Chcesz być zdrowy? Hartuj się!

, , , , Tagi , , ,

Większość ludzi zdecydowanie woli, gdy jest im ciepło. Wobec tego ubierają się w wiele warstw ubrań, gdy tylko robi się chłodniej. Wystarczy, że temperatura spadnie o kilka stopni, a już zaczynają marznąć dłonie i stopy. To, w jakiej temperaturze czujemy się najlepiej zależy od wielu czynników, na przykład od diety, wieku, czy nawet płci. Jednak łączy nas jedno. Chłód zdecydowanie nam służy.

Dlaczego hartowanie organizmu jest istotne?

Przede wszystkim hartowanie jest ważne dla uniknięcia chorób. Celowe wystawianie organizmu na działanie chłodu czy nawet mrozu jest sposobem na podniesienie odporności. Osoby, które regularnie się hartują zauważają, że lepiej czują się na mrozie. Nie potrzebują grubych kurtek ani swetrów, wystarczy im jeden płaszcz. I wcale przy tym nie marzną, wręcz przeciwnie, czują, że ich dłonie i nogi są ciepłe. Dzieje się tak dlatego, że ich naczynia krwionośne są bardziej odżywione. Zahartowane osoby mają również w swoim organizmie więcej tkanki tłuszczowej brunatnej, a mniej zwykłej białej. Ta pierwsza jest odpowiedzialna przede wszystkim na zachowanie ciepła w organizmie, a druga za przechowywanie składników odżywczych. Co więcej właśnie pod wpływem chłodu tkanka biała przemienia się w brunatną, dzięki czemu nie tylko łatwiej jest schudnąć, ale i czujemy, że jest nam cieplej. Hartowanie organizmu ma również bardzo ważny udział w obronie przed codziennymi stresowymi sytuacjami. Każdy z nas wie, że gdy pojawia się stresowa sytuacja, to nagle ręce i stopy robią się zimne i spocone, pojawiają się nawet niekontrolowane dreszcze. Dzieje się tak dlatego, że organizm, który otrzymuje sygnał o zagrożeniu (realnym bądź nie) zaczyna robić wszystko, by oszczędzać siły życiowe. Dlatego kieruje większe ilości krwi do organów wewnętrznych i głowy. Kończyny nie są konieczne dla przeżycia, a więc nie są intensywnie odżywiane. Hartowanie organizmu pozwala na zachowanie ciepła nawet w sytuacji stresowej, a co za tym idzie na większe zachowanie zdrowia, mniejszą utratę energii, oraz na mniejszą produkcję hormonów stresu.

Chłód jako eliksir młodości i urody

Okazuje się również iż hartowanie się jest doskonałym środkiem pozwalającym na spowolnienie procesów starzenia się, a nawet pozwala się odmłodzić. Każdy, kto chociaż raz spróbował hartowania wie, że skóra robi się wówczas bardziej napięta i elastyczna, a nawet cofają się objawy starzenia. Starsze osoby pływające w zimnej wodzie zauważają, że zmniejsza się ilość zmarszczek, a cera jest bardziej odżywiona. Hartowanie jest sposobem na usunięcie szkodliwych produktów przemiany materii, oraz na przyśpieszenie usunięcia toksyn. Hartowanie pomaga nie tylko starszym, ale i młodszym. Na przykład to dobry i znany sposób na usunięcie cellulitu, skórki pomarańczowej, będącej zmorą wielu kobiet, również całkiem młodych. Chłód zmienia gospodarkę wodą w organizmie, powodując mniejsze jej odkładanie się, zatem również lepsze samopoczucie u kobiety na przykład w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Pomaga także utrzymać szczupłą sylwetkę. Nawet w kosmetyce oraz w medycynie powszechnie wykorzystuje się chłód dla poprawienia urody oraz dla zmniejszenia bólu i obrzęku.

Jak się hartować?

Hartowanie nie jest trudne, a także nic nie kosztuje. Można w celu hartowania się wykorzystywać przedmioty codziennego użytku oraz pogodę. Zimą po prostu częściej wychodzimy na dwór, również w czasie mrozów, spacerujemy lub wykonujemy inne ćwiczenia. Jest to ważne, że podczas hartowania nie należy stać bez ruchu, ponieważ wówczas jedynym rezultatem będzie po prostu przemarznięcie na kość i choroba. Odważniejsze osoby oczywiście rozbierają się, nacierają śniegiem lub dołączają do klubu morsów. W warunkach domowych wystarczy użycie prysznica dla polewania ciała raz ciepłą, a raz zimną wodą. Taki masaż doskonale rozluźnia, a jednocześnie pobudza i poprawia nastrój. W domu nie należy nawet zimą utrzymywać zbyt wysokiej temperatury. W czasie snu wystarczy temperatura około osiemnaście stopni. Nie należy bać się otwierać okien nawet podczas zimnej pogody, deszczowej lub mroźnej. Wielu ludzi obawia się chłodu, wolą go unikać, ponieważ wystawienie na niego kojarzy im się z nieprzyjemnymi doznaniami, a nawet z bólem. Warto uświadomić sobie, że chłód czy nawet mróz w warunkach kontrolowanych nie jest w stanie wyrządzić człowiekowi żadnej krzywdy. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia się. Hartowanie powinno być przeprowadzane stopniowo, ale również dobrze jest po prostu odważnie przekraczać pomniejsze etapy. Kontrowersyjne wydaje się hartowanie dzieci, ale w rzeczywistości jest to tylko i wyłącznie wyświadczanie im przysługi. Nie ma potrzeby zakładania dzieciom kilku warstw ubrania podczas zabawy na dworze zimą, szczególnie jeśli biegają i bawią się w ruchu. Spowoduje to tylko i wyłącznie spocenie się, a to w kontakcie z zimnym powietrzem prosta droga do choroby. Nie wolno dopuszczać do spocenia się, a z pewnością chłodny dzień nie wyrządzi dziecku żadnej krzywdy.

Poprzedni

Rady dla początkujących na siłowni

Mity na temat rzeźby mięśni

Następny

Dodaj komentarz