Jak objawia się uzależnienie od adrenaliny?

Tagi , , , , , , ,

Sport dla człowieka może stać się zarówno wielką pasją, jak również niebezpieczną drogą do uzależnienia. Jak objawia się uzależnienie od adrenaliny?  

Niepokojące uzależnienie może wywołać nie tyle sama aktywność ruchowa, co związane z nią uczucia. Podczas ruchu w naszym organizmie zachodzi szereg procesów hormonalnych, w tym produkcja jednego z najbardziej uzależniających hormonów ciała – adrenaliny. Adrenalina towarzyszy głównie sportom niebezpiecznym, czyli tzw. ekstremalnym. Zobacz, jak to się dzieje, że tryb życia o podwyższonym ryzyku nie pozwala nam na oderwanie się od sportu?

 

 [AdSense-A]

Co to jest adrenalina?

Na samym początku warto byłoby wyjaśnić, czym właściwie jest ta uzależniająca adrenalina. Okazuje się, że adrenalina jest niczym innym jak hormonem produkowanym w każdym ludzkim organizmie. Amerykańscy naukowcy określili ją, jako hormon walki, strachu i ucieczki, gdyż są to trzy główne sytuacje, które powodują wydzielanie się zwiększonej ilości adrenaliny. Ogólnie rzecz biorąc wydziela się ona głównie w sytuacjach stresowych, a objawia się to poprzez przyśpieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzeniem źrenic i oskrzeli. Przyspieszone bicie serca ma za zadanie zwiększyć jego pojemność i rozszerzyć naczynia wieńcowe, natomiast rozszerzenie oskrzeli ma ułatwić nam oddychanie.

Adrenalina jest bardzo cenną substancją. W sytuacjach ekstremalnych potrafi zmobilizować mózg i serce do wzmożonego wysiłku, na który normalnie nie mielibyśmy siły. Przykładowo himalaiści podczas swoich wypraw na najwyższe szczyty Himalajów zawsze mają przy sobie strzykawkę wypełnioną adrenaliną, której wstrzyknięcie ma dać im siłę na przetrwanie i wygranie walki o własne życie.

Adrenalina wytwarzana jest przez tak zwane gruczoły dokrewne, a wydzielane na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego. Zamiennie nazywa się ją również epinefryną.

Sporty ekstremalne – naturalne źródło i bogactwo adrenaliny

Ci, którzy kochają groźne sytuacje powodujące wydzielanie adrenaliny są niekwestionowanymi miłośnikami różnego rodzaju sportów zaliczanych do ekstremalnych, czyli tych, których uprawianie może zagrażać naszemu zdrowiu, a w najgorszych przypadkach nawet życiu. Takie formy aktywności fizycznej często wymagają od nas przełamania własnego strachu i słabości, co z kolei powoduje, że czujemy się panami samych siebie. Bardzo często jednorazowe przełamanie pociąga za sobą wiele kolejnych, co w konsekwencji sprawia, że uświadamiamy sobie, że nie możemy żyć bez ryzyka.

Istnieje naprawdę cała gama różnego rodzaju sportów ekstremalnych. Skoki na bungee lub ze spadochronem, skoki z mostów i wodospadów (tak zwany base jumping), wspinaczka wysokogórska, wyścigi samochodowe – to jedynie nieliczne przykłady sportów o podwyższonym poziomie ryzyka. Niektórzy zwyczajnie nie potrafią z nich zrezygnować odkładając na drugi plan własne życie i bezpieczeństwo. Adrenalina płynąca w żyłach staje się najważniejsza i nie liczy się nic poza przeżyciem kolejnej emocjonującej przygody. W takich sytuacjach możemy mówić już o nałogu – nieodpartej chęci wytworzenia w organizmie maksymalnych ilości hormonu, który działa jak narkotyk i zaspokaja nasz emocjonalny głód.

Poprzedni

Dlaczego z wiekiem tyjemy?

Przykładowy posiłek na redukcję

Następny

Dodaj komentarz