Bardzo często osoby niedoświadczone, które dopiero co zaczynają swoją drogę z treningiem bagatelizują istotę posiłku w budowie wymarzonej sylwetki. Jest to niezwykle poważny błąd, gdyż pełnowartościowy posiłek spożyty na niedługi czas przed treningiem zapewnia nam siłę i energię na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Tak więc, aby nasze ciało miało odpowiednią dawkę energii do treningu, powinniśmy je wzmocnić odpowiednią porcją witamin i składników mineralnych. Najlepiej będzie, kiedy zjemy posiłek na godzinę przed planowanym rozpoczęciem treningu.
Co jeść?
Prawidłowa dieta to podstawa każdego treningu, gdyż szacuje się, że stanowi ona około 70 procent późniejszego sukcesu.
Istnieją trzy podstawowe szkoły żywienia sportowców, których dieta opiera się na białku, węglowodanach i tłuszczach. Białko, jak powszechnie wiadomo jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i budowy nowych tkanek, co jest bardzo istotne podczas budowy masy mięśniowej. Węglowodany stanowią niezastąpiony materiał energetyczny, który pozwala na sprawne wykonywanie treningu, zaś tłuszcze pełnią funkcję swojego rodzaju wysokoenergetycznego paliwa. Właściwe zestawienie tych trzech składników pomoże nam w niedługim czasie osiągnąć zadowalające efekty.
Jakie produkty przed treningiem?
Okazuje się, że przed rozpoczęciem treningu warto sięgnąć po produkty o niskim indeksie glikemicznym, które powodują niewielki wzrost poziomu cukru we krwi. Jest to bardzo istotne, gdyż dzięki temu zjedzona żywność trawiona jest nieco wolniej, dzięki czemu odczuwamy większe pokłady energii, która wystarczy nam na cały okres ćwiczeń. Niezwykle ważne jest również, żeby nie przejadać się, bądź z braku czasu iść na trening od razu po posiłku. Ćwiczenie z pełnym żołądkiem nie tylko nie jest niczym przyjemnym, ale również jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Najlepszym rozwiązaniem na posiłek, który poprzedza nasz trening będzie zjedzenie kanapki koniecznie z pełnoziarnistego pieczywa z warzywami, jajkiem, bądź masłem orzechowym. Nic złego nie ma również w spożyciu placków ziemniaczanych, ryb, czy nawet spaghetti. Jednak w tym przypadku czas poprzedzający trening musi być dłuższy. Pamiętajcie, że nasz organizm, zanim zdecydujemy się na jego forsowanie, musi najpierw „zaakceptować” dostarczony wcześniej posiłek.
Co jeść po treningu?
Kolejna bardzo ważna rzecz to czas po treningu. Nasz organizm odczuwa włożony wysiłek i znaczną utratę energii, dlatego potrzebuje chwili odpoczynku oraz czegoś, co zregeneruje jego siły. Teraz niezwykle ważne staje się uzupełnienie braków energetycznych w formie pełnowartościowego posiłku. Pamiętajmy jednak, że nie zaleca się tak zwanego opychania się tuż po skończonym treningu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie wytrzymać można sięgnąć po batonik, lub jakiś owoc. Prawdziwe, kaloryczne danie powinno poczekać nawet do około dwóch godzin.
Oprócz prawidłowej diety przed i po treningu, musisz pamiętać również o nawadnianiu organizmu. Standardowo powinniśmy wypijać dziennie minimum 1 litr wody mineralnej, jednak u osób bardzo aktywnych, u których proces wymiany wody zachodzi znacznie szybciej i intensywniej, zapotrzebowanie na wodę wzrasta przynajmniej dwukrotnie.