Co to jest BOSU?

, 17 kwietnia 2015 Tagi , , , , , ,

Wśród coraz to innych nowinek technologicznych mających na celu poprawić naszą sylwetkę i kondycję fizyczną pojawiło się ostatnio urządzenie nazwane Bosu. Czym tak właściwie jest i co dają wykonywane na nim ćwiczenia? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Co to jest Bosu?

Bosu (czyli z angielskiego both side up)to niewielkie urządzenie kształtem przypominające przedzielone na pół koło z twardą podstawą. Jego średnica nie wynosi więcej niż 68 centymetrów, dlatego spokojnie można używać go w domu. Urządzenie to łączy w sobie zalety piłki i stepu.

Obie strony Bosu są funkcjonalne. Wypukła strona to pneumatyczna kopuła, która ugina się przy każdym ruchu ćwiczącego. Podstawa twarda również umożliwia wykonywanie szerokiej gamy ćwiczeń, o czym później. Bosu posiada dwie ukryte w zagłębieniach rączki, które ułatwiają swobodne odwracanie urządzenia, wykorzystując raz jego dynamiczną, a raz statyczną powierzchnię.

Jak ćwiczyć z Bosu?

Urządzenie wpływa na wiele partii mięśni w zależności od wykonywanych przez nas ćwiczeń. Wielką zaletą jest wykorzystanie podczas treningu nie tylko mięśni, ale także umysłu (mózgu i impulsów nerwowych ) w celu poprawnego wykonywania ruchu. Mówiąc inaczej, ciało musi szybciej reagować na wykonywaną niestabilną pozycję, przez co nasze mięśnie bardziej się męczą.

Bosu doskonale wpływa na pracę nad uzyskiwania prawidłowej postawy, stabilizacji mięśniowej, równowagi oraz elastyczności ciała. Co więcej trening uelastycznia kręgosłup i pomaga w kształtowaniu świadomości własnego ciała. Można powiedzieć, że jest to symulator ruchów charakterystycznych dla różnych dyscyplin sportowych. Jednym z podstawowych elementów form prozdrowotnych jest trening równowagi.

Urządzenie to daje tak naprawdę nieskończone możliwości użytkowania. Można ćwiczyć nawet na kilku bossach jednocześnie przyjmując najróżniejsze pozycje i mobilizując do pracy różne partie mięśni. Idealnie sprawdza się do podskakiwania w rytm muzyki w ramach różnych choreografii.

Kto może ćwiczyć z Bosu?

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, co do wieku, czy płci w stosunku do osób, które zamierzają nabyć to nowoczesne urządzenie. Dla dzieci Bosu stanowi genialną zabawę i pozwala im pozytywnie spożytkować pokłady energii. Osoby dorosłe cenią je za funkcjonalność, a starsi za możliwość uprawiania ćwiczeń nieobciążających zbytnio organizmu. Bosu idealnie nadaje się nawet do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

W wielu klubach fitness obecnie możemy zapisać się na zajęcia z Bosu. Świetnie rzeźbią one sylwetkę, ale też poprawiają umiejętności motoryczne i równowagę oraz korygują wady postawy.

Poprzedni

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Odchudzająca dieta Cambridge i jej efekty!

Następny

Dodaj komentarz