Brak energii – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

2 kwietnia 2021 Tagi

Czekałaś z utęsknieniem na lato, a teraz – w samym środku sezonu urlopowego – zamiast korzystać z pięknej pogody, popołudniami ucinasz sobie drzemkę? Jeśli brakuje ci energii na spacery w parku lub wypady rowerem za miasto, możesz mieć poczucie zmarnowanego czasu. Zanim jednak zaczną dokuczać ci wyrzuty sumienia z tego powodu, zadaj sobie pytanie: dlaczego jesteś ciągle zmęczona?

Jesz za mało lub za dużo

Dbasz o linię i każdego dnia skrupulatnie liczysz kalorie? Jeżeli twoja dieta jest stosunkowo restrykcyjna, a lista „zakazanych” produktów zdaje się nie mieć końca, brak energii może mieć związek z niedoborem kalorii i składników odżywczych (zwłaszcza witamin z grupy B), jakiego doświadcza twoje ciało. Zastanów się, czy szczupła sylwetka jest tego warta – im dłużej narażasz swój organizm na post, tym poważniejsze mogą być jego skutki.

Pamiętaj, że niekorzystne dla zdrowia są nie tylko nadmierne wyrzeczenia w codziennej diecie, ale także zbyt pobłażliwe podejście do kwestii żywienia. Jeśli twoje posiłki są zwykle kaloryczne i zawierają duże ilości tłuszczów, uczucie senności i zmęczenia po jedzeniu jest naturalne. Brak energii może nasilać się przy częstym spożyciu słodyczy, które najpierw powodują nagły skok, a następnie spadek poziomu cukru we krwi, wzmagając tym samym ochotę na nicnierobienie.

Wspomagasz się kofeiną

Każdy dzień zaczynasz od kawy? Kubek aromatycznego napoju ratuje ci życie, gdy marzysz o drzemce, a masz przed sobą dużo pracy? Jeśli często sięgasz po kawę, a w międzyczasie pijesz także herbatę lub colę, najprawdopodobniej dostarczasz swojemu organizmowi zbyt duże ilości kofeiny. W niewielkich dawkach poprawia ona koncentrację i czas reakcji, ale nadmiar kofeiny jest stanowczo niewskazany, ponieważ podnosi ciśnienie krwi, zwiększa częstość akcji serca i wywołuje uczucie niepokoju. Na domiar złego, zbyt duża podaż kofeiny może powodować silne zmęczenie.

Żyjesz w stresie

Napięcie emocjonalne towarzyszy ci na co dzień? Czujesz się przytłoczona obowiązkami i czasem nie możesz zasnąć? Uważaj –  mieszanka stresu, bezsenności i zmęczenia to pierwszy krok do błędnego koła chronicznego przemęczenia. Po nieprzespanej nocy możesz doświadczać znacznego spadku energii i wydajności w pracy, który nasila uczucie stresu i zmniejsza twoje szanse na spokojny, efektywny sen. Uczucie zmęczenia będzie się pogłębiać po każdym dniu, w którym twoje ciało nie miało okazji się zregenerować we śnie.

Doświadczasz zmian hormonalnych

Brak równowagi hormonalnej (np. w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, przy nieregularnych miesiączkach, w okresie okołomenopauzalnym lub podczas stosowania leków hormonalnych) i zaburzenia hormonalne objawiają się nie tylko zmęczeniem, ale również huśtawką nastrojów, uczuciem niepokoju, bezsennością lub depresją. Oznacza to, że kobiety zmagające się z problemami w obrębie układu hormonalnego często doświadczają dolegliwości, które w dotkliwy sposób obniżają jakość ich życia.

Gdy są one wynikiem zaburzeń hormonalnych lub innych problemów zdrowotnych, wskazane jest ustalenie ich przyczyn oraz podjęcie stosownego leczenia. Jeśli jednak nieprawidłowe stężenie hormonów wynika z przyjmowania preparatów hormonalnych (HTZ lub antykoncepcja doustna) lub ma związek z menopauzą (u wielu kobiet dochodzi wówczas do spadku poziomu estrogenu), najlepszym rozwiązaniem jest wyrównanie gospodarki hormonalnej z pomocą specjalistycznego suplementu diety dla kobiet.

Nowoczesny preparat witaminowy dostarczy substancji, które zniwelują skutki zmian hormonalnych poprzez wsparcie procesów metabolicznych (cynk, chrom, witamina B6), poprawę samopoczucia i wzrost poziomu energii (witaminy B6 i B9). Suplementem, który zawiera wszystkie z wyżej wymienionych substancji jest polski produkt Harmonella®, który dodatkowo zapewnia ochronę układu sercowo-naczyniowego dzięki zawartości oleuropeiny i korzystnie wpływa na wygląd (selen, cynk).

Brak energii nie musi być twoim problemem – zbilansowana dieta, higieniczny tryb życia i dobrze dobrane suplementy witaminowe pomogą ci odzyskać formę i chęć do działania.

[ecp code=”brakenergi”]

Poprzedni

5 najbardziej niebezpiecznych metod odchudzania

Największe błędy w treningu mięśni brzucha

Następny

Dodaj komentarz