Chcesz mieć lepsze wyniki podczas biegania? Postaw na trening siłowy!

Tagi , , ,

Bieganie to jedna z ulubionych form cardio wielu osób, które chcą schudnąć. Wielu biegaczy pomija jednak całkowicie trening siłowy. A jak się okazuje, takie ćwiczenia mogą nie tylko pomóc nam schudnąć, ale też poprawić wyniki podczas biegania.

Trenerzy są zgodni – trening siłowy jest potrzebny biegaczom

Według trenerów fitness pominięcie siłowni może być złym pomysłem, nawet jeśli wolisz cardio. Wielu biegaczy błędnie unika treningu siłowego z powodu mylnych przekonań, że odwraca on uwagę od joggingu, a nawet utrudnia ich wyniki. Trenerzy jednak przekonują, że kiedy biegacze zaczynają z nimi trenować, zdają sobie sprawę, że kiedy mniej biegają i dodają więcej ćwiczeń z obciążeniem, są znacznie silniejsi, czują się lepiej podczas biegu i mogą pokonywać dłuższe dystanse.

Włączenie treningów siłowych do naszej rutyny, zwłaszcza tych nóg i mięśni tułowia, może sprawić, że staniesz się lepszym biegaczem poprzez poprawę szybkości, wytrzymałości i wydajności.

Jakie ćwiczenia powinni wybierać biegacze?

Szczególnie zalecane dla biegaczy jest wypychanie bioder, wypady nóg no przodu i tyłu, przysiady i wszystkie inne ćwiczenia, które wzmacniają uda i pośladki. W przypadku biegaczy trening siłowy pomaga uzyskać większą siłę, równowagę i stabilność w dolnej części ciała. Przekłada się to na lepszą prędkość, większą odporność i mniejsze ryzyko kontuzji. Trenerzy zalecają sportowcom pracę nad mięśniami z tyłu nóg, w tym pośladkami i ścięgnami podkolanowymi. Często poświęcają im mniej uwagi niż mięśniom czworogłowym z przodu nóg. A to właśnie pośladki są największym mięśniem w dolnej części ciała i bardzo pomagają biegaczom zwiększyć wydajność podczas biegania. Żeby wzmocnić tylne mięśnie nóg, najlepiej wybierać wspomniane już wypychanie bioder, wariację z jedną nogą w powietrzu, uginanie nóg z piłką stabilizującą.

Ćwiczenia brzucha są dla biegaczy równie ważne

Dla biegaczy ważne powinno być też wzmacnianie mięśni brzucha. Stabilizacja mięśni brzucha jest ważną częścią zdolności do generowania mocy dla lepszej wydajności podczas biegania. Mięśnie gorsetowe pomagają połączyć górną i dolną połowę ciała podczas biegu. Im bardziej wzmocnimy te obszary, tym bardziej zwiększymy wytrzymałość i zdolność do szybkiego biegania.

Trening siłowynajpierw zadbaj o formę

Zacznij od pracy nad doskonałą formą w podstawowych ćwiczeniach, takich jak martwy robak lub trzymanie deski. Następnie przejdź do trzymania deski bocznej. Ale Twój gorset mięśniowy to nie tylko mięśnie brzucha. Zdrowe mięśnie bioder są kluczowym elementem, który pomaga zapobiegać kontuzjom i zapewnia stabilność podczas biegu. Ćwiczenia takie jak deska kopenhaska mogą pomóc w budowaniu siły w biodrach, a także w mięśniach brzucha. Aby wzmocnić cały gorset, w tym mięśnie pośladków, bioder, brzucha i pleców, chwyć trochę ciężarów i wypróbuj spacer farmera, chodząc z hantlami lub odważnikami w każdej ręce. Inna odmiana obejmuje obciążenie tylko z jednej strony, zmuszając nasze ciało do jeszcze cięższej pracy, aby utrzymać równowagę. Badania sugerują, że ćwiczenia podstawowe poprawiają wydajność biegaczy. Silniejsze biodra mogą pomóc zmniejszyć ból i urazy innych stawów, takich jak kolana.

Wszystkie te nawyki spowodują, że zauważymy znaczną poprawę naszych wyników podczas biegania. Nie chodzi tutaj oczywiście tylko o lepszy czas czy dłuższy dystans. Całe nasze ciało będzie lepiej pracować, będziemy silniejsi, zdrowsi i w lepszej ogólnej formie.

Poprzedni

4 znaki, że spożywasz za mało węglowodanów

Astma – jakie ćwiczenia uprawiać, a jakich unikać?

Następny

Dodaj komentarz