Bez kawy, czyli sposoby na pobudzenie się rano

Tagi , , , ,

Bez kawy jak bez ręki, wiedzą wszyscy, którzy wstają wcześnie rano. Jest ona nieodłącznym elementem naszej kultury. Tryb życia niestety wymusza stosowanie jakiś środków na rozbudzenie. Pracujemy do późna i także późno kładziemy się spać z powodu pracy lub stresu przed kolejnym dniem. Nic dziwnego, że wczesne ranki są bardzo trudne, szczególnie dla osób, które lubią dłużej pospać. Niestety trzeba dotrzeć na czas do szkoły, na uczelnię lub do pracy. Wypijanie jednej kawy z czasem może stać się nieskuteczne, a picie wielu filiżanek dziennie nawet niezdrowe. Szczególnie jeśli to kawa z tłustym mlekiem, śmietanką i cukrem. To wielka bomba kaloryczna utrudniająca zrzucenie zbędnych kilogramów. Na szczęście są metody jakie pozwalają na rozbudzenie się.

    1. Zapal światło. Jeśli w pomieszczeniu jest ciemno to mózg produkuje hormon snu, czyli melatoninę. Zapalenie światła pomaga w rozbudzeniu się. Dlatego we wszystkie szare poranki, także jesienne i zimowe warto zawsze zapalać światło we wszystkich pomieszczeniach, w których się aktualnie przebywa. W okresie letnim lepiej nie zasłaniać okien roletami lub zasłonami, wówczas wschodzące słońce samo w naturalny sposób budzi.
    2. Pomyśl o poranku poprzedniego wieczora. Już wieczorem warto pomyśleć o poranku, to już połowa sukcesu. Trzeba odpowiednio wcześnie położyć się spać, tak, by zapewnić sobie osiem godzin snu. Warto zastosować jakieś techniki relaksacyjne, spróbować naturalnych środków uspokajających, jak zioła. Poduszkę można skropić specjalnymi olejkami aromatycznymi o działaniu rozluźniającym, na przykład o zapachu lawendy. Uspokajająco działa również dym z białej szałwi. W krytycznej sytuacji pomaga szklanka ciepłego mleka. Można wziąć ciepłą, relaksującą kąpiel. Trzeba zadbać o odpowiednie warunki w miejscu spania, czyli temperaturę około osiemnaście stopni.
    3. Nie zrywaj się wraz z budzikiem. Dźwięk budzika kojarzy się z największym koszmarem. Jeśli ktoś zbudzi się tuż przed nim, pierwsze co robi to wyłączenie alarmu, aby nie być zmuszonym do wsłuchiwania się w niego. Tworzy to niepotrzebny stres i napięcie. Tymczasem budzik w życiu człowieka w ogóle nie jest potrzebny. Istnieją metody, które pozwalają na wytrenowanie nawyku samoczynnego , codziennego budzenia się o tej samej porze. Zbudzenie się w ten sposób jest spokojniejsze i mniej stresujące, przebiega w znośniejszej atmosferze. Pozatym lepiej nie zrywać się natychmiast po otworzeniu oczu. Daj sobie chwilę na przeciągnięcie się. Następnie usiądź na łóżku i zrób kilka skrętów ciała, ramion, szyi. Po wstaniu na nogi przydaje się kilka skłonów, skrętów ciała.
    4. Poranna gimnastyka. Po wstaniu z łóżka korzystnie jest wykonać parę ćwiczeń. Poranna gimnastyka przynosi wiele korzyści. Przedewszystkim wzrasta tempo krążenia krwi oraz zwiększa się intensywność oddechu. Zaczyna się produkcja endorfin. Wszystko to sprawia, że nawet zimny poranek nie jest tak dokuczliwy, ponieważ kończyny są rozgrzane, humor zaś znacznie lepszy, nawet jeśli aura nie sprzyja.
    5. Wywietrz pomieszczenie. Pomieszczenie, w którym się śpi powinno być regularnie wietrzone ze względu na duże ilości dwutlenku węgla, jakie są produkowane przez noc. Ponadto dopływ świeżego powietrza dodatkowo pobudza. Jeśli jest zima okna można lekko uchylić, nawet podczas mrozu. W takiej atmosferze łatwiej i przyjemniej wykonuje się ćwiczenia. Pokój wywietrzyć należy także przed snem.
    6. Weź prysznic. Chociaż większość ludzi kąpie się wieczorem rankiem warto wziąć szybki prysznic. Powinien on być lekko chłodny lub naprzemienny, podczas którego raz należy polewać ciało zimną, a następnie gorącą wodą. To doskonały sposób na kolejne pobudzenie krążenia, zahartowanie się jako obrona przed chorobami zakaźnymi w okresie zimowym. To korzyść dla skóry, która staje się elastyczniejsza i bardziej odżywiona.
    7. Rozważnie wybieraj śniadanie. Energetyczne śniadanie jest bardzo istotne, nie tylko dla sportowców ale wszystkich ludzi. To siła na pierwszą połowę dnia. Śniadanie powinno składać się ze sporej ilości węglowodanów złożonych, jakie będą stopniowo uwalniać energię i dostarczać ją mięśniom oraz mózgowi. Dobrze jest pamiętać także o porcji białka, jakie przyczyni się do zmniejszenia uczucia głodu. Nie zapomnij o przygotowaniu drugiego śniadania do pracy. Zadbaj o równowagę wodnoelektrolitową. Pij dużo czystej wody, przefiltrowanej kranowej lub źródlanej.
    8. Rozmawiaj z innymi. Warto po przebudzeniu nawiązać kontakt z innymi domownikami, na przykład siedząc przy wspólnym stole. Rozmowa zmusza do większego skupienia, pobudzenia myślenia, a zatem rozbudza. Dla dodatkowego pobudzenia można włączyć radio lub telewizor, aby stopniowo dokładać coraz większą ilość bodźców.
    9. Zamiast kawy. Jeśli mimo zabiegów i tak czujesz, że potrzebujesz więcej pobudzenia, spróbuj zamiast kawy zastosować guaranę lub yerba mate. Ich również lepiej nie używać codziennie, a raczej sporadycznie. Badania wykazały, że dobrze pobudzająco działa zielona herbata z pierwszego naparu. Szerokim łukiem należy omijać wszelkie energetyki. Są nie tylko niezdrowe, ale także sprzedawane w aluminiowych opakowaniach, niekorzystnych dla zdrowia.
Poprzedni

Największe błędy w treningu mięśni brzucha

Zasady skutecznej diety na trądzik

Następny

Dodaj komentarz