Strona główna Sport Bezpieczna jazda na rowerze – 5 przydatnych akcesoriów rowerowych

Bezpieczna jazda na rowerze – 5 przydatnych akcesoriów rowerowych

2426
0
PODZIEL SIĘ
Bezpieczna jazda na rowerze – 5 przydatnych akcesoriów rowerowych
5 (100%) 3 votes

Dla wielu miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego, nadejście wiosny jest równoznaczne z początkiem sezonu rowerowego. Bez względu na to, czy rower służy Ci do celów rekreacyjnych, czy sportowych, powinieneś wyposażyć się w odpowiednie akcesoria rowerowe, które staną się gwarancją zarówno komfortowej, jak i bezpiecznej jazdy. To niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy decydujesz się wymienić komunikację miejską na rower lub też gdy wsiadają na niego Twoje dzieci. W tym artykule dowiesz się, jakie akcesoria do roweru zwiększają bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Czy konieczny jest zakup akcesoriów na rower miejski?

Pomimo tego, że z roku na rok powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, w wielu miastach rowerzyści są zmuszeni korzystać z ruchliwych ulic. Jazda na rowerze niesie ze sobą jednak tyle pozytywów, że każdego roku jej zwolenników przybywa. Tym bardziej, że umożliwia ona ominięcie korków na drodze, a dzięki temu szybsze dotarcie do celu. Pytanie tylko: co z bezpieczeństwem?

Niektórzy uważają, że zakup porządnego roweru jest jedynym kosztem, jaki należy ponieść, aby zapewnić sobie bezpieczną i sprawną jazdę. Jednak to obecność niektórych akcesoriów rowerowych zmniejsza ryzyko powstania niebezpieczeństwa na drodze. Już w 2012 roku z raportu CBOS “Polacy na rowerach” wynikało, że połowa jeżdżących używa ich jako środków transportu w zatłoczonym mieście, dlatego tak istotną kwestią jest odpowiednie wyposażenie – mówi specjalista ze sklepu rowerystylowe.pl.

Jakie akcesoria rowerowe powinieneś więc mieć w swojej szafie?

5 przydatnych akcesoriów rowerowych dla Ciebie i Twojego dziecka:

1. Lampki i dynama świetlne

Odpowiednie oświetlenie to jedno z najważniejszych akcesoriów na rower, które zwłaszcza wieczorem i w nocy jest obowiązkowe dla zachowania ostrożności. Na rynku istnieje bogata oferta lampek przeznaczonych do mocowania na wsporniku lub bezpośrednio na kierownicy, nad przednim lub tylnym błotnikiem, na bagażniku czy sztycy siodełka. Zapewniają one doskonałą widoczność na drodze i przeznaczone są zarówno do roweru miejskiego, jak i sportowego.

2. Dzwonek rowerowy

Kolejnym istotnym elementem, dzięki któremu jazda na rowerze jest o wiele bezpieczniejsza i komfortowa, jest dzwonek. Jego brak może skutkować otrzymaniem mandatu, gdyż to urządzenie ostrzegawcze ma za zadanie informować innych uczestników ruchu o nadjeżdżającym rowerze. Dlatego dzwonki to obowiązkowe akcesoria na rower miejski – dzięki ich posiadaniu możesz ostrzegać w trakcie wymijania rowerzystów oraz spacerujących osób, które wtargną na wyznaczoną dla Ciebie ścieżkę. To niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy przemieszczasz się rowerami razem z dziećmi.

3. Kask

Skutecznym zabezpieczeniem dla ochrony zdrowia w trakcie jazdy na rowerze jest posiadanie kasku. Pomimo tego, iż żaden z przepisów nie nakazuje jego noszenia, musisz pamiętać, że chroni on najskuteczniej przed urazami głowy w razie wypadku oraz zapewnia ochronę przed słońcem w upalne dni.

Decydując się na zakup roweru dla najmłodszych, należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka. W tym celu pomocne okażą się akcesoria rowerowe dla dzieci, takie jak: kask, ochraniacze czy rękawiczki – mówi specjalista ze sklepu rowerystylowe.pl. – Kask dla dziecka powinien być nie tylko dopasowany do głowy, ale odpowiednio lekki oraz wykonany w taki sposób, aby zapewniać właściwą wentylację.

4. Lusterka rowerowe

Lusterka rowerowe to bardzo proste w montażu akcesoria, które znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa na drodze. Ich obecność eliminuje konieczność ciągłego obracania głowy. Ten element pozwoli Ci stale kontrolować sytuację na drodze za Twoimi plecami, a przy tym nie będzie Cię rozpraszać w trakcie jazdy.

5. Elementy odblaskowe

Pomimo tego, że lampy należą do obowiązkowego wyposażenia roweru, warto dodatkowo posiadać akcesoria odblaskowe, takie jak: kamizelki, klamerki, opaski czy taśmy samorolujące. Stanowią one najlepszy środek ostrożności w trakcie jazdy rowerem po zmroku. Zwiększają znacznie Twoją widoczność na drodze, gdyż są dostrzegalne przez  innych uczestników ruchu z odległości ponad stu metrów.

Akcesoria rowerowe to zarówno dla dorosłych, jak i dzieci skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Inwestując w zakup roweru, nie powinieneś zapominać o wyposażeniu się w pozornie małe przedmioty, które mają ogromne znaczenie dla zachowania pełnej ostrożności na drodze.

PODZIEL SIĘ