Ból kolana po wysiłku

, , Tagi , , ,

Niestety bywa tak, że wysiłek fizyczny, sport nie przynosi satysfakcji, ponieważ cały efekt zadowolenia niweczony jest z powodu bólu kolan po wysiłku. Jest wiele osób, które narzekają na bóle kolan po aktywności fizycznej. Kiedy problem bólu kolan występuje po zbyt forsownym treningu, przy zbyt dużym obciążeniu stawów – należy zastanowić się, czy nie podchodzimy zbyt ambitnie do tematu, nie mając wyrobionej kondycji, ani odpowiedniego przygotowania i rozgrzania. Takie bóle kolan mogą pojawić się po intensywnym biegu, wspinaczce, a także przy podnoszeniu ciężarów. Nie jest dobrym sygnałem, kiedy ból kolan występuje już po minimalnym wysiłku czy aktywności ruchowej.

 Ból kolana po wysiłku, dlaczego?

Ból kolana po wysiłku może być objawem kontuzji, która powstała na skutek mikro urazów podczas długoterminowego obciążania tych stawów podczas ćwiczeń. Tak ból – jeśli jest nagły, ostry i nie występował nigdy wcześniej – może świadczyć o urazie (na przykład skręcenie podczas biegu, zerwanie więzadeł podczas jazdy na nartach).

Bóle kolan, które pojawiają się w mniejszym lub w większym natężeniu po ćwiczeniach mogą wynikać także z braku równowagi mięśniowej i odpowiedniej stabilizacji w obrębie kończyny dolnej, Nagminne przeciążenia kolan dają szereg wtórnych dolegliwości – mogą doprowadzić do nadwyrężenia struktur, niestabilności, zapalenia, zwyrodnienia chrząstki.

Co na ból kolana?

Kiedy wiemy, że bóle kolan nie zwiastują nic groźnego, można próbować samemu zmniejszać dolegliwości bólowe. Ważna jest profilaktyka, którą opisujemy poniżej. Jednak gdy dojdzie już do przypadku bólów można stosować zimne okłady, zażywać pod kontrolą lekarską leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dobrym rozwiązaniem jest także fizykoterapia i masaże.

Lady
Fot. Depositphotos

Możesz uniknąć kontuzji i bólu kolan

By nie dopuszczać do ewentualnych urazów kolan, trzeba pamiętać o paru kluczowych czynnikach. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania kontuzji, trzeba odpowiednio wzmocnić kolana. Należy systematycznie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które sąsiadują z stawem kolanowym. Ćwiczenia wzmacniające znacząco wpływają na poprawę stabilizacji stawu kolanowego i chronią przed bólem po ćwiczeniach. Bardzo istotnym elementem jest także rozgrzewka. Trzeba dbać o to przed każdym treningiem. Dobra rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku a mięśnie – do pracy. Ubiór do treningu także jest kluczową sprawą – dobre obuwie, odpowiedni strój. Każdy rodzaj sportu trzeba także uprawiać z głową, kiedy wiemy że nie mamy predyspozycji do wykonywania danej aktywności ruchowej, nie bierzmy się za to. Nie każdy bowiem jest przystosowany do podnoszenia ciężarów – a stawiając na ten sport – możemy sobie zrobić więcej szkody.

Warto dbać o kolana

Kolana mamy na całe życie, warto zadbać o ich dobrą kondycję i nie przeciążać ich bez potrzeby. Warto zwrócić także uwagę na to, czy nie mamy problemów z nadwagą – kolana nie lubią nadmiernego obciążenia w postaci zbędnych, dodatkowych kilogramów.

Poprzedni

Jednodniowa głodówka oczyszczjąca

Homeopatia a odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz