Co i jak jedzą sportowcy?

Tagi , , , , , , , ,

Życie osób profesjonalnie zajmujących się uprawianiem sportu skoncentrowane jest praktycznie całkowicie wokół niego. Intensywne treningi to jednak nie wszystko, gdyż niezwykle ważna jest odpowiednia. Zbilansowana dieta, która pozwoli zachować całe ciało w dobrej kondycji fizycznej. Zobacz, jak odżywiają się sportowcy i na czym opiera się ich dieta.

Od czego uzależniona jest dieta sportowca?

Sposób odżywiania się każdego sportowca uzależniony jest tak naprawdę od dyscypliny sportu, jaką dana osoba uprawia. Okazuje się, że każda z nich wymaga innego jadłospisu, jednak opiera się na równowadze pomiędzy ilością spalanej energii. Podczas treningów a wartością energetyczną przyjmowanych posiłków. Prawidłowy bilans tych dwóch elementów jest niezwykle ważny, gdyż jest podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju fizycznego.

Rozbieżności w szacunkowym zapotrzebowaniu na energię różnych sportowców osiągają naprawdę spore różnice.  Ich wartości mogą wahać się od 14 660 – 29 330 kJ dziennie. Co przeliczając na kalorie osiąga przedział od 3500 – 7000 kcal. Im większy wysiłek fizyczny, tym większe zapotrzebowanie na energię.

Dla przykładu osoba ważąca około 70kg i uprawiająca szermierkę, która to dyscyplina wymaga raczej większej precyzji i szybkości aniżeli siły. Ma dzienne zapotrzebowanie energetyczne w granicach 4800-5300 kcal. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku sportów. Które wymagają od sportowców dużej siły fizycznej i szybkości, czyli na przykład miotacze kulą. W tym przypadku dzienne zapotrzebowanie energetyczne sportowca sięga nawet 7700 kcal.

Co ciekawe całkowite zapotrzebowanie energetyczne sportowców może być nawet 20 razy większe aniżeli minimalne zapotrzebowanie kaloryczne normalnego człowieka. A wszystko to za sprawą prowadzonego przez nich intensywnego i aktywnego trybu życia.

Co jedzą sportowcy?

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawia dana osoba, jej dieta zawsze powinna opierać się na produktach, o dużej zawartości składników odżywczych. Czyli węglowodanach, proteinach, witaminach, tłuszczach, minerałach i wodzie.

Węglowodany są źródłem naturalnych i zdrowych pokładów energii. Stanowią one swoiste życiodajne paliwo, które w dodatku w porównaniu do tłuszczy i białka okazuje się dość tanie. Węglowodany występuję w większości produktów żywnościowych. Są one bardzo łatwo przyswajalne przez organizm, częściowo pełnią funkcje budulcowe komórek oraz regulują gospodarkę pomiędzy białkami i tłuszczami. Organizm człowieka ze spalenia 1 grama cukru zyskuje ok 4 kilokalorie. Przy dużym wysiłku energia, jaką możemy uzyskać z węglowodanów w celu zaopatrzenia naszych mięśni. Jest dostarczana do komórek nawet 5 razy szybciej niż energia, którą otrzymalibyśmy z tłuszczy. Dlatego właśnie dieta sportowców bogata jest w produkty wysoko węglowodanowe – produkty zbożowe, warzywa (buraki, pietruszka, marchewka) i ziarna roślin strączkowych.

Kobieta jogging bieganie ćwiczenia, StockSnap at Pixabay

Proteiny, czyli po prostu białka zbudowane są z aminokwasów i sa jednym z najważniejszych elementów w diecie sportowców. Białko dostarczane do organizmu staje się odpowiedzialne za szereg bardzo ważnych procesów zachodzących w organizmie. Przede wszystkim pełni ono funkcje budulcowe – od struktur komórkowych, poprzez tkanki, aż po wytwory naskórka i płyny ustrojowe. To właśnie białko dostarcza nam niezbędnych aminokwasów, bez których nasz organizm byłby skazany na śmierć. Białka biorą udział w utrzymaniu równowagi wodnej, transporcie hemoglobiny, produkcji kwasu mocznikowego. Zapewniają elastyczność naszej skóry oraz są odpowiedzialne za wiele innych procesów w naszym ciele. To właśnie dzięki białku nasz organizm jest w stanie bronić się przed bakteriami i innymi drobnoustrojami. Białko stanowi również alternatywne źródło energii – na przykład w przypadku niedoboru węglowodanów i tłuszczu. Proteiny stanowią ok 15-20% całej masy ciała człowieka.

Nie można pominąć ogromnej roli tłuszczów, choć w świecie diet i odchudzania słowo to uchodzi niemal za tabu. Wyróżniamy kwasy tłuszczowe nasycone, nienasycone oraz tłuszcze o działaniu szkodliwym – tzw. trans. Tłuszcze chronią ciało przed utratą ciepła. Zapewniają prawidłowe położenie narządów wewnętrznych oraz ich ochronę przed urazami mechanicznymi jak również zapewniają dodatkowe źródło energii – zaraz po węglowodanach. Najzdrowszym rodzajem kwasów tłuszczowych są kwasy Omega-6 i Omega-3. Szkodliwe kwasy tłuszczowe trans powstają w wyniku procesów obróbki termicznej tłuszczu – możemy je znaleźć w smażonym i pieczonym mięsie. W margarynach, produktach cukierniczych oraz daniach typu fast-food. Tego tłuszczu powinniśmy unikać za wszelką cenę. Za najlepsze i najzdrowsze źródła tłuszczu uchodzą: olej kokosowy, olej lniany, tran,

Oprócz podstawowych składników odżywczych bardzo ważną funkcję pełnią witaminy oraz makro i mikroelementy. W przypadku sportowców stosunkowo często dochodzi do sytuacji. W której olbrzymie dzienne zapotrzebowanie powoduje, że dość trudno pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego sportowcy prawie zawsze wprowadzają do swojej diety dodatkową wzmocnioną suplementację, której zadaniem jest obrona organizmu przed niebezpiecznymi niedoborami.

Poprzedni

Jakie ćwiczenia na powiększenie biustu?

Kiedy odchudzanie staje się chorobą?

Następny

Dodaj komentarz