Bieganie boso wraca do korzeni

11 maja 2015 Tagi , ,

Bieganie jest sportem chętnie uprawianym oraz polecanym. Nikogo już nie dziwi widok tłumnie uprawiających jogging o różnych porach dnia. W tym sporcie podstawą jest dobór odpowiedniego obuwia. Jednak coraz szersze grono osób, zamiast kupować nowe modele oferujące najlepszą amortyzację, woli po prostu zostawić buty szafie.

Bieganie bez butów

Bieganie na boso jednym wydaje się pomysłem świetnym, innym zaś pomylonym. Udział w dyskusji biorą trenerzy fitness, a także lekarze i fizjoterapeuci. Prawda jak zwykle znajduje się po środku – nie jest to ani tak bardzo szkodliwe, jak twierdzą niektórzy, ani do końca zdrowe, jeśli nieumiejętnie stosowane. Ideą tego sportu jest polepszenie kontaktu z naturą.

Niegdyś człowiek nie używał obuwia i wszystkie czynności wykonywał boso. Współcześnie wiele kultur w dalszym ciągu kultywuje tą tradycję. Okazuje się, że nie mają oni kłopotów z chorobami stóp, jak współcześnie człowiek zachodu. Oprócz faktu, że biegacze nie noszą obuwia, sport ten nie różni się zbytnio od „zwykłego” biegania. W ciepłych krajach jest uprawiany cały rok, natomiast w Polsce sezon zaczyna się mniej więcej w kwietniu i trwa do końca września. Okazuje się jednak, że nie brakuje amatorów biegania w ten sposób nawet podczas zimy. Twierdzą oni, że jest to sposób na zahartowanie i źródło zdrowia.

Poprzedni

12 powodów by stosować tylko naturalne suplementy

8 powodów dla których warto ćwiczyć po 50-tce

Następny

Dodaj komentarz