Co blokuje odchudzanie?

Tagi , , , , ,

Pierwszym i zarazem najważniejszym elementem procesu odchudzania jest wiedza. Nie wystarczy zajrzeć do Internetu i wybrać kolejną dietę cud, aby kilogramy ulotniły się bezpowrotnie przywracając idealną sylwetkę. Przede wszystkim dieta cud robi więcej złego niż dobrego, bo z jednej strony pozbawia organizm cennych składników, a z drugiej sprawia, że organizm „zasypia” nie będąc zmuszanym do radzenia sobie z odpowiednią dawką energii. Zwolniony metabolizm to pierwsza przyczyna, dla której po diecie występuje efekt jo jo. Poza tym żadnej diety cud nie można stosować w nieskończoność, a jej przerwanie owocuje ponownym, jeszcze szybszym tyciem. Uświadomienie sobie wad i zalet danej diety i tego, że odchudzanie to proces powolny ale systematyczny stanowi klucz do sukcesu.

[AdSense-A]

Co blokuje odchudzanie, czyli czynniki, które zakłócają proces odchudzania:

Czynników, które wykazują negatywne oddziaływanie na proces odchudzania się jest wiele i są one uzależnione od indywidualnych predyspozycji właściwych dla konkretnej osoby, jej kondycji psychicznej i fizycznej, a także środowiska, w jakim żyje. Zaliczają się do nich m.in.:

SYTUACJE STRESOWE

Stres pojawiający się w wielu różnych sytuacjach, w pracy, w domu, stojąc w korku czy czekając w kolejce po zakupy. Każdy reaguje na stres w inny sposób. Jedne osoby unikają jedzenia, inne z kolei sięgają po słodycze i przekąski, które wpływają na produkcję endorfin i chwilowo poprawiają nam samopoczucie.

CHOROBY PRZEWLEKŁE – ZWŁASZCZA UKŁADU POKARMOWEGO CZY HORMONALNEGO

Istnieje wiele schorzeń, które utrudniają nam odchudzanie. Zalicza się do nich np. choroby tarczycy, zespół metaboliczny, zespół policystycznych jajników, hiperinsulinizm, niedobór hormonu wzrostu, choroby genetyczne.

DEPRESJA I ZABURZENIA PSYCHICZNE

Psychika człowieka jest tak uwarunkowana, że musi on czuć się bezpieczny i stabilny. Osoby odporne psychicznie radzą sobie nawet z dużym stresem, są w stanie rozwiązać każdy problem przystępując do natychmiastowego działania, albo dewaluują sprawy nierozwiązywalne. Osoby słabe psychicznie z powodu drobnego niepowodzenia zapadają w melancholię, brak aktywności i często „zajadają” problem.

Na proces odchudzania oraz prawidłowego odżywiania duży wpływ wywierają również takie choroby jak bulimia czy anoreksja. Zarówno jedna jak i druga choroba choć zaczynają się raczej niepozornie – chora osoba ogranicza lub rezygnuje z jedzenia mogą okazać się śmiertelne. Są to zaburzenia psychiczne, które prowadzą do wyniszczenia organizmu, a następnie do jego śmierci. Oba schorzenia opierają się na niewytłumaczalnym strachu przed jedzenie i tyciem.

ANTYKONCEPCJA

Przyjmowanie preparatów antykoncepcyjnych zazwyczaj nie przechodzi bez echa dla gospodarki hormonalnej organizmu. Preparaty antykoncepcyjne oprócz oczywistych zalet dla życia seksualnego wykazują również wiele negatywnych skutków ubocznych, wśród których wymienia się także zatrzymywanie wody w organizmie,  ujawniające się puchnięciem kończyn oraz przybieraniem na wadze od 2-3 kg do nawet 10kg.

PODJADANIE

Podjadanie związane jest z wieloma wyżej wymienionymi czynnikami lub też może występować niezależnie od nich – może być na przykład powiązane z rodzajem wykonywanej pracy lub też jej brakiem i tzw. „zajadaniem nudy”. Podczas odchudzania nawyk podjadania powinien zostać bezwzględnie wyeliminowany. Choć może się wydawać, że jednorazowe spożycie kilku chipsów czy też paru cukierków nie może zaburzyć naszej diety, to w rzeczywistości podjadanie ich więcej niż raz dziennie przyczynia się do dostarczenia organizmowi nie tylko zbędnej ilości dodatkowych kalorii, ale również wielu niezdrowych substancji – szkodliwych tłuszczów trans oraz cukrów prostych.

BIERNY TRYB ŻYCIA POZBAWIONY RUCHU

Sama dieta nie jest w stanie doprowadzić do szybkiego spalenia nadmiaru kalorii. Aby na stałe pozbyć się 1 kg tłuszczu trzeba wykorzystać około 10 tys. kcal, Niedobory energetyczne w drastycznej diecie (na poziomie 400 kcal) mogą spowodować, że na spalenie 1 kg tłuszczu będziemy potrzebować ok miesiąca czasu.

ZABURZENIA ORGANICZNE

Do zaburzeń organicznych można do nich zaliczyć wiele czynników wynikających ze złego odżywiania, infekcji, zatruć, pasożytów, jak problemy jelitowe, brak enzymów, zaburzenia funkcji trawiennych, zatrzymywanie wody, zła przemiana materii, problemy z nerkami, nadnerczami i wątrobą.

Poprzedni

Jak schudnąć bez wysiłku?

Wpływ alkoholu na regenerację po treningu

Następny

Dodaj komentarz