Błędy początkujących biegaczy

, , , , Tagi , , , , , , ,

Wydawać by się mogło, że nie ma nic łatwiejszego niż bieganie. Wystarczy po prostu zacząć to robić. Ale nie ma tak łatwo. Bieganie wymaga finezji, tak jak każdy inny sport. To, że wydaje się czynnością naturalną wcale nie oznacza, że przyjdzie każdemu tak samo lekko. Wręcz przeciwnie, już po pierwszym treningu widać, że to wcale nie do końca prawda. Lepiej dobrze przygotować się do biegania niż potem cierpieć z powodu kontuzji. Wszystko to tylko odsuwa człowieka od ostatecznego celu, czyli regularnych treningów. Niepowodzenia potrafią często zrazić do uprawiania sportu. Oto kilka najczęściej powtarzanych błędów przez początkujących biegaczy.

  1. Źle dobrane buty. Bieganie angażuje przede wszystkim nogi, zatem istotne są buty. Te kiepsko dobrane zwiększają ryzyko kontuzji, sprawiają, że stopy bolą, mogą być przyczyną potknięcia się i upadku. Buty stanowią ochronę dla stopy, ale także nie powinny znacząco ograniczać kontaktu z podłożem. To właśnie pofałdowanie terenu, faktura podłoża wpływa na masaż stup, przez co bieganie jest zdrowsze. Dlatego buty powinny być elastyczne, amortyzacyjne, a przy tym dość lekkie. Lepiej aby nie były wiązane na sznurówkę i nie zawierały elementów wystających jakie mogą się o coś zaczepić. Odpowiednie buty do biegania kupuje się w profesjonalnych sklepach sportowych, gdzie można uzyskać poradę oraz dobrać odpowiednie obuwie. Nie powinno się butów do biegania zakładać na gołą stopę, zawsze przydadzą się skarpetki co pozwoli uniknąć otarć oraz zwiększy wchłanianie potu.
  2. Nieodpowiednie ubranie. Ubranie biegacza jest równie istotne. Powinno być przylegające do ciała, elastyczne. Wobec tego musi być wykonane ze specjalnych materiałów przepuszcających powietrze. Aktualnie na rynku dostępne są ubrania dla sportowców z materiałów syntetycznych doskonale odprowadzających wilgoć i pozwalających skórze oddychać. Jesienią i zimą ubranie powinno być także oddychające i lekkie, ponieważ podczas biegu człowiek nie odczuwa zimna. Jednak powinien on pamiętać o okryciu wrażliwych na zimno części ciała, takich jak głowa, w szczególności zatoki i uszy, oraz palców u rąk.
  3. Rozgrzewka przed i rozciąganie po. Jak przed każdym treningiem i przed biegiem należy wykonać około dziesięciominutową rozgrzewkę. Po skończonym bieganiu dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Przyśpieszy to regenerację mięśni.
  4. Codzienne intensywne treningi. Wcale nie trzeba biegać codziennie, aby osiągać wyniki. Mięśnie potrzebują czasu na odpoczynek.
  5. Bieganie po sztucznym terenie. Bieganie po asfalcie i chodniku prowadzi z czasem do zwyrodnień ze względu na zbyt mocne obciążenie stawów kolanowych i biodrowych. Człowiek jest stworzony naturalnie do biegania po terenie zróżnicowanym i taki powinno się wybierać. Dobrze jest biegać przynajmniej od czasu do czasu w parku, leśną ścieżką, albo po plaży.
  6. Zbyt szybkie bieganie. Dobry biegacz wcale nie musi mknąć przed siebie jak strzała. Każdy, szczególnie początkujący, powinien mieć swoje własne, ustalone tempo. Bieg przez dłuższy czas bez zadyszki i kolki to prawdziwy sukces. Natomiast stawianie na szybkość wyczerpuje i sprawia, że chęci i zapał do treningów spadają. To także odpowiednie tempo pozwala na nauczenie się dobrego oddychania. Miarowe oddychanie ma ogormny wpływ na wytrzymałość i wydolność organizmu. Bardziej zaawansowane osoby mogą spróbować treningu interwałowego, polegającego na naprzemiennym szybkim sprincie i wolniejszym biegu.
  7. Brak postępów. Bieganie to stopniowe zwiększanie dystansów. Początkowo rzeczywiście lepiej jest biegać określoną odległość, ale nie powinno to trwać dłużej niż trzy pierwsze tygodnie. W przeciwnym razie biegacze nie poprawiają kondycji i utkną w miejscu. Z drugiej strony bieganie to nie bicie żadnych rekordów, ani udowadnianie sobie lub innym tego, że jest się w tym najlepszym. Najlepsze jest wypośrodkowanie założeń.
  8. Bieganie z muzyką. Bieganie w mieście wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, szczególnie jeśli odbywa się po zmroku. Samotne bieganie w ciemności, z słuchawkami na uszach, nie jest zbyt rozsądne. Bywa przyczyną napadu albo wypadku samochodowego spowodowanego brakiem koncentracji. Lepiej podczas biegu zrezygnować z głośnego słuchania muzyki, aby zachować czujność. Pozatym bieganie na łonie natury to także przyjemność z powodu słuchania jej odgłosów i dodatkowy sposób na relaks.
  9. Picie wody podczas biegania. Bieganie nie trwa zwykle dłużej niż godzinę. Dlatego uzupełnienie płynów może równie dobrze odbyć się po skończonym treningu. Bieg z butelką wody jest wyjątkowo mało komfortowy.
  10. Bieganie z pustym żołądkiem. Bieganie na głodnego to żadna przyjemność. Po pierwsze mięśnie mają dostarczoną mniejszą energię. Trening męczy je i przeciąża. Dodatkowo słabiej się regenerują. Trenujący po skończonym biegu ma tendencję do spożywania zbyt dużej ilości kalorii. Dlatego zaleca się, by zjeść posiłek przed bieganiem, na około dwie godziny przed wszystkim, aby uniknąć odwrotnej sytuacji, jaką jest nadmiar jedzenia przed. Bieganie bezpośrednio po jedzeniu powoduje zgagę, a niekiedy nawet mdłości.
Poprzedni

10 nietypowych objawów nietolerancji glutenu

10 objawów uzależnienia od jedzenia

Następny

Dodaj komentarz