Co potrzebne do domowej siłowni?

Tagi , ,

Ćwiczenie muskulatury na przyrządach w siłowni a także typowe treningi usprawniające i służące redukcji tkanki mięśniowej wymagają sporo czasu oraz pieniędzy przeznaczonych na abonament. Równie dobrym rozwiązaniem może być własna prywatna siłownia urządzona w jakimś wolnym pomieszczeniu, pozwalająca na treningi w dowolnym dla siebie czasie, bez walki o wolne miejsce na ławce czy wyciągu i w wybranym przez siebie towarzystwie.

Jak przygotować domową siłownię w domu?

Kolejną kwestią w temacie domowej siłowni i samodzielnych treningów jest fakt, iż wymaga to od nas odpowiedniej wiedzy na temat doboru ćwiczeń i sposobów ich wykonywania tak, aby z jednej strony były efektywne, a z drugiej nie prowadziły do kontuzji.

Godziny pocenia się na sprzęcie najwyższej klasy nie powinny być zmarnowane, ale służyć określonym celom, dlatego przed stworzeniem prywatnej siłowni warto skorzystać z paru zajęć pod okiem doświadczonego trenera.

Jeśli dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem (np. piwnicą czy suszarnią) oraz posiadamy odpowiednie zasoby gotówkowe możemy się pokusić o stworzenie własnego pokoju treningowego. Przed zakupem warto też wiedzieć, na co wydać pieniądze, aby kupiony sprzęt służył naszym celom, a nie stanowił cenną ozdobę. Profesjonalne urządzenia nie są tanie, dlatego tak ważny jest właściwy wybór.

Co powinno znaleźć się w domowej siłowni?

Do podstawowych elementów tworzącym najbardziej minimalistyczny i zarazem najtańszy zestaw można zaliczyć:

  • Ławkę z regulowanym nachyleniem, przydatna zarówno pod sztangę, jak i do wykonywania brzuszków
  • Stojak na sztangi wyposażony w regulację poziomów
  • Sztangę prosta i łamana
  • Sztangielki i hantle o różnym ciężarze
  • Lustro przydatne do mobilizowania własnej aktywności i kontroli poprawności ćwiczeń
  • Bieżnię do uzupełniających ćwiczeń aerobowych
  • Orbitrek lub rowerek treningowy zamiast bieżni
  • Drążek treningowy do podciągania się
  • Matę do odpoczynku oraz ewentualne stojaki na przyrządy.

Dzisiejsi producenci sprzętu sportowego oferują też gotowe zestawy do domowych siłowni. Można je kupić w cenie niewiele przekraczającej 1000 zł, a w skład zestawu wchodzą wszystkie elementy niezbędne do kształtowania muskulatury całego ciała. W skład zestawu wchodzi zazwyczaj bardzo wytrzymała ławka z wielopoziomowym uchwytem na sztangi, oraz szereg innych elementów do ćwiczeń, jak wyciąg, stacja na nogi czy modlitewnik.

Poprzedni

Dieta Turbo i jej efekty

Cheatday na redukcji

Następny

Dodaj komentarz