Co jeść przy wysokim cholesterolu?

, Tagi , ,

Zły cholesterol nie tylko zapycha naczynia krwionośne, ale również znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na jedną z groźnych chorób układu krążenia. Dlatego warto nauczyć się systematycznie kontrolować poziom cholesterolu we krwi, a także przejść na dietę niskocholesterolową.

Dobry oraz zły cholesterol

Cholesterol to związek tłuszczowy, który nie jest rozpuszczalny we krwi. Przemieszcza się on po organizmie wraz z białkami transportującymi – w ten sposób dochodzi do powstania tak zwanych lipoprotein, które są odpowiedzialne za dostarczanie cholesterolu do poszczególnych komórek ciała. Wyróżnia się dobry oraz zły cholesterol – dobry jest nazywany cholesterolem HDL, natomiast zły to LDL. Gdy frakcji LDL jest więcej, wówczas taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może być szkodliwy dla organizmu. LDL może odkładać się w tętnicach w postaci złogów i powodować chorobę zwyrodnieniową tętnic.

Dla kogo dieta niskocholesterolowa przy wysokim cholesterolu?

Wydawać by się mogło, że na dietę niskocholesterolową powinny przejść głównie te osoby, u których wykryto wysoki poziom złego cholesterolu. W rzeczywistości jednak taka dieta może być stosowana także profilaktycznie – jest zalecana przede wszystkim w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, w tym między innymi na miażdżycę.

Wysoki cholesterol i produkty, które go obniżą

Osoby, które zdecydują się przejść na dietę niskocholesterolową, muszą wiedzieć, co jeść. Przede wszystkim jednym z najskuteczniejszych składników w walce z cholesterolem wydaje się być naturalny błonnik. Znajdziemy go w wielu produktach, chociażby w jabłkach. Błonnik doskonale oczyszcza organizm, zmniejszając zarazem przyswajanie złego cholesterolu.

Dieta niskocholesterolowa opiera się w dużej mierze na nienasyconych tłuszczach omega-3. Związki te znajdują się między innymi w tłustych rybach morskich, które warto wprowadzić do swojego jadłospisu. W menu mogą znaleźć się takie ryby, jak: dorsz, halibut, makrela, sardynki oraz łosoś. Ponadto warto jadać owoce morza, gdyż również są one źródłem cennych kwasów omega.

Co jeszcze jeść, by zredukować poziom cholesterolu?

Chcąc obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu, warto spożywać nie tylko owoce czy wyżej wspomniane ryby. W obniżeniu cholesterolu może nam pomóc także wiele innych produktów spożywczych. Zdaniem naukowców szczególnie ważne znaczenie w diecie niskocholesterolowej ma także czosnek, który jest nam wszystkim doskonale znany jako naturalny antybiotyk. Czosnek zawiera w swoim składzie substancję o nazwie allicyna, która obniża poziom cholesterolu o około 10 %.

W trosce o zdrowie układu sercowo-naczyniowego od czasu do czasu warto też sięgnąć po naturalny sok z owoców aronii. Aronia to bogate źródło antyoksydantów, które skutecznie zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Poprzedni

Dieta przy chorobie parkinsona

Dieta przy cukrzycy typu II, przepisy na dania

Następny

Dodaj komentarz