Co to jest podstawowa przemiana materii?

, Tagi , ,

Internet, prasa i telewizja pełne są informacji o coraz to nowszych, cudownych sposobach na zrzucenie zbędnych kilogramów, metodach na zdrowie, dietach energetyzujących czy leczących oraz ćwiczeniach zmieniających nawet rysy twarzy, ale większość osób, które posiadają choć podstawową wiedzę w tym zakresie dobrze wie, że cuda w tym zakresie na pewno się nie zdarzają.

 Organizm podlega prawom natury

Organizm ludzki jest bowiem, niczym złożone równanie matematyczne w którym obowiązują żelazne zasady królowej nauk i zawsze 2 + 2 będzie 4, niezależnie od tego, jak wiele osób będzie nas przekonywało o tym, że 2 + 2 może być jednak 5. Dlatego właśnie warto sobie uzmysłowić, że nie ma idealnych super restrykcyjnych diet, które pozwolą nam szybko schudnąć, a jednocześnie nie wpłyną niekorzystanie na nasze zdrowie. I z drugiej strony, nie ma takich zdrowych organizmów, które mogą przyswajać nieorganiczną liczbę kalorii i nie magazynować jej, systematycznie zwiększając masę ciała. A jeśli chcemy zdrowo, racjonalnie i skutecznie kontrolować czy zmieniać swoją wagę, powinniśmy najpierw poznać potrzeby naszego organizmu i wobec nich przygotować konkretną strategię działania – zdrową dietę i właściwe ćwiczenia. I co najważniejsze mamy do tego idealne narzędzie – wartość podstawowej przemiany materii – PPM, który często, z angielskiego (Basal metabolic rate) określany jest także jako BMR.

 Co to jest podstawowa przemiana materii?

Sama nazwa – „podstawowa przemiana materii”, może być przez wiele osób interpretowana w bardzo różny sposób, dlatego warto dokładnie zrozumieć to pojęcie i zacząć je aktywnie wykorzystywać na co dzień. Otóż PPM to nic innego, jak konieczna danemu organizmowi, minimalna ilość energii, wyrażona w kilokaloriach, która potrzeba jest do jego poprawnego funkcjonowania w warunkach spokoju i bierności fizycznej, w odpowiednich warunkach termicznych. Jest to więc ta ilość energii, która pozwoli nam przetrwać.

 Jak obliczyć PPM?

Podstawową przemianę materii oblicza się według konkretnych wzorów, które są różne dla kobiet i mężczyzn. Płeć nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na naszą podstawową przemianę materii. Równie ważny jest wzrost, waga, wiek oraz szereg innych czynników, które mogą powodować pewne, bardzo subiektywne „widełki” wobec uzyskanego, końcowego wyniku. Należy bowiem także uwzględnić przewlekle choroby, zaburzenia hormonalne czy ogólny stan fizyczny i fizjologiczny organizmu. Za podstawę uznać powszechnie dostępny wzór, a właściwe wzory, gdyż istnieją dwie różne metody obliczania PPM. Pierwszą z nich opisał Harris – Benedict, który zaproponował dwa odrębne wzory : dla kobiet i dla mężczyzn. Dla panów wzór ten przedstawia się następująco : PPM =(13,7516 x masa+ 5,0033 x wzrost – 6,7550 x wiek)+66,4730. Natomiast dla kobiet, w metodzie Harrisa – Benedicta, należy użyć następującego wzoru : PPM =( 13,7516xmasa+ 5,0033 x wzrost – 6,7550 x wiek )+66,4730. Jeśli jednak komuś te wzory wydają się zbyt trudne, można skorzystać ze wzorca uniwersalnego, stworzonego w 1990 roku przez Mifflin`a i Jeor `a ze zmiennym, zależnie od płci, jednym parametrem, który przedstawia się następująco : PPM =( 10 x masa+ 6,25 x wzrost – 5 x wiek + s), gdzie za „s” w przypadku Panów podstawimy (5), a w przypadku Pań (-161).

 Jak interpretować wynik?

Uzyskany w obliczeniach wynik wskazuje, jaką ilość kalorii powinniśmy bezwzględnie dostarczyć zdrowemu, nie narażonemu na żadne aktywności organizmowi, aby mógł on funkcjonować. Jeśli jednak jesteśmy osobami aktywnymi, trzeba wziąć pod uwagę, że podstawowa przemiana materii to 50 – 70% całkowitego zapotrzebowania na kilokalorie i do uzyskanych obliczeń należy odpowiednio i racjonalnie dodać tę energię, którą aktywnie spalamy. Dzięki dostosowaniu planu odżywianie do wartości PPM, możliwa będzie efektywna i zdrowa kontrola wagi oraz właściwa ścieżka odchodzenia, która zagwarantuje nam utratę kilogramów i zdrowie, tak potrzebne, by aktywnie funkcjonować we współczesnym świecie.

Poprzedni

Ile kalorii ma alkohol?

Jakie są przyczyny głodu?

Następny

Dodaj komentarz