Ćwiczenia Mackenziego

, Tagi , ,

Problemy związane z bólami kręgosłupa dotykają coraz większą grupę ludzi. Jest to związane przede wszystkim ze współczesnym sposobem funkcjonowania. Coraz większa liczba osób wykonuje pracę w trybie siedzącym. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej może prowadzić do wielu zwyrodnień w obszarze kręgosłupa. Jest to związane z faktem, że pozycja siedząca nie jest naturalna dla ludzkiego organizmu. Jak wskazują specjaliści praca siedząca, która przekracza cztery godziny dziennie może już prowadzić do poważnych problemów związanych zarówno z układem kostnym i mięśniowym jak też krążeniem, zwłaszcza w kończynach dolnych.

Praca bardzo często wykonywana jest przez wiele godzin w ciągu dnia. Nie rzadko pracownicy wykonują pracę siedząc nawet znacznie ponad osiem godzin dziennie. Jednocześnie wiele osób nie stosuje przerw w pracy i odpowiednich ćwiczeń profilaktycznych, które mogłyby zmniejszać obciążenia kręgosłupa. Jak wskazują lekarze wykonywanie pracy siedzącej może być większym obciążeniem dla zdrowia organizmu od pracy fizycznej.

Rosnąca liczba schorzeń kręgosłupa

W społeczeństwach rośnie liczba chorób związanych z kręgosłupem, do których zaliczyć można choroby dyskowe, zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatie. Napady bólu związane z kręgosłupem są bardzo dolegliwe dla pacjentów a trudność sprawia powstrzymanie nawrotów takich dolegliwości.

Standardowym sposobem leczenia stosowanym przez lekarza jest przepisywanie leków przeciwzapalnych czy leków przeciwbólowych. Problemem takich metod leczenia jest przede wszystkim oddziaływanie na skutki związane z pojawiającym się bólem kręgosłupa a nie leczenia samych przyczyn. Przy rozwijających się bólach konieczne jest stosowanie rehabilitacji, które realizowana jest przez fizykoterapeutów.

Metoda Robina McKenzie

Odmienne podejście do minimalizowania skutków bólów kręgosłupa przyjmowana jest w metodzie stosowanej przez Robina McKenzie. Jest to jedna z metod fizjoterapii, rehabilitacji, która zdobywa coraz większą popularność. Uznawana za nowoczesną, metoda leczenia bólów kręgosłupa opiera się na specjalnych protokołach diagnostycznych. Są one przygotowane oddzielne dla każdego odcinka kręgosłupa oraz dla kończyn. Dla każdego pacjenta, który ma być objęty rehabilitacją stworzoną przez McKenzie , przygotowywany jest dokładny wywiad choroby.

W ten sposób możliwe jest precyzyjne określenie objawów bólów kręgosłupa oraz ich zmian, jakie bardzo często pojawiają się w ciągu dnia. Badania, które mają na celu określenie wzorów bólowych trwają około dwóch godzin.

Szczegółowa diagnoza, która powstaje na podstawie badań pozwala na zidentyfikowanie źródeł dolegliwości. Skuteczność metody sprawia, że bardzo często możliwe jest dzięki jej wykorzystaniu określenie poważnych zmian chorobowych w obrębie kręgosłupa, które w innych przypadkach mogłoby być wykryte jedynie poprzez bardzo szczegółowe badania rezonansem, czy tomografem.

Stosowanie metody McKenzie

Po zakwalifikowaniu objawów związanych z problemami z kręgosłupem na podstawie przeprowadzonych badań do określonych zespołów klinicznych pacjentom wyznaczane są metody działania mającego na celu eliminowanie przyczyn powstawania bólów kręgosłupa. Stosujący metodę McKenzie terapeuta wyznacza pacjentom ruchy ciała, które mają na celu korygowanie zaburzeń struktury uszkodzonego dysku.

Ćwiczenia Mackenziego

Wykonywane przez pacjenta w sposób samodzielny ruchy i ćwiczenia Mackenziego pozwalają bardzo szybko zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból. Indywidualnie dobierane są również ćwiczenia w przypadku pacjentów, którzy borykają się z utratą elastyczności i ruchomości kręgosłupa. Tego rodzaju objawy związane są najczęściej z siedzącym trybem życia. Jednostajne pozycja w codziennym życiu bardzo negatywnie wpływają na kręgosłup.

Ćwiczenia zalecane przy takich problemach pozwalają w sposób ewolucyjny doprowadzić do przywrócenia normalnej elastyczności tkanek. Specjalne ćwiczenia przygotowane są również dla osób młodych, u których bóle kręgosłupa wynikają przede wszystkim w związku z nieodpowiednią postawą, która za pośrednictwem ćwiczeń jest korygowana.

Poprzedni

Ćwiczenia dla ciężarnych

Ćwiczenia relaksacyjne – zasady!

Następny

Dodaj komentarz