Sporty ekstremalne budzą w nas zarówno podziw jak i strach. Im większe ryzyko oraz niebezpieczeństwo, tym większe uznanie i sława związane z danym wyczynem ekstremalnym. Jednym z najbardziej modnych sportów ekstremalnych ostatnich lat stał się Base Jumping. Nazwa tej dyscypliny pochodzi od skrótu B (building) – A (antenna) – S (span) – E (earth) – Jumping (Base-Jumping), czyli odnosi się do skoków z budynków, anten, przęseł i stromych ścian górskich.
Najpopularniejszymi miejscami wykonywania skoków są takie kraje jak Norwegia, Wenezuela, Szwajcaria, Kanada i Stany Zjednoczone. To właśnie w tych krajach skoczkowie czyli Base Jumperzy upodobali sobie strome i urwiste zbocza gór, aby właśnie z nich wykonywać zapierające dech w piersiach ale jakże niebezpieczne skoki ze spadochronem i skafandrem.
Co to jest Base Jumping?
To rodzaj sportu ekstremalnego przeznaczony dla osób kochających adrenalinę, wielkie ryzyko i przekraczanie granic własnego strachu! Base Jumping jest stosunkowo nową forma sportu ekstremalnego. Sport ten – choć bardzo ekscytujący, to owiany został jednak tzw. złą sławą – głównie za sprawą wielu jego amatorów, którzy rozkochani w nowym ekstremalnie niebezpiecznym sporcie poświęcili dla tej nowej miłości to co mieli najcenniejsze – czyli zdrowie i życie. O ile tradycyjne skoki ze spadochronem odbywają się z dość dużej wysokości, o tyle base jumping zakłada czasem skok z względnie niedużej wysokości – najczęściej około kilkuset metrów nad poziomem terenu. To, co łączy base jumping ze skokami na spadochronie jest właśnie użycie spadochronu, jednak w tej dyscyplinie sportów ekstremalnych z racji bardzo małej wysokości i krótkiego lotu skoczek używa tylko jednego spadochronu – drugi jest zbędny, gdyż w rzeczywistości skoczek i tak nie zdążyłby go użyć. Base Jumperzy mają bardzo mało czasu na rozłożenie sprzętu podczas lotu. Dodatkowo zwykle skoki wykonywane są w małej przestrzeni – niejednokrotnie w gęstej zabudowie miejskiej, gdzie występuje znacznie większe ryzyko niepowodzenia podczas lądowania. Base jumper, który nie chce stracić zdrowia czy życia, musi być człowiekiem wytrenowanym i doświadczonym. Najlepszym doświadczeniem dla Base Jumpera jest wcześniejsza przygoda ze spadochroniarstwem oraz loty na lotni bądź paralotni, które pozwalają na nabycie praktycznej wiedzy z zakresu działania wiatrów i walki z nimi w powietrzu.
Wingsuit i Base Jumping
W ostatnich czasach możemy mówić o ewoluowaniu Base Jumpingu. Stało się tak za sprawą powiększenia niezbędnego ekwipunku (czyli spadochronu) o nowoczesny zaprojektowany specjalnie dla Base Jumperów kostium, którego prawidłowe użycie pozwala zachować dużą nośność, a co za tym idzie – wydłużyć czas lotu skoczka. Wingsuit zwany również pod nazwą Squirrel suit to skafander wykonany z tych samych materiałów, z których wykonuje się spadochrony.
Base Jumping jest sportem wyjątkowo ryzykownym. Zanim zdecydujesz się na przygodę z tym rodzajem aktywności ekstremalnej, powinieneś dowiedzieć się o ilościach wypadków oraz zgonów podczas jej uprawiania. Base Jumperzy w świecie sportowców ekstremalnych uchodzą za wyjątkowo odważnych, czy wręcz pozbawionych uczucia strachu. Ich wyczyny budzą respekt, ale również stawiają ich w negatywnym świetle jako osoby nierozsądne, które mają w zwyczaju stawiać na szali zbyt duże wartości, jakimi są zdrowie i życie.