Co to jest kolagen i jak działa?

Tagi , , , , , ,

Kolagen znany jest przede wszystkim kobietom jak cenny dodatek do kremów pielęgnacyjnych poprawiających kondycję skóry starzejącej się z wiekiem, oraz sportowcom, którzy chcą wzmocnić swoje ścięgna i uodpornić je na kontuzje. Jest to złożona substancja białkowa o nietypowym składzie aminokwasów formowanych w obecności witaminy C z proliny i lizyny. Zbyt mała produkcja kolagenu wywołuje szkorbut, a ponieważ witamina C jest niezbędnym elementem procesu powszechnie to ja uważa się za przyczynę choroby. W budowie kolagenu uczestniczy 19 różnych aminokwasów, wśród których najważniejszymi są: hydroksyprolina, hydroksylizyna.

Co to jest kolagen i jak działa w naszym organizmie?

Kolagen cechuje się bardzo regularną budową oraz ma jedną szczególną cechę charakterystyczną, jaką jest wyjątkowa rozciągliwość włókien. Utrata tej substancji w skórze powoduje powstawanie zmarszczek.

[AdSense-A]

W przybliżeniu przypomina to nieco wielokrotnie prany gumowy ściągacz, w którym wplecione gumki skruszały i nie spełniają już swojej funkcji. W naszym ustroju kolagen występuje nie tylko w skórze, ale stanowi główny składnik ścięgien, występuje w tkance tworzącej blizny, tkance łącznej kości, w chrząstkach stawowych, a w postaci żelowej wypełnia rogówkę. Substancja pełni ważną funkcję w układzie immunologicznym chroniąc przed wnikaniem patogenów, toksyn i komórek nowotworowych. Istnieje 20 typów kolagenu.

Każde włókno kolagenu formuje się z pojedynczych cząstek nazywanych tropokolagenem, syntetyzowanych w komórkach. Tworzenie regularnej superhelisy, czyli łańcucha białkowego o charakterystycznym skręcie następuje już poza komórką. W wysokich temperaturach kolagen przekształca się w żelatynę.

Kolagen samodzielnie tworzy się do 25. roku życia!

Samodzielna intensywna synteza kolagenu następuje w organizmie zaledwie do 25 roku życia. Potem produkcja powoli zanika prowadząc do starzenia się skóry. Proces ten najszybciej zachodzi w tkance łącznej, która jest głównym miejscem syntezy białka kolagenowego.

Białko kolagenowe to około 30% wszystkich organicznych białek. Dzięki jego obecności skóra jest jędrna i sprężysta, a także właściwie nawilżona. Przez całe życie uczestniczy też aktywnie w procesach odbudowy komórkowej. Elastyczność oraz duża wytrzymałość włókien jest wykorzystywana jako ochrona niektórych narządów, takich jak nerki, wątroba, żołądek, a także odpowiada za utrzymywanie tych organów we właściwym położeniu w obrębie jamy brzusznej. Szczególnie ważny jest kolagen u osób aktywnych fizycznie. Nadmierne obciążenia sprawiają, że włókna kolagenowe ścięgien ulegają destrukcji, dlatego sportowcy często sięgają po preparaty uzupełniające.

Skutki niedoboru kolagenu

Niedobory kolagenu wywołują starcze zmiany ciała: zmarszczki, suchość skóry, przebarwienia, matowienie paznokci i włosów, cellulitis, przykurczenie sylwetki. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są zaburzenia w układzie odpornościowym. Systematyczne uzupełnianie poziomu kolagenu pozwala zapobiegać tym zmianom, a także wspomaga leczenie takich schorzeń jak łuszczyca, alergie skórne czy łysienie. Niestety kolagen jest prawie nieosiągalny w pożywieniu i zarazem trudno przyswajalny, dlatego konieczne bywa stosowanie bardziej przyjaznych płynnych suplementów diety.

Poprzedni

Produkty zmniejszające apetyt

Żółte sery – Rodzaje i właściwości

Następny

Dodaj komentarz