Co to jest żywność organiczna?

, Tagi , , , ,

Żywność organiczna to stosunkowo nowy termin w branży spożywczej i jak łatwo można się domyślić – ten rodzaj żywności staje się obecnie coraz bardziej popularny. Żywność organiczną możemy nazwać również żywnością ekologiczną, gdyż dzięki minimalizacji użycia środków chemicznych (pestycydów) możemy cieszyć się dużymi zdrowymi owocami i warzywami, do których rolnicy starali się użyć wyłącznie naturalnych nawozów i odżywek. Z racji ograniczenia użycia nawozów i pestycydów zwolennicy żywności organicznej uważają, że tylko taki rodzaj żywności warty jest zakupu i spożycia. Innego zdania są przeciwnicy żywności organicznej, w opinii których żywność organiczna to kolejny sprytny zabieg marketingowy, mający służyć zyskownej i wysokiej sprzedaży produktu, który w ich osądzie niewiele różni się od zwykłej żywności wytwarzanej na skalę masową, do produkcji której również zużywa się mniej lub bardziej szkodliwych nawozów i środków ochrony. Poznaj całą prawdę o żywności organicznej!

[AdSense-A]

Co to jest żywność organiczna?

Żywność organiczna ma takie same właściwości, co żywność ekologiczna. Są to produkty wytworzone bez jakichkolwiek dodatków chemicznych w postaci pestycydów, czy nawozów sztucznych. Brzmi wspaniale, jednak sytuacja wcale nie wygląda, aż tak różowo, ponieważ nie każdy produkt organiczny jest wolny od szkodliwych substancji. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii dopuszczalne jest stosowanie niektórych preparatów. Zazwyczaj jednak możemy być pewni, że produkty żywności organicznej są produktami w stu procentach naturalnymi.

Istnieją również pewne wymogi, co do hodowli zwierząt, od których pochodzą produkty organiczne. Zwierzęta te mają na pewno lepsze warunki bytowania niżeli te hodowane w normalnych hodowlach. Przede wszystkim związane jest to z dostępną przestrzenią wypasami i naturalnym żywieniem.

Zalety żywności organicznej

Produkty organiczne przetwarzane są w naturalny sposób, co oznacza, że ich wytwórcy nie dodają do nich tak zwanych dodatków w postaci uwodornionego tłuszczu, aspartamu, czy glutaminianu sodu. Co więcej specjaliści twierdzą, że produkty te zawierają większą ilość przeciwutleniaczy, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko chorób serca i udarów mózgu oraz wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek. Ponadto zawierają one większe ilości witaminy C, magnezu i wapnia.

Jakie są wady?

Wydawałoby się, że w stu procentach naturalne produkty nie posiadające pestycydów nie posiadają żadnych wad. Tymczasem wokół nich krąży sporo kontrowersji. Pierwszą z nich jest stosowanie nawozów pochodzenia zwierzęcego, czyli gnoju. Specjaliści ostrzegają, że w wyniku jego działania w produktach organicznych zwiększa się ilość bakterii Coli, która przedostaje się do produktów w sposób niekontrolowany. Nie zmienia to jednak faktu, że nawozy sztuczne są o wiele bardziej szkodliwe dla zdrowia niż tak zwany obornik.

Niezwykle istotną kwestią jest naprawdę wysoka cena produktów organicznych. Ich sprzedaż w ostatnim czasie znacznie ucierpiała w wyniku recesji i pogłębiającego się kryzysu. W Polsce produkty organiczne są nawet o 50% droższe od tych typowych produktów dostępnych na półkach sklepowych z reguły nafaszerowanych ulepszaczami smaku, nawozami sztucznymi i pestycydami.

Poprzedni

Produkty bogate w tłuszcze

Domowe sposoby na kontuzję

Następny

Dodaj komentarz