Ból piszczeli podczas biegania i po!

Tagi , , , ,

Ból piszczeli towarzyszący nam podczas biegania jest bardzo popularnym problemem. Jest on również wyrazem nadwyrężenia i bardzo często zapaleniem przednich i tylnych mięśni oraz ścięgien w dolnej części nóg lub tkanki miękkiej przylegającej do kości piszczelowej. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak poradzić sobie z bólem piszczeli, który uniemożliwia nam czerpanie przyjemności z codziennego joggingu.

Ból piszczeli podczas biegania

Ból piszczeli w znacznie większej liczbie przypadków występuje u początkujących biegaczy, którzy zwyczajnie nie mają odpowiednio wytrenowanych mięśni piszczelowych przednich. Nie oznacza to jednak, że przypadłość ta omija zaawansowanych biegaczy. W tym przypadku najczęstszym powodem jest przetrenowanie i zbytnie obciążenie treningowe. Co ciekawe przyczyna dolegliwości piszczelowych podczas biegania może leżeć również w źle dobranym obuwiu. Zbyt ciężkie lub ograniczające odpowiednie rozciąganie ścięgien piętowych buty(np. wyposażone w zbyt wysokie i sztywne zapiętki, mogą powodować te dolegliwości.

[AdSense-A]

Jak niwelować ból, lub całkowicie go wyeliminować?

Żeby zniwelować występowanie bólu piszczelowego zalecany jest nieco dłuższy czas odpoczynku od treningów połączony z okresem rehabilitacji. Wykorzystywane są dwa ćwiczenia, które mają wzmocnić mięsień piszczelowy i rozciągnąć mięsień trójgłowy łydki. Tego rodzaju ćwiczenia nie należą do najtrudniejszych, jednak początkowo zaleca się wykonywanie ich pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Obok rehabilitacji stosowana jest farmakoterapia, dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Do dwóch podstawowych ćwiczeń zalecanych do walki z bólem piszczelowym należą: oporowe zginanie grzbietowe stopy i przyciąganie przedniej części stopy w pozycji stojącej.
Oporowe zginanie grzbietowe wykonuje się z ciężarkiem, którego początkowa waga powinna oscylować wokół 1 kg. Stopniowo dochodzić można do ciężarka o wadze 4 kg. Pożytek przynoszą też ćwiczenia na rowerze, gdyż okazuje się, że pedały z noskami powodują, pracę tych samych mięśni.

Ćwiczenie główne wymaga od nas wykorzystania prostej podpory, o którą się oprzemy. Może być to ściana lub pień drzewa. Stajemy do nich plecami, a następnie powoli przyciągamy stopę jak najwyżej do góry. Na początku może być 10 razy w trzech seriach. Ważne jest, żeby stosować krótkie przerwy na rozluźnienie. Następnie robimy to samo ćwiczenia z tą samą liczbą powtórzeń, ale zamiast powoli przyciągać palce – robimy to w formie szybkich drgnięć.

Pamiętajmy o tym, że żeby uzyskać dobre efekty, należy wykonywać tego rodzaju ćwiczenia przed każdym treningiem biegowym.

Bardzo ważne jest również wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie trójgłowe łydek.

Poprzedni

Wysokobiałkowa dieta Clarka

Ćwiczenia na szpagat

Następny

Dodaj komentarz