Cardio to nie tylko siłownia. Jak jeszcze spalać kalorie?

Tagi , , ,

Godzina na bieżni, wyciskanie sztangi, zajęcia Zumby – często tylko takie czynności uważamy za cardio. Szczególnie teraz, kiedy siłownie są zamknięte, powinniśmy przyjrzeć się innym formom ruchu. Jakie są inne sposoby na przyspieszenie naszego metabolizmu?

10 tysięcy kroków to świetne cardio

8 godzin spędzonych za biurkiem, dojazd do i z pracy samochodem, godzina siłowni i wieczór spędzony na kanapie – dla wielu z nas tak wygląda typowy dzień. Oczywiście godzina spędzona na siłowni to bardzo dobry pomysł, ale musimy nauczyć myśleć się szerzej. Fakt, że zrobiliśmy godzinę na orbitreku albo ćwiczyliśmy godzinę z ciężarami, nie zwalnia nas z aktywności w ciągu dnia. Osoby uprawiające siedzący tryb życia i jeżdżące samochodem robią czasami tylko 1000 kroków dziennie. Dla naszego zdrowia tych kroków powinno być aż 10 tysięcy!

Musimy pamiętać, że liczy się nawet najmniejszy spacer. W pracy jeżeli masz wybór pomiędzy wysłaniem komuś maila, a przejściem się na 2 piętro, wybierz schody. Chcesz zajechać do paczkomatu w drodze do pracy? Przejdź się tam wieczorem, zrobisz dodatkowy kilometr! Czasami kilka takich krótkich spacerów w ciągu dnia może uzbierać się w naprawdę niezłe odległości. Pamiętaj, że kroki to nie tylko spalanie kalorii. Dzięki spacerom możemy poprzebywać na świeżym powietrzu, poprawia się nasz nastrój i krążenie.

Znajdź swój sposób na motywację

Jeżeli masz problem z motywacją możesz sobie pomóc. Na rynku istnieje wiele aplikacji i urządzeń, które policzą kalorie za Ciebie. Kiedy widzisz konkretne wyniki od razu znajdujesz chęć na następny marsz. Możesz też namówić kogoś na wspólne spacery. Koleżanka, partner, dziecko – wszystkim przyda się trochę ruchu. Sprawdź czy na Twoim osiedlu nie ma grupy, która umawia się na wspólne spacery – to coraz częstszy sposób!

Sprzątanie jako źródło cardio

Jeśli pogoda nie nastraja do spacerów, a do tego mamy bałagan w domu to idealnie się składa – porządki mogą być naprawdę konkretnym cardio. 2-godzinne odkurzanie, sprzątanie łazienki, mycie podłóg spala od 300 do 400 kalorii. To tyle ile spalamy podczas godzinnego joggingu! Godzina koszenia trawy to aż 320 kalorii. Każdy z nas wie, że szorowanie łazienki albo odkurzanie potrafi nas naprawdę zmęczyć i sprawić, że będziemy spoceni. Jeżeli nie mogłeś się rano zmotywować do ćwiczeń, ale potem doprowadziłeś mieszkanie do czystości, nie martw się – masz już za sobą porządny trening.

Joga i pilates również spalają kalorie

Często gdy chcemy schudnąć stawiamy tylko na bieganie, pływanie albo jazdę rowerem. Oczywiście – są to świetne sposoby na spalenie kalorii. Nie zapominajmy jednak, że każda aktywność fizyczna wychodzi nam na zdrowie. Jeżeli ze względów zdrowotnych nie możesz uprawiać intensywnych sportów, bolą Cię kolana albo na razie nie masz odpowiedniej kondycji to wybierz inną formę ruchu. Joga albo pilates pozwalają na spalenie w ciągu godziny nawet od 200 do 300 kalorii. Oczywiście wszystko zależy od intensywności i Twoich możliwości. Na siłowni i w Internecie możesz znaleźć wiele zajęć i filmików oferujących bardziej zaawansowane zajęcia.

Taka forma aktywności pozwoli Ci nie tylko na spalenie kalorii, ale też zbudowanie smukłej sylwetki i delikatnych mięśni. Twoje ciało będzie bardziej sprawne i rozciągnięte. Pilates, joga czy zajęcia typu zdrowy kręgosłup wspaniale też działają na Twój gorset mięśniowy i pomagają zniwelować skutku wielogodzinnego siedzenia.

Obecne czasy (w dniu pisania artykułu siłownie są zamknięte) jesteśmy zmuszeni szukać nowych form aktywności fizycznej. Musimy pamiętać, że każda forma ruchu się liczy. Spacer, zabawa z dzieckiem na placu zabaw czy prace w ogrodzie oprócz spalania kalorii pozwolą nam też na odstresowanie się, zadbanie o odpowiednią kondycję i zapewnią nam lepszy nastrój. Przestawmy swój sposób myślenia i nie stawiajmy tylko na ćwiczenia na siłowni.

Poprzedni

Ćwiczenia w domu, jak zacząć?

Zakwasy – jak z nimi walczyć?

Następny

Dodaj komentarz