Cheatday na redukcji

Tagi , , , ,

Dążąc do uzyskania idealnej, wymarzonej sylwetki każdy z nas jest gotów na wiele poświęceń. Niestety często bywa tak, że pomimo naszych wysiłków i restrykcyjnej diety nasza waga w pewnej chwili staje w miejscu. Taki stan rzeczy jest źródłem wielu frustracji i w znacznej mierze przyczynia się do zaprzestania stosowania diety. Na szczęście istnieje pewien bardzo dobry sposób, aby spowodować, że nasza waga znowu zacznie spadać,  tak zwany cheat-day, czyli po prostu dzień oszustwa. Zobacz, na czym polega ta skuteczna metoda zapobiegania stagnacji wagi i jakie płyną z niej korzyści.

Zastój w redukcji wagi spowodowany jest tym, że przy dłuższym przebywaniu na diecie i ograniczaniu liczby spożywanych kalorii nasz organizm w pewnym momencie zaczyna magazynować niektóre składniki, tworząc swojego rodzaju zapas, który pomaga mu w prawidłowym funkcjonowaniu. Taki stan może trwać kilka dni, czy nawet przeciągać się do miesiąca.

Nie jest to na pewno nic niepokojącego, gdyż jest to naturalna reakcja obronna organizmu na niedobory konkretnych składników odżywczych. Nie mniej jednak rozkładający się w czasie zastój wagi potrafi naprawdę solidnie zniechęcić do dalszych starań i poświęceń.

Co to jest cheatday?

Cheatday to nic innego jak dzień, w którym zwyczajnie oszukujemy nasz organizm, że zakończyliśmy już dietę i planujemy powrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Podczas jego trwania możemy pozwolić sobie na spełnianie dosłownie wszystkich zachcianek, co w efekcie ponownie pobudzi do pracy nasz układ trawienny. Niektórzy stosują cheat day tylko w przypadku uciążliwego zastoju wagi, a jeszcze inni robią sobie taką przerwę raz w tygodniu.

Bezwzględnie należy jednak pamiętać, że cheatday ma swoje własne prawa. Jeżeli codziennie po kryjomu podjadamy zakazane w naszej diecie produkty, to oficjalny dzień oszustwa nie przyniesie pożądanych przez nas efektów. Musimy być uczciwi sami wobec siebie.

burger with tomato and cheese
burger with tomato and cheese, Marjan Blan | @marjanblan at Unsplash

Jakie korzyści niesie ze sobą cheatday?

Jedną z głównych zalet dnia oszustwa jest fakt, że każdy z nas może pozwolić sobie na chwilę oddechu od restrykcyjnej diety i monotonii posiłków. Jest to bardzo ważne gdyż możliwość zjedzenia czegoś  w naszym mniemaniu „normalnego” daje nam niezwykłą przyjemność, zaspokaja potrzeby organizmu i daje dalszego kopa do trwania w swoim postanowieniu. Co więcej jedząc masz świadomość tego, że nie łamiesz diety, a jedynie pobudzasz do pracy własny metabolizm. Wraz z nowym dniem normalnie powracasz do założeń diety.

Co więcej czekając na nadchodzący cheatday odczuwamy mniejsze napięcie związane z nachodzącymi nas pokusami. Myśl, że tego batonika zjem za 2 dni, a nie za 3 miesiące pomoże nam wytrwać w postanowieniu kontynuowania diety.

Co ciekawe wiele osób ustawia sobie cheatday na sobotę, czyli dzień wolny od pracy, w którym często spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną. Rozwiązanie to jest i wygodne i logiczne, gdyż przebywając z przyjaciółmi, którzy zajadający się fast-foodami czy też chipsami, możemy przyłączyć do jakże przyjemnego dla podniebienia pałaszowania. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do picia alkoholu.

Poprzedni

Co potrzebne do domowej siłowni?

Co to jest geranium?

Następny

Dodaj komentarz