Co powoduje nadmiar estrogenów?

Tagi , , , ,

Estrogeny to hormony żeńskie, które są odpowiedzialne za wszystko to, co definiuję kobietę. Pełnią w organizmie wiele funkcji, lecz zarówno ich nadmiar jak i nagły spadek zaburzają. Co powoduje nadmiar estrogenów?

Funkcje estrogenów

Odpowiadają za kształtowanie się drugorzędnych cech płciowych kobiet, takich jak sylwetka, głos. Wytwarzane są w jajnikach i są odpowiedzialne za prawidłową pracę całego układu rozrodczego. Regulują libido i zachowania seksualne. Wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, a nawet za wytrzymałość i gęstość kości. Z wiekiem ilość estrogenów w ciele spada, dlatego kobiety są szczególnie narażone na występowanie osteoporozy. Estrogeny pozostają także nie bez wpływu na układ nerwowy, wpływając na nastrój i stany emocjonalne.

Objawy wzrostu estrogenów

Problem wzrostu hormonów jest przez wielu lekceważony, a nawet bywa powodem do żartów. Prawdą jest jednak, że nie jest to wcale zabawne ani dla samej kobiety ani dla jej otoczenia. Nadmiar estrogenów może być przyczyną prawdziwego cierpienia.
Nadmierny wzrost estrogenów objawia się nudnościami, zatrzymaniem wody w organizmie, wzroście wagi. Pojawiają się wymioty i bóle głowy. Powstaje wrażenie obrzmienia i bolesność piersi. Na dłuższą metę może to doprowadzić do powstania zakrzepów i zatorów w żyłach, które z kolei bywają bezpośrednim zagrożeniem życia. Cierpi na tym także wyjątkowo ważny narząd, jakim jest wątroba. Pojawiają się kłopoty z miesiączkowaniem a co za tym idzie z poczęciem i donoszeniem ciąży. Powikłaniem są również nowotwory narządów płciowych.

Naturalny wzrost hormonów

Problemem dla kobiet jest przede wszystkim niekontrolowany i zbyt wysoki poziom hormonów. W życiu kobiet następują jednak naturalne procesy, które wymagają czasowego wyższego poziomu estrogenów. Dzieje się tak tuż przez wystąpieniem miesiączki, co objawia się tym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Także w czasie ciąży poziom tych hormonów jest wyższy. Mówi się, że ciężarne kobiety promienieją. To właśnie estrogeny odpowiadają za lśniące włosy i zdrową cerę w tym okresie. Po wystąpieniu krwawienia lub zakończeniu ciąży hormony powinny wrócić do normy, lecz jeśli kobieta wyjątkowo ciężko przeżywa zespół napięcia także powinna podjąć leczenie.

JAK PODNIEŚĆ LIBIDO ?

Inne przyczyny wzrostu estrogenów

Najczęściej wzrost jest spowodowany przyjmowaniem leków, wrodzonymi zaburzeniami, zespołem policystycznych jajników, guzami na nich, endometriozą lub innymi chorobami układu rozrodczego. Najnowsze badania wykazują, że zakłócenie gospodarki hormonalnej może mieć także inne podłoża.
Jednym z nich jest spożywanie żywności przechowywanej w plastykowych opakowaniach i butelkach. Dlaczego należy tego unikać odkryto w najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Amerykanów w Harvard School of Public Health. Udowodniono związek powszechnego składnika plastyku czyli Bisfenolu A ze wzrostem poziomu estrogenów w organizmie kobiet. Badania wykazały również, że na środek ten wrażliwe są szczególnie dziewczynki w okresie dojrzewania i kobiety, natomiast chłopcy i mężczyźni zdają się nie odczuwać skutków jego działania. Bisfenol jest uważny za toksyczny. W kosmetykach stosowanych do pielęgnacji ciała również znajdują się substancje, które mogą wpływać na zmniejszenie płodności kobiet.
Okazuje się, że także zanieczyszczenie środowiska źle wpływa na wysokość hormonów. Substancje takie jak pestycydy działają na gruczoły wydzielania dokrewnego. Co gorsza są one na tyle trwałe, że mają zdolność akumulacji w mięsie zwierzęcym oraz nabiale. Także substancje spalania, dioksyny i węglowodory aromatyczne mają negatywny wpływ na poziom hormonalny. Wdychane są one z powietrza, osiadają na roślinach, które zostają następnie spożyte. Następuje akumulacja w tkankach organizmu.
Zagrożeniem może okazać się także woda, która krąży w miejskich wodociągach. Jest ona oczyszczana, lecz nawet po takim zabiegu znajduje się w niej mieszanka wydalonych wcześniej wraz z moczem lekarstw oraz syntetycznych hormonów zażywanych przez tysiące ludzi.

Leczenie nadwyżki estrogenów

Kuracja opiera się zwykle na zażywaniu syntetycznych lekarstw, które mają za zadanie blokowanie wydzielania się nadmiaru estrogenu w gruczole dokrewnym. Stosowanymi lekami są gestageny takie jak Provera, Orgametril, zawierające progesteron dla wyrównania różnicy poziomu między tym hormonem a estrogenami. Ułatwiają one również zajście w ciążę.

Wiele kobiet ma obiekcje dotyczące stosowania środków syntetycznych i szukają naturalnych metod dzięki którym możliwe będzie ustabilizowanie poziomu estrogenów. Mogą wtedy wypróbować lignany lniane, które są produktem naturalnym. Pochodzą ze związków roślinnych i mają podobną do żeńskich hormonów budowę. Dzięki temu wpływają na równowagę hormonalną, szczególnie wtedy gdy jest ona zagrożona na przykład w czasie przekwitania. Zażywanie lignanów w co dziennej diecie łagodzi skutki wahań wpływając na organizm i samopoczucie kobiet. Ograniczają ryzyko powstawania nowotworów oraz osteoporozy. Są produktem w całości naturalnym a ich zażywanie nie wiąże się z większością skutków ubocznych.

Poprzedni

Nietolerancja fruktozy

Lista najbardziej ekstremalnych sportów

Następny

Dodaj komentarz