Co pić przed i po treningu?

Tagi , , , ,

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu. To ona wypełnia komórki i stanowi podstawę krwi i limfy. To również właśnie dzięki wodzie powstają hormony i inne płyny ustrojowe, a wraz z nią wydalane są toksyczne substancje w postaci potu lub moczu. Jest o zaledwie część funkcji, jakie woda pełni w organizmie.

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Skutki niedoboru płynów mogą być bardzo poważne – mogą one nawet doprowadzić do śmierci. Aby doszło do śmierci, w organizmie musi dojść do utraty wody na poziomie 15% masy ciała. Oznacza to, że człowiek ważący 60 kg musiałby utracić 9 litrów płynów. Pozornie wydaje się to bardzo dużo, jednak dolegliwości w postaci bólu głowy, zmęczenia, braku koncentracji powoduje już utrata 1 litra wody staje się sytuacją bardziej realną zwłaszcza podczas bardzo intensywnych treningów. Początkujący sportowcy i pasjonaci siłowni często zadają sobie pytanie, co pić przed i po treningu.

[AdSense-A]

Dla osoby lubiącej aktywny tryb życia, spędzającej na siłowni przynajmniej godzinę dziennie picie wody ma jeszcze większe znaczenie, niż przykładowo dla osoby stroniącej od ruchu i celebrującej siedzący tryb życia.

Uzupełnianie płynów dla sportowca jest ważne, a pić powinien on na zapas zarówno przed treningiem, w trakcie, jak i po treningu. Systematyczne zaopatrywanie organizmu w zapasy świeżej wody szybko przywróci braki i zrównoważy gospodarkę wodną. Pamiętaj jednak, że nie tez bez znaczenia jest również fakt, co wybierasz do picia!

WODA MINERALNA

Jest największym przyjacielem sportowca, jednak ważne, aby była średnio zmineralizowana. Woda czysta pozbawiona pierwiastków ma tendencje do ich wypłukiwania z organizmu, dlatego pijąc ją dostarcza się płynów, ale zmniejsza poziom minerałów. Najlepsze są wody z dużą zawartością wapnia, magnezu i żelaza. Nie można też przesadzać w drugą stronę, a wody lecznicze konsultować z lekarzem. Woda mineralna nie ma kalorii, więc można, a nawet trzeba pić ją bez ograniczeń. Dzienna norma to około 2 litrów, a w upalne dni lub przy intensywnym wysiłku jeszcze więcej.

MLEKO

Doskonale sprawdza się po treningu, bowiem jego ciśnienie osmotyczne sprawia, że szybko przenika przez ścianki komórek, jest wiec w kwestii nawadniania skuteczniejsze niż woda. Ważne jednak, aby wybierać mleko odtłuszczone, które nie tuczy.

SOKI

Jeżeli się je wybiera to tylko naturalne, niesłodzone. Soki są kaloryczne, dlatego trzeba je ograniczać do niewielkich ilości, albo rozcieńczać wodą mineralną. Nie są też polecane te świeżo wyciskane z cytrusów, bo negatywnie wpływają na skoki poziomu cukru we krwi. Dobrym rozwiązaniem mogą być soki warzywne, a zwłaszcza pomidorowy, bogaty w likopen i potas, a dodatkowo niskokaloryczny.

NAPOJE IZOTONICZNE 

Napoje izotoniczne są wskazane podczas biegania i wysiłku dłuższego niż 30 minut, ponieważ nie tylko szybko nawadniają, ale też uzupełniają minerały. Izotoniki sprawdzają się tez po treningu, bowiem przyspieszają regenerację, jednam trzeba wybierać te z zawartością cukru do 8g /100ml.

NAPOJE ENERGETYZUJĄCE

Napoje energetyczne i słodzone substratami – powinny być absolutnie zakazane z uwagi na dużą zawartość sztucznych substancji, a zwłaszcza aspartamu, który wpływa na powstawanie w organizmie formaldehydu o właściwościach rakotwórczych. Energetyki natomiast odwadniają i rozregulowują układ nerwowy.

Poprzedni

Czy produkty light są zdrowe? Fakty i mity!

Produkty bogate w błonnik

Następny

Dodaj komentarz