minutowe wersje. Takie treningi opierają się na HICT – intensywnym treningu kondycyjnym. Ma on na celu poprawę naszej wydolności oddechowej i poprawę sprawności mięśniowej. Takie zestawy składają się zazwyczaj z 12 ćwiczeń, które trwają po 30 sekund (z 10-sekundowymi przerwami pomiędzy). Zaletą aplikacji jest to, że w zależności od ilości naszego czasu możemy robić sobie treningi 7, 14, 21-minutowe, i tak dalej.

GymRun – trener personalny na Twoim telefonie

Jedna z najchętniej wybieranych i najszybciej rozwijających się aplikacji. Użytkownicy Androida mogą dzięki niej zarządzać swoimi treningami, śledzić swój rozwój, dodawać zdjęcia, zapisywać ćwiczenia, tworzyć notatki do ćwiczeń, dostawać powiadomienia o pobiciu rekordu… opcji jest mnóstwo. Zaletą apki jest jej prostota. Wystarczy wybrać ćwiczenie na daną część ciała, ustawić obciążenie i liczbę powtórzeń i zacząć trening. Telefon sam nam powie kiedy zacząć i kiedy skończyć serię lub trening.

Aplikacje pomagające w liczeniu kalorii

Żeby zobaczyć efekty ćwiczeń, trzeba zwracać też uwagę na to, co jemy. Możemy próbować sami liczyć kalorie i dobierać składniki, jednak na dłuższą metodę jest to bardzo męczące. Na szczęście nasz telefon i jego aplikacje mogą nam w takiej sytuacji bardzo pomóc. Do wyboru mamy apki, które podpowiadają nam przepisy, informują nas o zdrowotnych właściwościach produktów, pomagają nam w listach na zakupy i przede wszystkim zliczają kalorie, które spożywamy w ciągu dnia.

Fitatu – dowiedz się ile tak naprawdę jesz

Ta aplikacja polskiej produkcji to bardzo prosty kalkulator kalorii. Znajdziemy w niej tysiące produktów, również fast-foody i słodycze, które przecież osobom na diecie też się zdarzają. Możemy w niej zapisywać swoje posiłki, więc jeśli często jemy owsiankę na śniadanie albo sałatkę grecką na kolację, to nie musimy od nowa wpisywać składników. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość skanowania kodów kreskowych – nie musimy więc wyszukiwać właściwego produktu. Aplikacja pozwoli nam kontrolować dziennie spożycie kalorii. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, że wcale nie jemy tak mało jak podejrzewaliśmy, albo na odwrót – że żeby zbudować masę mięśniową musimy zwiększyć ilość kalorii.

MyFitnessPal – jedyna aplikacja, której potrzebujesz?

Bardzo popularna aplikacja, która zadba o nasze odchudzanie i budowanie formy w każdym aspekcie. Z jednej strony znajdziemy w niej ponad 3 miliony produktów, które są cały czas aktualizowane (tutaj również mamy opcję skanowania produktów). Dzięki temu możemy bardzo dokładnie zliczać spożyte kalorie, ale dowiedzieć się też ile mają białka, węglowodanów czy tłuszczów. Apka pokazuje nam ile kalorii spożywamy i porównuje ją do ilości, którą powinniśmy spożywać jeśli chcemy schudnąć. To nie wszystko – aplikacja podpowiada nam też ćwiczenia z dużej bazy (ponad 350 treningów). Dzięki temu możemy śledzić nasze postępu, ćwiczyć i pilnować kalorii przy pomocy jednej aplikacji. Znajdziemy też na niej ciekawe artykuły i przepisy na zdrowe dania.

Fitnessowych aplikacji jest mnóstwo, dlatego warto się im przyjrzeć i dobrać je do naszych potrzeb. Większość popularnych kanałów z ćwiczeniami na Youtube ma też aplikacje, dzięki czemu możemy ćwiczyć z naszym ulubionym trenerem na telefonie. Inne aplikacje pozwalają nam dobrać muzykę do ćwiczeń, zmotywują nas odpowiednim cytatem albo przypomną o piciu wody. Dzięki dzisiejszej technologii nasz telefon może być trenerem, dietetykiem, coachem i partnerem do ćwiczeń w jednym.

Poprzedni

Naturalne wspomagacze dla sportowców

Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty – dietetyka, trenera personalnego?

Następny

Dodaj komentarz