Choroba z kranu

Tagi , , , , , , , ,

Woda dostarczana do naszych domów i mieszkań jest jednym z najistotniejszych składników życia codziennego. Jednak coraz częściej jesteśmy zaniepokojeni tym, co przypływa wraz z nią. Eksperci przekonują, że przy dzisiejszych standardach woda z kranu jest całkowicie bezpieczna. Ale czy na pewno?

Woda z kranu na zdrowie?

Woda kranowa w dużych miastach pochodzi z wodociągów. Jest to woda, która wcześniej została już raz wykorzystana, następnie przepuszczona przez oczyszczalnię ścieków. Nowoczesne oczyszczalnie są na tyle skuteczne, że woda taka jest dobrej jakości. Z resztą znane są tak zwane testy małża. Małże są znane z tego, że mogą przeżyć tylko w wodzie o określonej klasie czystości. Im czyściej, tym lepiej. Tak testuje się wodę, którą pijemy potem z kranów. Testy pokazują, iż jest ona, po oczyszczeniu dobrej jakości. Jednak nie wykonuje się szeregu innych, bardziej szczegółowych testów z prostej przyczyny – po prostu oczyszczalnie nie są w stanie usunąć tych związków z wody na obecnym poziomie. Problematyczne stają się inne kwestie. Między innymi, to co płynie z naszych rur zależy nie tylko od stanu wody w laboratorium, ale od jej stanu po ostatecznym dotarciu do domu lub mieszkania. Warto pamiętać, że w rurach gromadzi się wiele zanieczyszczeń, jak również same rury wykonane są często, tak jak w starym budownictwie z ołowiu. Ołów i zatrucie nim poważnie szkodzi, w większych ilościach zaś prowadzi do zgonu. Problem ten można w niektórych przypadkach wyeliminować gruntownym remontem, często jest to jednak niemożliwie. Aby chronić wodę przed rozwojem bakterii i drobnoustrojów, dodaje się do niej substancje takie jak chlor. Istnieje również inny problem, którego oczyszczalnie wody nie umieją wyeliminować. To zawarte w wodzie antybiotyki oraz hormony pochodzące z tabletek antykoncepcyjnych, oraz substancje pochodzące z nawożenia ziemi sztucznymi nawozami, jakie następnie przenikają do wód gruntowych. Wiele substancji groźnych dla organizmu, wysoko rakotwórczych, takich jak azotany pochodzące z nawozów sztucznych również znajduje się w wodzie pitnej, najczęściej w okolicach wiejskich, gdzie uprawia się masowo rośliny.

Skąd estrogen w wodzie?

Ludzie zażywają dziś ogromne ilości leków. Ponieważ do oczyszczalni ścieków trafiają również odchody, to wraz z moczem również i to, co oni zażyli. Są to w dużej mierze tabletki antykoncepcyjne, zażywane dziś przez większą część kobiet. Znajdują się jednak głosy ludzi, którzy uważają, że winę za wysoki poziom estrogenów w wodzie należy zrzucić nie na pigułki, lecz na środki pochodzenia rolniczego. Na całym świecie hoduje się ogromne ilości soi, którymi karmi się między innymi zwierzęta rolne. Z ich odchodów i samej soi pochodzą substancje pobudzające estrogen. Mimo, że system oczyszczania jest dość skuteczny, to nie usunie on wszystkich zanieczyszczeń, a na pewno nie jest przystosowany do usuwania z wody hormonów. Spożycie nadmiernej ilości estrogenów przez mężczyzn powoduje zaś poważne trudności. Są oni o wiele mniej płodni, wytwarzają kobiece cechy, następuje u nich rozwój tkanki tłuszczowej. Ponadto chlor zawarty w wodzie pitnej działa na kości, przez co są one mniej gęste i bardziej kruche. Już niewielkie ilości chloru sprawiają, że podrażniona zostaje błona śluzowa ust, gardła i przełyku, co prowadzi do przewlekłych zapaleń. Do wody dodaje się różne pochodne chloru, w tym chloroform, używany dawniej w medycynie jako środek znieczulający, ale również dwuchloretan, czyli innymi słowy klej. Nadmiar estrogenu u kobiet powoduje powstawanie zmian nowotworowych, torbieli i mięsaków macicy, co stanowi poważną trudność w donoszeniu ciąży. Ciąże częściej kończą się poronieniami, czego przyczyny nie są świadome kobiety. Rozwiązaniem tej sytuacji nie jest kupowanie wody źródlanej i mineralnej, ponieważ są sprzedawane w butelkach plastykowych. Zawierają one bisfenol, który ma również działanie estrogenne.

Jak samodzielnie oczyszczać wodę?

Aby korzystać z czystej wody w mieście, nie ma innego wyjścia jak ją filtrować. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów, które przynajmniej w jakimś stopniu usuwają z wody te zanieczyszczenia, których nie można usunąć w czasie oczyszczania. Najważniejsze to usunąć z wody substancje z rodziny metali ciężkich, jak ołów, kadm. Popularne filtry węglowe są w stanie usunąć część, lecz nie wszystkie metale ciężkie. Za to dobrze radzą sobie z usunięciem chloru i wielu substancji chemicznych, jednak nie usuwają pozostałości mineralnych takich jak azbest, fluor, miedź, rtęć, nikiel etc. Aby zwiększyć skuteczność filtrowania wody, oprócz filtrów węglowych lub zamiast nich należy użyć filtrów odwróconej osmozy oraz destylacji. Oprócz tego, że woda powinna być pozbawiona zanieczyszczeń, aby była zdatna do picia, powinna być również jonizowana. Pomaga ona utrzymać w organizmie równowagę zasadowo kwasową. Jonizowana woda zawiera jony ujemne, które powodują, że organizm, który w osiemdziesięciu procentach sam składa się z wody, zmniejsza swoją kwasowość. Dzięki temu człowiek zyskuje bardzo wiele korzyści. Poprawia się jego ogólne zdrowie, sprawność umysłu jak również ma on lepsze samopoczucie. W ten sposób można uniknąć wielu chorób.

Poprzedni

Nowoczesne wykorzystanie nutraceutyków

Podstawy zachowania higieny na siłowni i w klubie fitness

Następny

Dodaj komentarz