Co oznaczają bóle łokci?

Tagi ,

O tym jak trudno wytrzymać ból łokcia przekonał się zapewne każdy, kto choć raz przetrenował go, uszkodził staw lub stłukł sobie łokieć. Jednak powody tego bólu mogą być różne, dlatego jeżeli ból nie przechodzi przez kilka dni, trzeba się skonsultować z lekarzem.

Łokieć tenisisty

Bóle łokci zlokalizowane są zwykle w pobliżu miejsca uszkodzenia, zazwyczaj od zewnątrz lub wewnątrz samego łokcia, rzadziej w zgięciu. Czasami ból może promieniować w dół przedramienia. W takim przypadku zazwyczaj oznacza to, że mamy do czynienia z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli tzw. łokciem tenisisty. Niekiedy zdarza się, że objawy mogą być mylące i w przypadku uszkodzenia w stawie łokciowym mogą puchnąć palce, zazwyczaj czuje się wówczas ciepło na całej dłoni.

Skutki przepracowania

Ból w łokciu, o ile nie powstał w rezultacie uderzenia lub innego uszkodzenia mechanicznego, zazwyczaj wynika z przepracowania lub zbyt intensywnego ruchu w krótkim czasie. Przedstawiciele niektórych zawodów (np. rzemieślnicy) są szczególnie podatni na tego rodzaju urazy. Jednak również trening siłowy może prowadzić do problemów. Kontuzja może się utrzymać przez wiele miesięcy.

Stany zapalne

Około 90% problemów z bólem łokci, to stan zapalny, który czasami może być bardzo uciążliwy i długotrwały. Diagnoza lekarska powinna zazwyczaj dotyczyć wyjaśnienia przyczyny bólu. Jeżeli lekarz tego nie wyjaśnia, warto go o taką opinię poprosić, żeby w przyszłości sytuacja taka się nie powtórzyła. Stan zapalny nie bierze się przecież z niczego. Nawet jeżeli bezpośrednią przyczyną miałoby być np. długotrwałe malowane ścian domu czy wbijanie gwoździ, to warto wiedzieć, że właśnie to jest przyczyną problemów, by w przyszłości mieć świadomość, że na takie prace nasz organizm może zareagować nagłym zmęczeniem i stanem zapalnym.

Niedogodności związane z bólem

Ból związany ze stanem zapalnym łokcia może powodować wiele niedogodności. Czasami promieniuje w dół, aż do zewnętrznej strony dłoni i palców. Czasami może być tak silny, że w momencie gdy uderzy możemy wypuścić coś z ręki. Częstym zjawiskiem jest również ból nocny, taki, który nie pozwala spać.

Zapalenie torebki stawowej

Często spotykanym rodzajem zapalenia bywa również zapalenie torebki stawowej. Może wystąpić po zbyt intensywnym wysiłku lub przez długotrwałe stopniowe przepracowanie. Niekiedy przyjmuje również postać reumatoidalnego zapalenia stawów. Zdarza się nawet, że pojawia się samoczynnie, bez dostrzegalnej przyczyny. Taki stan zapalny powoduje ból rozlany wewnątrz łokcia i w znaczący sposób ogranicza ruch. Podobne objawy, jeśli chodzi o ból, może dawać zwichnięcie lub złamanie. Dlatego trzeba je wykluczyć za pomocą prześwietlenia.

Wizyta u lekarza

Jeżeli łokieć stale boli i nie jest to jedynie skutek uderzenia, trzeba koniecznie odwiedzić lekarza. Długa zwłoka może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań, bez względu na powód bólu.

Poprzedni

Jak brać białko?

Ból żołądka po antybiotyku

Następny

Dodaj komentarz