Jak bieganie z astmą działa na organizm?

, Tagi , , , , , ,

Astma to choroba dróg oddechowych związana z takimi objawami, jakimi są skurcze oskrzeli poważnie ograniczające oddychanie. Dla osób chorych oznacza to stałe przywiązanie do inhalatora i leku rozkurczającego, który w nagłych wypadkach pozwala sobie pomóc.

Bieganie z astmą przez setki lat uważane było za szaleństwo. Jeszcze do niedawna uważano, że astma i sport nie mogą iść ze sobą w parze. Bieganie kojarzyło się raczej ze sprzecznym w tej chorobie osłabianiem i przeforsowywaniem układu oddechowego. Dziś na skutek przeprowadzanych badań i obserwacji zdania lekarzy uległy dużej zmianie. Jak się bowiem okazuje uprawianie sportu a przede wszystkim biegania wpływa korzystnie na pracę płuc i zapobieganie rozwojowi astmy.

Początkiem może już być uczestnictwo w tradycyjnych szkolnych lekcjach wychowania sportowego oczywiście pod warunkiem stałej kontroli stanu zdrowia i posiadania przy sobie inhalatora. Pierwsze próby zawsze bywają trudne i wymagają pokonania trudności oddechowym, jakie pojawiają się przy każdym najmniejszym wysiłku. Z czasem jednak wydolność oskrzeli wzrasta, a organ przyzwyczaja się to innego sposobu korzystania z niego. Może nie prowadzi to do wyzdrowienia, ale z pewnością przyczynia się do poprawy kondycji oddechowej i podczas zwykłych przebieżek do autobusu nie trzeba sięgać po lekarstwa.

Bieganie mobilizuje pracę oskrzeli

Pozytywny wpływ biegania w przypadku astmatyka sprowadza się do tego, że podczas uprawiania tej formy aktywności zaangażowane są wszystkie partie mięśni, w tym również te w okolicy oskrzeli. Naturalne uczucie duszności ustępuje powoli wraz z upływem czasu systematycznych treningów, w wielu wypadkach doprowadzając wręcz do jej całkowitego wyeliminowania. Drogi oddechowe ćwiczą się w ten sam sposób, co mięśnie nóg lub rąk. Biegając warto jednak zadbać o odpowiednie miejsce pozbawione kurzu czy alergenów. Ważna jest także pora, najlepiej po opadach deszczu i nie w środku dnia, kiedy powietrze jest bardzo wysuszone przez słońce.

Bieganie u chorych na astmę

Wiele zależy od takich czynników, jak wybór odpowiedniej formy aktywności, ale przede wszystkim za najlepsze uważane są pływanie, wycieczki piesze i rowerowe oraz bieganie. Zanim się rozpocznie systematyczne treningi trzeba wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach. Warunkiem powodzenia jest odpowiednie przygotowanie poprzez rozgrzewkę. Czas biegania w przypadku osób z astmą nie powinien przekraczać 30 minut. Niewskazane są zarówno biegi sprinterskie, które zmuszają do bardzo intensywnego wysiłku, jak i bieganie na długich dystansach. Stopniowanie trudności obowiązuje tu jak w każdym innym sporcie. Dystans należy zwiększać stopniowo i rozsądnie. Konieczne jest też zażywanie leków wziewnych przed biegiem i posiadanie ich przy sobie.

Poprzedni

Wpływ czerwonego wina na zdrowie

Dlaczego cukier trzcinowy jest zdrowszy?

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak bieganie z astmą działa na organizm?”

  1. Bieganie z astmą jest jak najbardziej możliwe. Kiedyś biegałem ze znajomym, który właśnie miał astmę i nie miał problemów żeby robić treningi nawet po ok. 1 godz. ciągłego biegu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz