Wiosna i lato to bardzo dobry czas, by rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną. Nie wiesz co wybrać? Na początek zdecyduj się na coś prostego – wybierz bieganie lub jazdę na rowerze. Dopiero wtedy, gdy pozwoli Ci na to Twoja kondycja dołóż do tej aktywności inną lub zwiększ częstotliwość jej wykonywania. Niewątpliwą zaletą obydwu powyższych aktywności jest to, że są one możliwe do uprawiania nawet wtedy, gdy mieszkasz w dużym mieście. Która z dyscyplin lepiej wpływa na organizm?
Bieganie
Z pewnością można stwierdzić, że to najprostszy sport, jaki możemy uprawiać. Wystarczy założyć wygodne buty i …zacząć biec. Bieganie zaliczane jest do ćwiczeń z grupy cardio, co oznacza, że wspomaga pracę mięśnia sercowego, pozwala poprawić wydolność oddechową i wpływa na poprawę krążenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że regularne bieganie pozwala w niedługim czasie zrzucić zbędne kilogramy. Warto dodać, że kalorie spalamy nawet podczas powolnego lecz trwającego przez dłuższy czas biegu. Dlaczego tak się dzieje? Bieganie zmusza do wysiłku wiele partii mięśni, więcej niż podczas jazdy na rowerze, przez co tkanka tłuszczowa spalana jest szybciej.
Bieganie to bardzo dobry sposób na odreagowanie stresu i złości. Co więcej, podczas szybkiego biegu w organizmie uwalniane są substancje zwane endorfinami, czyli hormony szczęścia. To one są odpowiedzialne za tak zwany efekt euforii biegacza – możesz odczuć go, gdy bo szybkim, wymagającym biegu będziesz czuł równocześnie ogromne zmęczenie i jeszcze większą motywację i poczucie spełnienia.
Bieganie to tani sport – nie musisz od razu inwestować w najdroższe stroje dla biegaczy, na początek wystarczą Ci dobre buty, o pozostałych akcesoriach pomyślisz wtedy, gdy bieganie Cię wciągnie.
Jazda na rowerze
Jeżeli masz rower, śmiało, wskakuj na niego! Możesz jeździć po wyznaczonych trasach miejskich, jeśli jednak masz taką możliwość, wybierz się na wycieczkę rowerową za miasto. Rower pomoże osobom, które chcą wymodelować dolne partie swojego ciała: łydki, uda i pośladki. Jazda na rowerze nie obciąża stawów kolanowych w takim stopniu jak bieganie, nie pozwala jednak na tak szybkie jak w bieganiu, pozbycie się tkanki tłuszczowej. Pozwala za to wzmocnić serce i ulepszyć utlenowanie krwi oraz wzmacnia mięśnie, jak również wpływa na ogólne poprawienie kondycji.
To sport kosztowniejszy niż bieganie. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko rower, koniecznie musisz pamiętać o kasku, który ochroni Twoją głowę w razie upadku. Nie wybieraj ścieżek rowerowych, które prowadzą przez centrum miasta – przejażdżka w zatłoczonych okolicach z pewnością nie pozwoli Ci na rozkoszowanie się jazdą, tylko przyczyni się do wzrostu poziomu irytacji.
Bieganie czy rower?
Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze poprawiają pracę układu sercowo -naczyniowego, wzmacniają mięśnie, przyspieszają przemianę materii oraz przyczyniają się do modelowania sylwetki. Nie są zbyt kosztowne, uprawiając je przebywa się na świeżym powietrzu. Do podjęcia aktywności fizycznej możemy zaprosić znajomych – z pewnością będzie nam milej odkrywać drogi rowerowe czy trasy dla biegaczy.
Wygląda na to, że ostateczna decyzja – rower czy bieganie – zależy od Twoich indywidualnych upodobań. Jeżeli jednak nie możesz się zdecydować – nie ograniczaj się: jednego dnia możesz zaplanować trasę biegową, a drugiego przesiąść się na rower. Pamiętaj o tym, że najważniejszy jest pierwszy krok: nie trać więcej czasu, zakładaj buty lub wskakuj na rower już teraz!