Bieżnia czy orbitrek?

, , , Tagi , , , , , , , ,

Na rynku mamy do czynienia z wieloma sprzętami do ćwiczeń. Do najbardziej popularnych należy bieżnia oraz orbitrek. Wydaje się, że jest to w sumie to samo ćwiczenie, ale wcale tak nie jest. Warto wiedzieć do czego służą te sprzęty, jakie dają efekty i co bardziej się opłaca.

Bieżnia mechaniczna

Bieżnia jako sprzęt do ćwiczeń domowych sprawdza się u osób, które chcą wytrenować całe ciało i wyrobić sobie odpowiednią formę. To nic innego jak bieganie, dzięki czemu ruch ciała jest całkowicie naturalny i zgodny z zachowaniem na przykład w terenie. Podczas biegania pracuje całe ciało, nie tylko nogi, ale również mięśnie brzucha, mięśnie pleców, ręce. Bieżnia jest dla wszystkich osób, które chcą mieć w domu sprzęt, jaki pomoże im w przygotowaniu się na przykład do maratonu. Bieganie w terenie jest z wielu względów bardziej preferowane przez osoby, które to robią, ale z drugiej strony jeśli gdzieś biegniemy to i musimy wrócić. Często zajmuje to dużo czasu. Możemy zaoszczędzić go właśnie na bieżni. Trening jest szybszy, ale nie mniej efektowny. Bieżnia pozwala na spalenie ogromnej ilości kalorii, jest jednym ze sprzętów, które działają najefektywniej w przypadku budowania formy, która sprawdzi się w każdych warunkach, nawet ciężkich, jak na przykład konieczność wbiegania pod górę. To sprzęt dla osób mniej jak i bardziej zaawansowanych, ponieważ daje możliwość dopasowania odpowiednich dla danej osoby parametrów. Tylko ten jeden sprzęt powoduje, że możemy praktycznie od zera zbudować doskonałą formę oraz udoskonalić sylwetkę.

Orbitrek

Jest to sprzęt na którym nie biegniemy, ale wykonujemy ruch kroczący, jakbyśmy wchodzili po schodach. Orbitrek w większym stopniu niż bieżnia angażuje więcej mięśni, szczególnie mięśni rąk, ponieważ posiada specjalne uchwyty prowadzące ręce jednocześnie z nogami. To doskonały sprzęt do trenowania ud. Podczas biegu na bieżni większy nacisk kładziony jest na łydki, podczas gdy ćwiczenie na orbitreku pomaga kształtować uda. Jest to ważny element ciała zarówno dla kobiet jak i mężczyzn a niewiele ćwiczeń jest w stanie dowolnie je kształtować. Dodatkowo ćwiczone również są pośladki. Orbitrek jest wskazany dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, lub miały dłuższą przerwę w ćwiczeniach, spowodowanych na przykład kontuzją, ciążą, lub innymi czynnikami. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą znaleźć prosty i skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest to łatwy rodzaj treningu, z którym z pewnością poradzą sobie nawet osoby nawet nigdy wcześniej nie uprawiające żadnego sportu. Orbitrek to rozwiązanie dla osób, które nie czują się pewnie biegając, lub w ogóle tego nie lubią. To trening aerobowy, ale z domieszką ćwiczeń siłowych, również kształtujących mięśnie. Nie oznacza to, że orbitrek nie ma nic wspólnego z bieganiem. Może równie dobrze stanowić przygotowanie, dzięki któremu następnie możliwe będzie przeniesienie się na bieżnię lub od razu do biegania w terenie. Wszystko dzięki temu, że urządzenie umożliwia zmianę położenia ciała za pomocą kilku prostych ruchów. Dzięki temu ćwiczenie na orbitreku jest bardziej owocne i zróżnicowane.

Dla kogo bieżnia dla kogo orbitrek?

Bieżnia jest dla osób w pełni sprawnych i zdrowych fizycznie (niezależnie od wieku). Ważne jest, by miały w pełni sprawne stawy i nie cierpiały na żadne dolegliwości bólowe. Pamiętajmy, że bieżnia powoduje obciążenie stawów, co również wpływa na bolesność bezpośrednio po ćwiczeniach, również u osób całkowicie zdrowych. Przed zakupem warto przekonać się, czy w ogóle będzie możliwość ćwiczenia na bieżni. Orbitrek również skierowany jest do osób zdrowych, jednak jednocześnie daje możliwości na przykład przeprowadzenia rehabilitacji po przebytych kontuzjach. To idealne ćwiczenie dla osób starszych, które mogą mieć różne schorzenia narządu ruchu, a także mają pewne problemy z poruszaniem się. To dobre i bezpieczne ćwiczenie dla osób chorujących na przykład na osteoporozę, znacząco zmniejsza ryzyko upadku i złamania kości niż na przykład jazda na rowerze. Orbitrek jest polecany osobom otyłym jako ćwiczenie na zrzucenie wagi. Jednak powinniśmy najpierw sprawdzić jakie obciążenie jest wskazane dla danego sprzętu. Ćwiczenia można wykonywać o każdej porze w zaciszu domowym. Orbitrek przyda się również osobom, które podczas ćwiczeń chciałyby posłuchać muzyki, czy nawet obejrzeć odcinek ulubionego serialu. Bieżnia nie do końca tu umożliwia, szczególnie podczas szybkiego i intensywnego biegu. Jest jednak opcją bezpieczniejszą niż bieganie po mieście z słuchawkami w uszach.

Wszystko zależy od charakteru

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń powinniśmy wziąć pod uwagę również własny charakter. Jeśli jesteśmy fanami porządnego zmęczenia się, potu spływającego po plecach, to bieżnia będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak wolimy coś bardziej statecznego to lepiej postawić na orbitrek. Daje to możliwość miarowego ćwiczenia i pilnowania wagi oraz sylwetki bez nadmiernego obciążenia.

Poprzedni

Buty do piłki nożnej Nike, które zrewolucjonizowały świat piłkarski

Wodniak jądra – jak wygląda leczenie?

Następny

Dodaj komentarz