Ból trzustki

Tagi , , , , , , , , , , ,

Odczuwasz ból po lewej stronie Twojego brzucha i zastanawiasz się, jak boli trzustka? Trzustka jest bardzo ważnym narządem regulującym pracę naszego układu pokarmowego i hormonalnego. Organ ten zlokalizowany jest w lewej górnej części jamy brzusznej, z tyłu za żołądkiem pomiędzy śledzioną i dwunastnicą. Tak więc jeśli odczuwasz ból w lewym nadbrzuszu, to jedną z możliwości jest właśnie stan zapalny trzustki.

Zapalenie trzustki to choroba, która zwykle występuje u osób w średnim wieku (najczęściej ok. 40 roku życia). Jak się okazuje, na chorobę tą zapada dwa razy więcej mężczyzn aniżeli kobiet. W Polsce każdego roku na zapalenie trzustki – przewlekłe czy też ostre – choruje ok. 2000-4000 pacjentów.

[AdSense-A]

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]O ile ból trzustki pojawia się rzadko i jest mało intensywny, nie ma powodów do większych obaw. Jednak każdy ból w jamie brzusznej, który pojawia się często, jest silny i utrudnia nam normalne funkcjonowanie, należy skonsultować z lekarzem. Tym bardziej, jeśli bólowi towarzyszą inne objawy takie jak mdłości, wymioty, tłuste biegunki oraz gorączka.[/colored_box]

Istotnymi czynnikami podwyższającymi ryzyko chorób trzustki jest niewątpliwie nieprawidłowa dieta oraz używki takie jak alkohol czy papierosy.

Ból trzustki przyczyny

Długotrwały silny ból trzustki może świadczyć o zapaleniu trzustki. Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia trzustki:

  • zapalenie trzustki typu ostrego (OZT), którego najczęstszymi przyczynami jest nadużywanie alkoholu (aż w ponad 50% przypadków), kamica żółciowa (w ponad 30% przypadków) lub też wskutek urazu mechanicznego  (potłuczenie lub uszkodzenie mechaniczne trzustki) , przebytej infekcji wirusowej (np. świnki), czy też na skutek przyjmowania silnych leków moczopędnych lub sterydów
  • zapalenie trzustki typu przewlekłego.
  • kamica żółciowa
  • poważny uraz jamy brzusznej
  • niektóre leki
  • bulimia
  • zbyt częste picie alkoholu
  • hiperlipidemia

Typowymi objawami ostrego zapalenia trzustki są silne bóle w lewej górnej części jamy brzusznej, które mogą promieniować do pleców, wymioty, silne wzdęcia, wysoka gorączka, dreszcze oraz bóle mięśniowe. Do objawów szczególnie wskazujących na OZT należy tzw. objaw Cullena, czyli krwawe podbiegnięcia wokół pępka oraz objaw Greya Turnera ujawniający się w postaci przekrwawień w okolicy lędźwi.  Chory odczuwa ulgę, jeśli przejdzie w pozycję skuloną – siedzącą lub kucającą.

[highlight color=”eg. yellow, black”]Najcięższe przypadki OZT związane są z uszkodzeniem kilku ważnych organów. Ostre zapalenie trzustki nie poddane w stosownym czasie leczeniu grozi niewydolnością nerek, wątroby, gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego, wstrząsem hipowolemicznym a nawet śmiercią.

[/highlight]

Inaczej wyglądają przypadki zapalenia trzustki typu przewlekłego. Przewlekła postać tej choroby może występować w formie bezobjawowej nawet latami. Charakteryzuje się ona postępującym i nieodwracalnym zwłóknieniem miąższu trzustki, co z czasem doprowadza do upośledzenia funkcji tego ważnego organu ciała.

Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest długotrwałe systematyczne nadużywanie alkoholu. Zgodnie z badaniami właśnie taka przyczyna stanowi średnio 70-90% przypadków zachorowań na tą chorobę w krajach rozwiniętych.

Najbardziej typowym objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest często powtarzający się piekący i przeszywający ból trzustki, a więc okolic jamy brzusznej w jej górnej lewej części. Niektóre osoby opisują go jako kłucie w lewym boku, które przybiera postać bardziej intensywną bądź lekką, jednakże często nawracającą. Ten rodzaj bólu towarzyszącego przewlekłemu zapaleniu trzustki ma zwyczaj występować głównie po posiłkach i opisywany jest przez pacjentów jako ból przeszywający, ściskający, głęboki i bardzo uporczywy.

W przebiegu tej postaci choroby ból występuje regularnie przez okres wielu dni a nawet tygodni, z czasem stając się coraz silniejszy, jednak wraz z upływem miesięcy i lat oraz powolnym wyniszczeniem tkanek trzustki ból ten słabnie lub też zupełnie zanika.

Diagnozując choroby trzustki należy zróżnicować takie choroby jak zapalenie trzustki typu ostrego, zapalenie trzustki typu przewlekłego, ból trzustki po urazie mechanicznym, torbiele trzustki oraz jej guzy i nowotwory.

Ból w lewym nadbrzuszu

Ból w lewej górnej części brzucha niekoniecznie musi oznaczać schorzenia trzustki. Może to być np. dwunastnica lub śledziona. Czasem również kłujący ból promieniujący w okolicy żeber może być bólem mięśni międzyżebrowych, dlatego ważne jest prawidłowe zlokalizowanie bólu i wykonanie niezbędnych badań.

Rak trzustki objawy

Nowotwór złośliwy trzustki jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów układu pokarmowego, zaś ogólnie stanowi 3% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród populacji ludzkiej. Nowotwory trzustki dają objawy późno, tak więc choroba zwykle diagnozowana jest w dość zaawansowanym stadium. Objawy raka trzustki przypominają te, które są charakterystyczne zarówno dla przewlekłego jak i ostrego zapalenia trzustki. Zwykle są to: silny tępy ból w lewym górnym nadbrzuszu oraz plecach, tłuste biegunki, nietolerancja glukozy a nawet cukrzyca, wymioty, utrata apetytu oraz bardzo złe samopoczucie. Do bardziej specyficznych objawów nowotworu trzustki należą: żółtaczka, powiększenie wątroby, cukrzyca, półpasiec rzekomy, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne oraz wodobrzusze.

Podejrzenie o chorobie trzustki może wywoływać systematyczna i dość duża utrata masy ciała, w przypadku której przy jednoczesnym występowaniu objawów wymienionych powyżej zaleca się możliwie szybką konsultację z lekarzem oraz wykonanie niezbędnych badań.

Ból trzustki a badania

Lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie jednoznacznie zdiagnozować, czy ból, który odczuwamy jest na pewno bólem trzustki. W celu trafnej diagnozy należy wykonać kilka badań, które rozwieją nasze wątpliwości i pozwolą na zastosowanie skutecznego leczenia.

Zwyczajowo wykonuje się takie badania na poziom enzymów trzustkowych – amylazy i lipazy. Ich podwyższony poziom może świadczyć o istniejącym stanie zapalnym trzustki.

Można wykonać również badania aktywności enzymów wątrobowych takich jak LDH oraz AspAT. Jeżeli w kontekście badań trzustki z przeprowadzonych badań wynikać będzie, iż stan LDH (dehydrogenazy mleczanowej), należy przypuszczać ostry stan zapalny tegoż narządu. Przy zwiększonym stężeniu enzymu wątrobowego AspAT również możemy podejrzewać stan zapalny toczący się w jamie brzusznej.

Innymi badaniami służącymi diagnozowaniu i różnicowaniu chorób trzustki są USG, tomografia komputerowa, rentgen oraz rezonans magnetyczny.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Leczenie chorób trzustki polega na wprowadzeniu niskotłuszczowej diety oraz zastosowaniu odpowiedniego leczenia farmakologicznego.[/colored_box]

Dieta w chorobie trzustki

Gdy już zakończysz leczenie trzustki w szpitalu, zaleca się stosować specjalną dietę w której systematycznie poszerzysz zakres spożywanych dań.

ETAP I
Rozpocznij dietę lekkostrawną, stosują ją około miesiąca. Jedz między innymi takie dania jak: nabiał, ryby, generalnie chude mięso. Wystrzegaj się takich dań które pobudzą pracę żołądka w wydzielaniu hormonów czyli dań zawierających błonnik. W żadnym wypadku nie należy smażyć dań! Przecież świetnie także smakują dania duszone i gotowane… Do diety lekkostrawnej należy także włączyć gotowane warzywa, wszelkiego rodzaju kasze i makarony.

ETAP II
Czas trwania: 1 miesiąc. Na tym etapie pomału zwiększ udział tłuszczów oraz białek w spożywanych daniach. Zwiększy się kaloryczność dań. Przecieraj produkty które będziesz spożywać.

ETAP III
Powrót do spożywania dań jak u zdrowych osób. W razie problemów z trawieniem lub lekkich bólów, należy jeszcze raz wrócić do etapu II. Czyli nadal przecierać mięso i warzywa.
 
Poprzedni

Przyczyny nadwagi u niemowląt karmionych piersią

Ból po prawej stronie brzucha

Następny

Dodaj komentarz