Ćwiczenia dla otyłych

, Tagi , ,

Otyłość nie jest jedynie defektem estetycznym czy zwykłą nadwagą. Nadmiar kilogramów sklasyfikowany jako otyłość, to już poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, które wymaga szybkiego ale też bardzo rozważnego działania.
Sama otyłość bowiem nie pojawia się z dnia na dzień, tylko powstaje w wyniku długotrwałego procesu, co oznacza, że organizm człowieka z otyłością jest od dłuższego czasu znacznie przeciążony, a wszelkie zmiany trybu życia i aktywności, wymagają racjonalnego i specjalistycznego podejścia.

Odchudzanie pod ścisłą kontrolą

Działać jednak trzeba i to na wielu frontach. Zmiana sposobu odżywiania, kontrola specjalisty i aktywność to te pierwsze kroki, które musi wykonać osoba otyła, aby zacząć walczyć o swoje zdrowie i lepszą jakość życia.  I o ile z dietą i pomocą specjalisty nie będzie problemu, to zawsze najwięcej obaw i wątpliwości budzi ruch i aktywność fizyczna osób z otyłością. Znaczny nadmiar kilogramów powoduje bowiem, iż u takich osób nie ma mowy o bieganiu, aerobiku czy wielu innych sportach i dyscyplinach. Przeciążone serce i obciążone stawy na pewno nie wytrzymałaby takiego treningu. Co zatem mogą wybrać otyli jeśli naprawdę pragną zrzucić zbędne kilogramy i wygrać walkę o zdrowie?

W wodzie będzie lżej

Idealną propozycją na ćwiczenia dla otyłych są wszelkiego typu zajęcia w wodzie. Pływanie, aerobik wodny, gry zespołowe w wodzie – wszystkie te aktywności łączy to, że w wodzie obciążenia stawów są znacznie mniejsze, a ryzyko kontuzji zniwelowane jest do minimum. Dzięki temu osoby otyłe są bezpieczne, a ich organizm może wytrzymać bardzo efektywny trening. W wodzie bowiem nawet najmniejszy opór wody to siła, która wyzwala proces spalania kalorii. Jednocześnie woda masuje, rozluźnia i powoduje, że ludzie z nadmiarem kilogramów łatwiej i szybciej gubią ten niepotrzebny balast, świetnie się przy tym bawiąc.

Overweight woman running on meadow
Fot. Depositphotos

Wyznacz trasę do zdrowia

Kolejną niezwykle efektywną metodą na rozpoczęcie aktywności fizycznej i stopniowe je zwiększanie jest zwykły chód.
Jeśli mamy w planach zakupy, wizytę na poczcie czy odwiedziny u koleżanki, zamiast wyciągać z garażu auto bądź śledzić rozkład autobusów, warto ten czas poświecić na spacer. Nie trzeba wcale chodzić szybko ani dużo, można zacząć od 15 minutowego spaceru pod domem, by stopniowo wydłużać czas takich przechadzek i ich tempo.
Wraz ze spadkiem kilogramów chodzi się lżej i wytrzymuje się coraz dłuższe dystanse, co pozwala dopasować i tempo i dystans do aktualnego poziomu sprawności.

Chód jest bardzo ważny, ponieważ u ludzi otyłych często nawet wizyta w najbliższy sklepie jest problemem, a zmiana trybu życia i odchudzanie ma ich przywrócić do pełnej sprawności, w której to właśnie codzienne chodzenie jest najczęstszym wysiłkiem. Warto więc się z nim zaprzyjaźnić i dowiedzieć jak chodzić, aby wyszło nam to na zdrowie!

Podnoś poprzeczkę

Te pierwsze aktywności są dość mocno ograniczone samą otyłością, jednak u ludzi z tak dużym nadmiarem kilogramów, jeśli podejdą do planu działania poważnie, kilogramy znikają bardzo szybko w pierwszej fazie odchudzania. Dlatego warto jak najszybciej rozejrzeć się za inną dyscypliną – rowerem, jogą, czy tańcem, które po utracie części nadmiernych kilogramów i poprawie sprawności, będą już w zasięgu ręki.

Zawsze jednak wybór taki należy skonsultować z lekarzem prowadzącym cały plan odchudzania, gdyż o ile kilogramy gubi się szybko, to organizm człowieka, długotrwale borykającego się z otyłością potrzebuje czasu, aby wrócić do formy. Układ oddechowy i krwionośny, a także stawy i kości wymagają uwagi i oceny, czy są już gotowe na kolejne wyzwania.

Nawet jeśli okażę się ze jeszcze nie czas na taką aktywność, to nie warto rezygnować z planów i wyznaczyć sobie te właśnie sporty, jako cele do osiągnięcia, które będą dodatkowo motywowały do wytrwania w postanowieniach.

Poprzedni

Czy piwo jest zdrowe?

Ćwiczenia dla początkujących

Następny

Dodaj komentarz