Bolące stawy dłoni

Tagi , , ,

Bóle stawów kojarzone są głównie z przypadłością osób starszych. Jak się jednak okazuje, na różnego rodzaju dolegliwości stawowe cierpią coraz młodsze osoby. Poza bólami kręgosłupa, dość często diagnozowane są bóle stawów dłoni. Ręka wraz z nadgarstkiem jest zbudowana z wielu niewielkich stawów, dzięki czemu możemy wykonywać precyzyjne ruchy. Jednak są one narażone na różnego rodzaju urazy oraz przeciążenia.

Przyczyny bolących stawów dłoni

Jedną z najczęstszych przyczyn bolących stawów dłoni wydaje się być przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa. Takie schorzenie zazwyczaj dotyczy osób w podeszłym wieku i objawia się bólem oraz sztywnością stawów. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się w trakcie ruchu.

Inną przyczyną bolących stawów dłoni są stany zapalne oraz – takim schorzeniom na ogół poza bólem towarzyszy też obrzęk, który wskazuje na stan zapalny. Z reguły chorzy mogą też narzekać na inne objawy, takie jak osłabienie, rozbicie, ogólne złe samopoczucie czy stan podgorączkowy.

Co jeszcze mogą oznaczać bolące stawy dłoni?

Choroba zwyrodnieniowa oraz stany zapalne to nie jedyne schorzenia, które mogą zaatakować stawy dłoni i nadgarstków. Nieco rzadziej diagnozowane są takie dolegliwości, jak: zespół cieśni nadgarstka, przykurcz Dupuytrena oraz choroba de Quervaina.

Niekiedy bolące stawy dłoni mogą też świadczyć o zapaleniu pochewek ścięgien zginaczy palców. To schorzenie, które zazwyczaj wiąże się z trudnością zginania palców. Dolegliwość ta na ogół wynika z przebytych urazów (często dotyka osoby trenujące sport).

Na co zwrócić uwagę przy bólach stawów dłoni?

Bóle stawów dłoni mogą być sygnałem wielu różnego rodzaju schorzeń, dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników. Przede wszystkim warto postarać się ustalić, co może taki ból wywołać (być może bóle są związane z aktywnością sportową bądź zawodową). Osoby borykające się z bólem stawów dłoni powinny również zwrócić uwagę na to, czy dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy (na przykład sztywność stawów, zaczerwienienie, obrzęk, stan podgorączkowy, osłabienie).

Jak postępować z bólem stawów dłoni i kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli pojawi się ból stawów dłoni, wówczas najlepiej postarać się nie przeciążać zbytnio chorej ręki – powstrzymajmy się od wykonywania ciężkich prac czy od aktywności fizycznej. W złagodzeniu bólu pomogą nam kompresy – zimne lub ciepłe. W razie potrzeby można sięgnąć po lek przeciwbólowy. Jeśli bóle stawów dłoni nie ustąpią w przeciągu dni lub jeśli nasilają się, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Nie zwlekajmy też z wizytą u specjalisty, gdy pojawią się zaburzenia czucia (pieczenie, mrowienie) lub wystąpi osłabienie ręki. Do kontaktu z lekarzem powinny nas też skłonić takie objawy, jak: uczucie rozbicia, stan podgorączkowy i obrzęk stawów.

Poprzedni

Współczynnik aktywności fizycznej

Gorąca czekolada z chilli

Następny

Dodaj komentarz