Chiropraktyka w praktyce

, , Tagi , , , , , ,

Chiropraktyka jest wciąż dość słabo kojarzącym się pojęciem, ale nie ulega wątpliwości, że staje się kolejną odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Rzeczywistość jest smutna – coraz więcej osób ma problemy z układem ruchu, w szczególności z kręgosłupem, który co dzień wykonuje wielką pracę. Dotyczy to już nawet bardzo młodych ludzi, przed osiągnięciem dwudziestego roku życia. Widać, że konieczne jest udoskonalenie technik rehabilitacji oraz ich usprawnienie, aby odpowiedzieć na potrzeby rzeszy ludzi. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi chiropraktyka.

Czym jest chiropraktyka?

Ta metoda leczenia jest znana tak długo, jak znane jest kręgarstwo, a nawet z jeszcze wcześniejszego okresu. Już starożytni Grecy i Rzymianie korzystali z chiropraktyki. Ten rodzaj leczenia jest metodą alternatywną do znanych sposobów rehabilitacji ruchowej czy zwykłych masaży. Podczas gdy tradycyjne metody leczenia skupiają się na chorym narządzie, czyli na przykład kontuzjowanej nodze, czy ręce, chiropraktyka zakłada holistyczne traktowanie ciała. Według nauki chiropraktyki zła postawa i kiepski stan kręgosłupa wpływa na różne niedogodności w życiu, pozornie ze sobą nie związanych. Tak na przykład zwyrodnienie, nawet nieodczuwalne w żaden sposób przez pacjenta, nie dające żadnych objawów bólowych, jest przyczyną migreny, a nawet takich chorób jak alergia. Dla ludzi nauki taka definicja może brzmieć absurdalnie, lecz osoby, którym chiropraktyka pomogła są entuzjastycznie nastawione. Coraz częściej ku tezom, będącym podstawą twierdzeń chiropraktyki skłaniają się lekarze medycyny, jak na przykład stomatolodzy. Widzą oni, że stan uzębienia oraz jamy ustnej nie jest jedynie problemem w jej obrębie, ale ma wpływ na cały organizm człowieka. Chiropraktyką mogą zajmować się wyłącznie wyszkolone osoby. Chociaż manipulacja na kręgosłupie za pomocą ucisków, oraz tkanką miękką w obrębie kręgosłupa nie jest niebezpieczna, to jednak kręgosłup jest narządem wymagającym profesjonalnego podejścia. Nie każdy jednak zostanie chiropraktykiem, którego działania przynoszą najlepsze efekty. Niektórzy ludzie poprzez rozwiniętą intuicję oraz wyjątkowe zdolności manualne osiągają na tym polu wielkie sukcesy. Jeden wprawny chwyt, „złamanie” kręgosłupa i człowiek prawie natychmiast obserwuje pozytywne skutki terapii. Chiropraktyka jest metodą dającą bodziec ku temu, by organizm leczył się sam.

Udowodnione korzyści chiropraktyki

Faktem jest, że ta metoda lecznicza działa i przynosi wiele dobrego. Udowodniono wiele pozytywnych przykładów korzyści płynących z poddania się terapii. Szczególnie doceniają to ludzie, którzy od wielu lat, a nawet od urodzenia cierpieli na wiele zwyrodnień, na przykład związanych z porodem z komplikacjami lub wadami wrodzonymi. Wizytę u chiropraktyka odczuwają tak, jakby ktoś zdjął z nich ogromny ciężar. Do chiropraktyków udają się nawet osoby, które pozornie nie cierpią na żadne dolegliwości. Oni również odczuwają wielką poprawę zdrowia. Realna korzyść wynikająca z korzystania z usług tej alternatywnej metody to na przykład poprawa słuchu oraz doraźna pomoc w infekcji uszu, likwidacja rwy kulszowej, bólów głowy, bólów karku i szyi, skoliozy, lordozy oraz w ogólnym funkcjonowaniu narządów. Chiropraktyka przyniosła również korzyści w leczeniu ogólnych schorzeń neurologicznych, w obniżeniu ciśnienia krwi. Korzyści są z pewnością znacznie szersze, ale nie przeprowadzono do tej pory szczegółowych badań na ten temat.

Chiropraktyka – dlaczego warto?

To pytanie zadać sobie może każdy, kto spotyka się pierwszy raz z takim zagadnieniem. Chiropraktyka przynosi wiele korzyści, nie tylko jeśli chodzi o realne uleczenie poszczególnych dolegliwości. W wielu przypadkach wizyta w gabinecie chiropraktyka sprawia, że w niepamięć odchodzi wizja zabiegu chirurgicznego. Zabieg taki nigdy nie jest obojętny dla człowieka i powinien być traktowany jako ostateczność, gdy nie ma alternatywy. Tą alternatywą w wielu przypadkach jest chiropraktyka. Sprawia, że zabiegi chirurgiczne przestają być konieczne. Inną bardzo istotną zaletą tej metody jest fakt, że pacjent nie musi zażywać leków, ani tych, które pomogą mu wrócić do zdrowia, ani tych, które stosuje on na co dzień w celu zmniejszenia uporczywych dolegliwości bólowych. Ważną kwestią jest fakt, że choroba zostaje uleczona raz na zawsze i nie pojawia się się już do końca życia pacjenta. Utalentowany chiropraktyk potrafi sprawić, że konieczna będzie wyłącznie jedna wizyta w jego gabinecie, by raz na zawsze pozbyć się problemu.

Zwiększone wyniki sportowe

Okazuje się również, że metoda ta jest bardzo pomocna dla sportowców zawodowych oraz osób aktywnych fizycznie. Wielu słynnych i utalentowanych sportowców, między innymi Michael Phelps czy Joe Montana w przeszłości korzystało z pomocy chiropraktyka. Owocami współpracy z nim są wzmocnienie pracy płuc oraz powiększenie ich pojemności, zwiększona odporność na stres, mniejsze napięcie mięśniowe, naturalne podniesienie poziomu energii. Zwiększona wydajność przekłada się bezpośrednio na coraz lepsze wyniki sportowe.

Poprzedni

Czy dieta wegetariańska zapobiega nowotworom?

Cesarskie cięcie na życzenie – dobry pomysł?

Następny

Dodaj komentarz