Co to jest BMI?

Tagi , , ,

Przeglądając pobieżnie strony poświęcone odchudzaniu, dietom czy ćwiczeniom, można dostać prawdziwego zawrotu głowy od mnogości informacji i metod do wyliczania właściwej dla nas masy ciała. Tymczasem dość dobrze znanym pojęciem, które jednak nie wszyscy potrafią poprawnie zdefiniować i zastosować, jest wskaźnik bmi, który stanowi najprostszą, a jednocześnie najskuteczniejszą metodę na określenie tego, do jakiej kategorii wagowej aktualnie należymy.

Co to jest bmi?

Body Mass Index (w skrócie właśnie BMI) to w dosłownym tłumaczeniu Indeks Masy Ciała, służący do kategoryzowania wagi konkretnej osoby w czterech podstawowych kategoriach, takich jak : niedawana, waga prawidłowa, nadwaga i otyłość.

Zasadniczo przyjmuje się, że bmi pozwala określić stopnień obłuszczenia ciała człowieka i na podstawie tego ocenić jego aktualny stan zdrowia oraz perspektywy na przyszłość, jednak należy pamiętać, że w przypadkach nadmiernie rozbudowanej masy mięśniowej, będzie on dawał wynik przekłamany. Może bowiem u takich osób wykazywać nadwagę lub nawet otyłość, czyli teoretycznie wysoki poziom obłuszczenia ciała, przy rzeczywistej, niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i rzadko spotykane, dlatego w znacznej większości przypadków bmi jest wiarygodnym i miarodajnym sposobem oceny wagi ciała zarówno kobiet jak i mężczyzn.

W jaki sposób obliczyć bmi?

Obliczenie wskaźnika bmi wcale nie jest zadaniem trudnym, zarezerwowanym jedynie dla specjalistów – wystarczy znać dokładnie swój wzrost oraz wagę, a każdy może w dowolnym czasie obliczyć, jaki jest jego indywidualny Indeks Masy Ciała i tym samym ocenić, w jakiej kategorii wagowej się aktualnie mieści. Bmi to bowiem stosunek naszej aktualnej wagi do wzrostu, podniesionego do kwadratu Wzór ten wygląda następująco : [ waga:(wzrost x wzrost)].

[colored_box color=”red”]Dla przykładu weźmy osobę która mierzy 170 cm i aktualnie waży 68 kg. Podstawiając pod wskazy wzór te wartości otrzymujemy : 68 : (1,70 x1, 70) = 68 : 2,89 = 23,5 BMI. Oznacza to, że osoba o wzroście 170 cm i masie 68 kg ma wskaźnik bmi na poziomie 23,5, który można już weryfikować wobec przyjętych dla każdej kategorii wagowej norm.[/colored_box]

Jak interpretować wartość wskaźnika bmi?

Otrzymana wartość indeksu masy ciała służy do sklasyfikowania wagi w konkretnej kategorii wagowej , która bezpośrednio przekłada się na ocenę stanu zdrowia każdego człowieka. . Przyjmuje się, że wartość wskaźnika do 18,5 oznacza niedowagę i osoby z takim bmi powinny nieco popracować nad przyrostem wagi ciała. Jednak warto podkreślić, że bmi powyżej 17 jest już wskaźnikiem dobrym, który nie wymaga konsultacji z lekarzem czy dietetykiem i dopiero spadek bmi poniżej 17, powinien być sygnałem alarmowym.

Wartości mieszczące się w granicach od 18,5 do 24,99 świadczą o prawidłowej masie ciała, te od 25 do 30 o nadwadze, natomiast każda wartość bmi powyżej 30 ( 30 – 35 otyłość 1 – go stopnia, 35 – 40 – 2 – go stopnia i powyżej 40 – 3 – go stopnia czyli otyłość skrajna) to oznaka otyłości, która wymaga konkretnych działań, w celu pozbycia się zbędnych kilogramów, które w najbardziej ekstremalnych przepadkach zagrażają życiu człowieka.

Obliczanie bmi nie jest, jak widać zadaniem trudnym, podobnie, jak bez większych problemów, możemy otrzymany indeks sklasyfikować w konkretnej kategorii wagowej. Dlatego każdej osobie, której zależy na prowadzeniu zdrowego trybu życia i dbającej o zdrowie oraz dobrą kondycje, okresowe obliczenie tego wskaźnika powinno wejść w nawyk, jako dobra praktyka pozwalająca świadomie kierować własną aktywnością i dietą w taki sposób, aby były one z pożytkiem dla ich zdrowia.

Poprzedni

Produkty zero kalorii na diecie

Niedobór witaminy B

Następny

Dodaj komentarz