Białko po treningu

, Tagi , , ,

Białko to niezwykle ważny składnik ludzkiego organizmu. Obecne jest w naszej tkance mięśniowej, skórze, paznokciach, a nawet włosach. Jego odpowiednie dawkowanie, szczególnie w przypadku sportowców jest niezwykle ważne, gdyż to właśnie ten składnik odżywczy odpowiada za prawidłową budowę masy mięśniowej.

Podczas treningu ciało człowieka, a w szczególności mięśni narażone są na wiele mikrourazów, które mogą powodować spowolnioną regenerację mięśni. Długotrwały brak wystarczających ilości białka w organizmie spowoduje spadek formy, a nawet utratę masy mięśniowej. Ten negatywny proces może powstrzymać odpowiednie dawkowanie tej substancji, dlatego właśnie sportowcy szczególną uwagę zwracają na jego zawartość w swojej diecie.

Białko spożywane po treningu działa jak balsam na nasze mięśnie. Spożywanie odpowiednich ilości dobrego gatunkowo białka może zminimalizować tak zwany stan kataboliczny, a także przyspieszyć regenerację organizmu, a zwłaszcza włókien mięśniowych. Jako główny budulec mięśni białko pomaga w szybszym uzyskaniu masy mięśniowej oraz pojawianiu się wymarzonych bicepsów czy tak zwanego kaloryfera na brzuchu.
Skoro już wiemy, dlaczego spożywanie białka po treningu jest tak ważne, należałoby również dowiedzieć się, jakie produkty mają tego składnika najwięcej.

Białko jaj jest niewątpliwie najlepszym i pełnowartościowym źródłem tego składnika. Określa się je nawet mianem tak zwanego białka wzorcowego, ponieważ zawiera optymalny profil aminokwasowy. Dorównuje mu również białko zawarte w mięsie. Jakim? Na szczególną uwagę zasługuje pierś z kurczaka i indyka. Oba te rodzaje mięsa zawierają duże ilości białka, są smaczne i bardzo zdrowe. Nie mniej jednak należałoby zwrócić uwagę na fakt, że zakupione przez nas mięso nie zawsze cechuje się wysokim wskaźnikiem składników odżywczych. Trenerzy fitness ostrzegają, że kupowane przez nas piersi z kurczaka są dalekie od ideału. Dzisiejszy hodowcy nie oszczędzają na chemicznych środkach generujących szybszy wzrost kurcząt, dlatego bardzo często to, co ląduje na naszym talerzu jest dalekie od ideału. Sytuacja z mięsem indyczym przedstawia się nieco lepiej.

Bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka są również ryby i owoce morza. Składniki w nich zawarte nie tylko odbudowują i regenerują nasze mięśnie, ale również korzystnie wpływają na kondycję całego organizmu. Na szczególną uwagę zasługują kwasy tłuszczowe nienasycone, których obecność w naszym organizmie jest naprawdę niezbędna. W naszym menu po treningowym (i nie tylko) powinny znaleźć się ryby, takie jak tuńczyk, makrela, łosoś czy dorsz.

Wymieniając źródła białka oraz opowiadając o jego zaletach należałoby również wspomnieć o niebezpieczeństwach wynikających z jego nadmiernego spożycia. Białko, podobnie jak inne składniki w nadmiarze może powodować wiele skutków ubocznych. Spożywanie nadmiernej ilości białka w stosunku do zapotrzebowania organizmu może powodować jego samoistny, intensywny rozkład. Proces ten wywołuje wydalanie szkodliwych związków chemicznych w organizmie, które prowadzą do dodatkowego obciążenia nerek i wątroby. Zbyt duża ilość białek może skutkować zaburzeniami metabolizmu oraz rozwojem zmian miażdżycowych. „przedawkowanie” biała bywa też przyczyną zaparć, które skutkują pojawianiem się szkodliwych bakterii w jelicie grubym. Warto zauważyć, że zbyt duża ilość tego składnika może powodować również spadek wagi, czego namacalnym przykładem może być tak popularna dieta Dr. Dukana.

Po treningowe przyjmowanie białka jest bardzo dobrym posunięciem, jeżeli znamy wszystkie „za” i „przeciw” jego dawkowania. Najlepiej i najbezpieczniej byłoby przed rozpoczęciem intensywnego przyjmowania białka skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Poprzedni

Przepis na chleb Dukana

Czy bieganie odchudza?

Następny

Dodaj komentarz