Co powoduje niedobór testosteronu?

Tagi , ,

Nażda z płci posiada swój własny poziom męskich i żeńskich hormonów. Testosteron kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami, jednak znajduje się on także w organizmie kobiety, tylko w o wiele niższym stężeniu. U mężczyzn właśnie spełnia szczególne funkcje. Objawy niedoboru testosteronu można dość łatwo zaobserwować, jednak potwierdzenie wymaga wizyty u lekarza specjalisty.

Oskarżony testosteron

W świadomości społecznej hormon ten jest odpowiedzialny za wiele począwszy od nadmiernego popędu seksualnego u mężczyzn, skończywszy na… wybuchach wojen. Tak naprawdę w organizmie pełni wiele ról. To jego poziom decyduje o płci nienarodzonego dziecka. W okresie dojrzewania bierze czynny udział w kształtowaniu drugorzędnych cech płciowych. Kształtuje muskulaturę, owłosienie ciała, a także nie jest bez wpływu na psychikę.

Prawidłowy poziom tego hormonu odpowiada za śmiałą postawę i chęć niezależności. U kobiet testosteron wpływa na wytrzymałość kośćca, prawidłową funkcjonalność jajników oraz odpowiedni poziom libido. Gdy poziom tego hormonu jest stały i prawidłowy nie dochodzi do żadnych anomalii. Nadmiar u mężczyzn powoduje wiele problemów począwszy od trądziku, poprzez problemy z wagą, wątrobą i sercem. Nadmiar wpływa także na wahania nastroju, nadmierną agresywność, która objawia się często stosowaniem przemocy. U kobiet jest przyczyną policystycznego zapalenia jajników, przybierania na wadze, specyficznego łysienia, a nawet rozwinięcia się depresji. Trzeba pamiętać, że poziomy hormonów naturalnie wahają się w czasie cyklów życiowych. Problem zaczyna się wtedy gdy wahania te mają zbyt dużą amplitudę.

Niedobór testosteronu

Ponieważ testosteron pełni większą rolę w organizmie męskim to w nim niedobór tego hormonu daje wyraźniejsze objawy. Analogicznie do tego co dzieje się przy wzroście poziomu tego hormonu, gdy jego ilość jest niewielka, zauważalne jest cofnięcie się męskich cech płciowych. Owłosienie ciała staje się mniej widoczne i bardziej delikatne. W organizmie rozwija się więcej tkanki tłuszczowej na rzecz słabnącej muskulatury. Często doprowadza to do rozwinięcia się ginekomastii, czyli tzw męskich piersi. Narządy płciowe kurczą się.

Niedobór testosteronu daje podobne objawy jak w czasie menopauzy u kobiet. Pojawiają się uderzenia gorąca, problemy ze snem, stany depresyjne, stałe zmęczenie oraz zniechęcenie. Jeśli niedobór występuje u mężczyzn w okresie rozrodczym jest to także problem, który może doprowadzić nawet do rozpadu związku, gdyż zaburzeni mężczyźni cierpią na spadek libido a także mogą być niepłodni.

Niedobór ma głęboki wpływ na męską psychikę, są oni bardziej podatni na depresje, a nawet podejmują próby samobójcze. Wielu mężczyzn czuje się źle obserwując zmiany w swoim ciele. Często zrzucają winę na proces starzenia się, wycofują się z życia, rezygnują z rozrywek, tracą zainteresowania. Czują się niemęscy, nieatrakcyjni i bezużyteczni. Dlatego chociaż nie stwierdzono żadnych nieodwracalnych uszkodzeń, które mogłyby powstawać w ich wyniku niedoborów, to nie da się ukryć, że warto podjąć leczenie jak najszybciej. Szczególnie, że poprawa następuje niemal natychmiast.

Poprzedni

Kreatyna a alkohol

Niskokaloryczna kolacja

Następny

Dodaj komentarz