Co to jest Zumba?

30 kwietnia 2014 Tagi

Korzeni Zumby trzeba szukać na terenie Kolumbii. To właśnie stamtąd wywodzi się jej twórca – kolumbijski instruktor fitness Alberto Perez. Jeszcze do niedawna zumba była właściwie nikomu nie znana, obecnie natomiast na jej punkcie oszalał cały świat. Fuzja tańca latynoamerykańskiego, gorących rytmów i pozytywnej energii sprawia, że w zajęciach zumby uczestniczy coraz większa liczba osób.

Co to jest zumba?

Zumba to niezwykle udane połączenie elementów tańca latynoamerykańskiego z aerobikiem, czyli z gimnastyką rekreacyjną. Zumba to muzyka, ludzie, pasja oraz ruch. Co ciekawe, tak innowacyjne zestawienie tańca i fitnessu od samego początku było inspirowane rytmami ulicy oraz gorącą kolumbijską muzyką. Wraz z biegiem czasu zumba zaczęła docierać do kolejnych zakątków kuli ziemskiej, stając się niesamowicie popularną formą aktywności fizycznej. Obecnie zumba stanowi nie tylko jeden z najbardziej znanych, ale i najmodniejszych programów łączących w sobie elementy aerobiku z tańcem latynoamerykańskim.

Dla kogo jest Zumba?

Zumba jest polecana wszystkim osobom, bez względu na wiek oraz płeć. Nie ważna jest kondycja fizyczna, nie liczą się także posiadane umiejętności taneczne. Tak spontaniczny trening zachwycił ludzi w wielu krajach na świecie. Kroki taneczne są bardzo łatwe do naśladowania, dlatego nie trzeba umieć tańczyć. Co więcej, zumba daje też możliwość dostosowania intensywności treningu do swoich indywidualnych potrzeb. W zumbie wystarczy uważnie patrzeć na instruktora, a następnie go naśladować – wykonywane ruchy wcale nie muszą być perfekcyjne i profesjonalne!

Zumba – idealny sposób na odchudzanie?

Zumba to trening nie tylko dla duszy, ale i dla ciała. W trakcie ćwiczeń do pracy są angażowane prawie wszystkie mięśnie ciała – ud, pośladków, brzucha, a nawet mięśnie grzbietu, które podtrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. W trakcie treningów nie odczuwamy bólu, a co więcej, nawet nie wiemy, która część naszego ciała pracuje. Zdaniem naukowców, zumba w trakcie jednej godziny ćwiczeń pozwala na spalenie nawet sześciuset kilokalorii. Oczywiście zumby nie można porównać do treningu na siłowni, ale systematyczny taniec z elementami fitnessu sprawi, że nasza sylwetka stanie się smuklejsza, a my przy okazji spalimy zbędną tkankę tłuszczową. Zumba znakomicie poprawia także kondycję.

Rodzaje Zumby

Najbardziej znaną odmianą zumby jest zumba fitness, ale poza nią wykształciło się także kilka innych gatunków tej formy aktywności fizycznej. Równie popularne odmiany to:

  • Zumba gold – trening przeznaczony dla osób starszych o obniżonej sprawności fizycznej – kroki są prostsze, a układy muzyczne wolniejsze;
  • Zumba toning – trening nastawiony w głównej mierze na modelowanie figury – odbywa się z ciężarkami;
  • Zumba aqua – odmiana Zumby, która jest praktykowana w wodzie, tego rodzaju zajęcia są polecane osobom borykającym się z problemami kręgosłupa;
  • Zumbatomic – zajęcia fitness dla najmłodszych – mogą w nich uczestniczyć dzieci już od czwartego roku życia.
Poprzedni

Jakie jedzenie jest lekkostrawne?

Co to są zakwasy?

Następny

Dodaj komentarz