Co to jest anemia?

Tagi , ,

Bladość cery, apatia, zmęczenie, osłabienie – to jedne z tych objawów, które najwięcej osób kojarzy z anemią, nie bez powodu w powszechnym obiegu funkcjonuje określenie “anemiczność” używane w odniesieniu do osób, które wyglądają niezdrowo, brak im energii i sił witalnych. Anemia rzeczywiście objawia się osłabieniem i bladością, ale to nie jedyne jej objawy i nie jedyne konsekwencje zdrowotne jakie ponosi chory.

Inną nazwą anemii jest – niedokrwistość – to pojęcie najlepiej oddaje charakter choroby, w przebiegu której we krwi pojawiają się niedobory “krwistych” elementów, czyli braki hemoglobiny nadającej krwi jej czerwoną barwę (kryjącej się w erytrocytach) i erytrocytów, czyli czerwonych krwinek (zabarwionych na czerwono przez hemoglobinę).

Przyczyny anemii

Zanik hemoglobiny i czerwonych krwinek może mieć różne przyczyny. Ze względu na nie wyodrębnia się kilka podstawowych rodzajów choroby. Najczęściej występuje anemia niedoborowa, rzadziej:

  • anemia pokrwotoczna,
  • anemia hemolityczna,
  • anemia aplastyczna.

Podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym w celu rozpoznania i określenia charakteru choroby jest badanie krwi.

Co to jest anemia niedoborowa?

Ten rodzaj niedokrwistości jest najczęściej skutkiem deficytu żelaza, czyli między innymi diety ubogiej w ten pierwiastek, ale może też pojawić się w efekcie niedoborów kwasu foliowego, witaminy B12 czy miedzi. Leczenie niedokrwistości niedoborowej polega na uzupełnieniu stwierdzonych niedoborów. Przede wszystkim konieczne są zmiany dietetyczne, czasem zalecana jest suplementacja, a w przypadku niedoboru witaminy B12 stosuje się domięśniowe zastrzyki.

Anemia pokrwotoczna

Jak sama nazwa wskazuje anemia pokrwotoczna jest skutkiem utraty krwi. W zależności od przyczyn występuje jako niedokrwistość pokrwotoczna ostra lub przewlekła. W pierwszym przypadku anemia pojawia się wskutek nagłej utraty sporych ilości krwi. Takie krwotoki, o ile są krwotokami zewnętrznymi, są łatwe do zaobserwowania. Krew należy jak najszybciej zatamować i ewentualnie uzupełnić jej niedobór przez transfuzję.

Niedokrwistość przewlekła najczęściej pojawia się w efekcie długotrwałych krwawień z przewodu pokarmowego (dwunastnica, hemoroidy), krwawień z nerek, płuc czy nosa, a nawet przewlekłych miesiączek. W leczeniu tej niedokrwistości konieczne jest ustalenie miejsca krwawienia i usunięcie jego przyczyn oraz ewentualne uzupełnienie niedoboru krwi.

Anemia hemolityczna

Jest niedokrwistością powstającą wskutek skrócenia czasu życia erytrocytów (czerwonych krwinek), co skutkuje spadkiem ich poziomu we krwi. W organizmie zdrowego człowieka erytrocyty żyją około 4 miesięcy, u osób chorych ten czas ulega skróceniu do zaledwie kilku dni. Proces rozpadu krwinek nazywany jest hemolizą, stąd i nazwa tego rodzaju anemii. Powodują ją najczęściej środki chemiczne, substancje toksyczne (w tym jad węży), a nawet niektóre leki. Leczenie niedokrwistości hemolitycznej wymaga usunięcia przyczyny rozpadu erytrocytów i, w razie potrzeby, transfuzji krwi.

Anemia aplastyczna

Ten rodzaj anemii pojawia się wskutek niewydolności szpiku kostnego i zmniejszenia produkcji wszystkich, wytwarzanych przez szpik, składowych krwi. Choroba może być chorobą wrodzoną i nabytą. W tym drugim przypadku za jej wystąpienie mogą odpowiadać: radioterapia, środki chemiczne stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie oraz niektóre leki. Leczenie anemii aplastycznej jest trudne i niejednokrotnie wymaga podjęcia radykalnych działań takich, jak przeszczep szpiku czy leczenie immunosupresantami.

Poprzedni

Bańki chińskie na cellulit

Ćwiczenia rozciągające nóg

Następny

Dodaj komentarz