Co jeść na diecie?

, , Tagi ,

Zrównoważona dieta to jedna z najskuteczniejszych broni w walce ze zbędną tkanką tłuszczową. Trudno jest znaleźć kurację, dzięki której skutecznie zrzucimy nadprogramowe kilogramy i zaczniemy cieszyć się smukłą sylwetką. W diecie odchudzającej bardzo ważne jest przede wszystkim dostarczanie organizmowi najważniejszych składników odżywczych przy minimalnej wartości kalorii. Musimy też pamiętać, by nie podejmować radykalnych działań z dnia na dzień – tylko stopniowe eliminowanie niezdrowych produktów z diety pomoże nam osiągnąć sukces. Warto też wiedzieć, co jeść na diecie odchudzającej, a czego unikać.

Podstawowe pożywienie – witaminy

Witaminy to podstawowe składniki odżywcze dla każdego ludzkiego organizmu. Tylko systematyczne dostarczanie witamin jest w stanie zapewnić nam prawidłowe funkcjonowanie i ochronę przed chorobami, które wynikają z niedoborów tych związków. Szczególnie istotne jest spożywanie produktów świeżych (warzyw oraz owoców). Wszelkiego rodzaju procesy przemysłowe zmniejszają zawartość witamin nawet o połowę. Na diecie warto unikać przede wszystkim żywności wysoko przetworzonej – sięgając po takie produkty powodujemy, że nasz organizm otrzymuje coraz mniej cennych witamin oraz minerałów. Ponadto taka żywność zawiera w swoim składzie sporo składników szkodliwych dla zdrowia – są to różnego rodzaju konserwanty, polepszacze oraz barwniki.

Węglowodany – jeść czy nie?

Węglowodany od lat budzą wiele kontrowersji, a zdaniem niektórych osób substancje te w dużym stopniu utrudniają walkę z nadwagą czy otyłością. Jednak to właśnie węglowodany są podstawowym źródłem energii dla ludzkiego organizmu, dlatego nie można ich całkowicie wyeliminować z diety. W trakcie odchudzania na pewno warto sięgać po ziemniaki – zawierają one mało kalorii i tłuszczu, a są za to bogate w naturalny błonnik. Nie bójmy się także spożywania pełnoziarnistych zbóż, takich jak ryż, owies, jęczmień czy żyto. Można je spożywać na przykład w formie płatków lub mąki w chlebie. Jęczmień zawiera wapń, fosfor i potas, natomiast w owsie znajdziemy cynk oraz błonnik wspomagający trawienie.

Pełnowartościowe proteiny

Dieta uboga w białko może przyczynić się do zatrzymywania wody w tkankach, dlatego nawet w trakcie odchudzania należy co jakiś czas sięgać po produkty stanowiące źródło protein. Spożywanie białka dodatkowo pomoże nam utrzymać właściwą masę mięśniową i ujędrnić skórę. Na diecie odchudzającej dietetycy zalecają ograniczenie mięsa czerwonego. Można natomiast zastąpić je chudym mięsem oraz chudymi rybami (jeśli sięgniemy po ryby tłuste, wówczas pamiętajmy, by jeść je maksymalnie dwa razy w tygodniu, nie częściej). Ponadto w menu mogą znaleźć się: chude twarogi, mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, kefiry oraz naturalne jogurty.

Kwasy tłuszczowe – na dobry metabolizm

Kwasy tłuszczowe są przez nas kojarzone z grupą związków wysokoenergetycznych i wysokokalorycznych. Trzeba jednak rozróżnić kwasy nasycone oraz nienasycone. Szczególnie ważne są te drugie, gdyż mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nienasycone kwasy tłuszczowe to przede wszystkim kwasy omega-3 i omega-6. Związki te znajdziemy między innymi w oliwie z oliwek, orzechach, oleju z wątroby dorsza, olejach z pierwszego tłoczenia na zimno, a także w tłustych rybach. Właściwy dobór kwasów tłuszczowych sprzyja dobremu metabolizmowi i pomaga uregulować procesy trawienne.

Zdrowe przekąski zamiast słodyczy

Chcąc cieszyć się szczupłą sylwetką, musimy zrezygnować z wszelkiego rodzaju słodyczy. Czekoladowe batoniki, ciastka oraz cukierki w rzeczywistości nie dostarczają naszemu organizmowi żadnych cennych składników odżywczych, a jedynie pustych kalorii. Dlatego pod ręką zawsze warto mieć zdrowe przekąski – mogą to być suszone owoce czy orzechy. Dzięki nim łatwiej zapanujemy nad głodem pomiędzy posiłkami. Orzechy poza dużą zawartością cennych tłuszczów posiadają w swoim składzie wartościowe proteiny oraz węglowodany. Szczególnie polecane są orzechy włoskie, laskowe oraz migdały.

Poprzedni

Bieganie dla początkujących

Zasady diety amerykańskiej

Następny

Dodaj komentarz