Co to są burpees?

Tagi , ,

Burpees to nazwa mało znana w naszym kraju, chociaż od pewnego czasu pojawia się w kręgach osób aktywnych, jako doskonałe ćwiczenie wytrzymałościowe i pozwalające szybko redukować tkankę tłuszczową. Jego ideą jest wykonanie w krótkim czasie intensywnej serii powtórzeń zmuszając tym samym organizm do maksymalnego wysiłku. Najbardziej optymalne bywa wykonywanie 5-6 powtórzeń w ciągu 20 sekund tworzących razem jedną serię.

Jak wykonywać burpees?

Burpees to ćwiczenie dla osób wytrenowanych i z pewnością nie poradzi z nim sobie ktoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę ze sportem, dlatego w początkowym etapie można je zastępować szybkimi intensywnymi przysiadami, dodając kolejne elementy w miarę wytrenowania. Każda seria wyzwala maksymalny wysiłek i trudno po niej uspokoić oddech czy znormalizować tętno. Ćwiczenie należy do grupy kondycyjnych i wysiłkowych, ale jego intensywność sprawia, że świetnie sprawdza się podczas treningów interwałowych.

Podstawowa forma burpees to połączenie przysiadu, wyrzutu, pompki i wyskoku w następującym układzie liczonym w rytmie na 4:
  • Przysiad z podparciem o podłogę
  • Wyrzut obu nóg do tyłu – pozycja pompki
  • Powrót nóg do pozycji przysiadu podpartego
  • Wyskok w górę z klaśnięciem nad głową

Jest to najprostsza forma ćwiczenia, która w miarę upływu czasu może być modyfikowana na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest np. dodanie klasycznej pompki, jako punktu 3. W niektórych modyfikacjach stosuje się dodatkowe obciążenia w postaci hantli, piłki lekarskiej czy specjalnej obciążającej kamizelki, które zwiększają wysiłek ćwiczącego. Inne modyfikacje, to np. skoki do przodu a nie w górę, skoki z podciąganiem w górę kolana, skoki przez przeszkodę, pompka na jednej ręce, dwie pompki w cyklu i inne zależnie od możliwości ćwiczącego i jego pomysłowości.

Wady i zalety wykonywania burpees

Burpees ma swoje wady i zalety jak większość różnego rodzaju ćwiczeń. Do tych pierwszych z pewnością zalicza się wszechstronne wykorzystanie mięśni i angażowanie całego ciała w pracę, czyli w krótkim czasie można osiągnąć więcej niż poprzez serie ćwiczeń celowych. Bupress wzmacnia też ramiona, plecy, nogi, kręgosłup i klatkę piersiową, a przy dłuższym wykonywaniu także serce. Ujemną stroną ćwiczenia jest ogromny wysiłek fizyczny, do którego nie są w stanie przyzwyczaić się nawet wytrenowani sportowcy. Jego wykonywanie wymaga wyjątkowego samozaparcia i siły woli.

Poprzedni

Trening interwałowy w domu

Jak przyśpieszyć swój metabolizm?

Następny

Dodaj komentarz