Białko sojowe – fakty i mity

Tagi , , , , ,

Białko sojowe coraz częściej pojawia się w roli składnika różnych preparatów proteinowych zajmując miejsce dotychczas niezastąpionemu białku serwatkowemu. Dowiedz się, czy soja rzeczywiście może być cennym elementem diety, czy może jednak należy wyeliminować ją z naszego jadłospisu.

Jakie właściwości ma soja?

Soja to źródło naprawdę cennego białka potasu, żelaza, magnezu, fosforu, aminokwasów i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Każdy z tych składników ma znaczny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Pełnowartościowe białko to około 40 procent zawartości rośliny.

Potas, magnez, żelazo, fosfor i witaminy z grupy B to niezbędne składniki dla każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia. Te witaminy i minerały pozwalają na zachowanie odpowiednich proporcji w organizmie człowieka – pozwalają przede wszystkim lepiej radzić sobie ze stresem.

Ziarna soi są kaloryczne

Rzeczywiście ziarna soi zawierają duże ilości wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania nadwagi. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z niej rezygnować. Kaloryczność soi jest porównywalna do mięsa o średniej zawartości tłuszczu.

Soja zawiera znaczne ilości substancji antyżywieniowych

To niestety prawda. Mimo licznych zalet, jakie posiadają ziarna tej rośliny, soja zawiera składniki, które wykazują niekoniecznie korzystny wpływ na kondycję naszego organizmu. Chodzi tu o kwas fitynowy i tioglikozydy, czyli substancje, które utrudniają wchłanianie cynku, żelaza czy jodu, jak też stanowią źródło niepożądanych  inhibitorów trypsyny upośledzających działanie enzymów trawiennych.

Białko sojowe obniża cholesterol

Cholesterol LDL to tak zwany „zły cholesterol”, który powoduje między innymi miażdżycę tętnic. Białko sojowe dzięki zawartości izoflawonów i glukozydów obniża LDL i korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Białko stymuluje również wątrobę do usuwania cholesterolu LDL z surowicy krwi. Z kolei izoflawony wykazują działanie antyoksydacyjne, przez co zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych.

Soja jest silnym alergenem

Niestety ziarna soi uważane są przez specjalistów za bardzo silny alergen, który może powodować zarówno alergię pokarmową jak i w najgorszym przypadku atopowe zapalenie skóry. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze zdiagnozowaną alergią na produkty mleczne.

Soja pomaga kobietom w okresie menopauzy

Prawda. Soja zawiera substancje nazywane fitoestrogenami, które są odpowiednikami damskich hormonów – estrogenów. Podczas, gdy w okresie menopauzy ilość tych hormonów w organizmie kobiety znacznie spada, soja pozwala uzupełniać ich braki i lepiej poradzić sobie z przejściem tego dla wielu Pań ciężkiego okresu.

Poprzedni

Co powinni jeść biegacze?

Czy piwo i odchudzanie mogą iść w parze?

Następny

Dodaj komentarz