Co to jest termogeneza poposiłkowa?

11 lutego 2021 Tagi ,

Termogeneza poposiłkowa to termin służący do określenia procesu produkcji ciepła w organizmie pod wpływem spożywania pokarmów. Produkcja ciepła, wiąże się z użyciem większej ilości energii niż zazwyczaj, a tym samym z większym wykorzystaniem kilokalorii czy wystąpieniem procesu spalania tkanki tłuszczowej. Termogeneza następuje po spożyciu każdego posiłku. Ilość energii zużytej do wyprodukowania ciepła zależy  jednak od rodzaju pokarmu, który spożywamy.

Termogeneza po spożyciu białek

Badania wykazują, że najwięcej ciepła powstaje po spożyciu białek, gdyż organizm do ich spalenia potrzebuje najwięcej energii – tym samym spala najwięcej kalorii. Natomiast najmniej ciepła powstaje, gdy spożywamy glukozę i tłuszcze. Dzięki termogenezie poposiłkowej zwiększa się natężenie przemiany materii i jednocześnie następuje wzrost energii, wykorzystywanej na procesy związane z trawieniem czy transportem składników odżywczych.

Ilość posiłków w ciągu dnia

Dlatego ważne jest, żeby jeść kilka posiłków dziennie – wówczas proces termogenezy poposiłkowej będzie częstszy, a co za tym idzie, zużyjemy więcej energii na wyprodukowanie ciepła i przemiany materii. Należy jednak pamiętać o tym, że ilość spożytych kalorii zawsze będzie większa niż ilość energii wykorzystanej na produkcję ciepła w procesie termogenezy.  Ilość energii zużytej podczas termogenezy poposiłkowej można porównać z ilością energii potrzebnej do wyprodukowania ciepła, gdy jest nam zimno lub gdy jesteśmy w stresowej sytuacji.

Termogeneza Poposilkowa
Termogeneza Poposilkowa

Alkaloidy wspomagające termogenezę poposiłkową

Istnieją również substancje, które nasilają proces termogenezy poposiłkowej, czyli przyspieszają proces przemiany materii.  Jest to między innymi kofeina, kapsaicyna i nikotyna. Badania wykazały, że osoby, które wypalają paczkę papierosów w ciągu dnia, wykorzystują 200 kcal więcej niż osoby, które nie palą. Badania pokazały też, że osoby, które rzucają palenie tyją średnio 10 kg w ciągu roku na skutek zmniejszonego zużycia energii pod czas termogenezy poposiłkowej.

U niektórych osób lekarze stwierdzają zaburzone działanie termogenezy poposiłkowej, co zazwyczaj skutkuje tyciem i nadwagą. W takim przypadku możemy sobie pomóc  pijąc zieloną herbatę lub zażywając kapsułki zawierające jej ekstrakty, których obecność w organizmie stymuluje termogenezę poposiłkową i ułatwia spalanie tłuszczów.

Termogeneza poposiłkowa może być  również stymulowana poprzez suplementy diety zawierające wspomnianą już wcześniej kofeinę, imbir czy efedrynę, które przyspieszają przemianę materii. Również przyprawy takie jak pieprz Cayenne przyspieszają nasz metabolizm i wywołują termogenezę poposiłkową.

Poprzedni

Garcinia cambodia – przełom w odchudzaniu?

Jak wykonać domowy trening łydek?

Następny

Dodaj komentarz