Ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha

, Tagi , ,

Brzuch jest fragmentem ludzkiego ciała najbardziej podatnym na rzeźbienie. W związku z tym to osiągnięcie jego najlepszej formy jest rzeczą najczęściej motywującą do działania. Brzuch jest również częścią ciała obfitującą w mięśnie – dolne i górne. W tym artykule opiszemy dolne mięśnie brzucha oraz ćwiczenia, które w najlepszy sposób pozwolą odpowiednio je wzmocnić.

Ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha

Zdecydowanie najpopularniejszym ćwiczeniem na wyrobienie dolnych mięśni brzucha są tak zwane brzuszki. Mimo, że brzuszki są bardzo popularne to czy na pewno każdy wie jak wykonywać je prawidłowo? przekonaj się!

Ćwiczenie pierwsze – brzuszki

Wykonujemy je na płaskim podłożu, najczęściej na materacu bądź też ławce służącej do tego właśnie celu. Aby prawidłowo wykonać to ćwiczenie, nasze nogi powinny być ugięte, a ręce założone (ale nie splecione) za głowę. Zawsze staramy się nabierać powietrza jeszcze przed uniesieniem tułowia, wypuszczając je stopniowo w trakcie jego wznoszenia ku ugiętym nogom.

Ćwiczenie drugie – brzuszki na skośnym podłożu

Tego typu brzuszki wykonuje się tak samo, jak te wspomniane w poprzednim akapicie – z tą jednak różnicą, że w tym przypadku leżymy na skośnym podłożu. Będziemy do tego potrzebowali specjalnej ławki z możliwością założenia nóg na jej szczycie. Plusem tego ćwiczenia jest to, że zmusza nas do większego wysiłku, a także poprawia ukrwienie całego ciała.

Ćwiczenie trzecie – unoszenie kolan na płaskiej powierzchni

Jest to jedno z ćwiczeń, do których wykonywania nie musimy posiadać żadnego sprzętu. Wystarczy kawałek płaskiej podłogi, a dla komfortu – specjalny materac do ćwiczeń. Kładziemy się na nim płasko, unosimy ramiona do góry i nad głowę, najlepiej chwytając coś znajdującego się za nimi (może to być ławka, kaloryfer lub cokolwiek innego). Teraz podciągamy kolana do naszej klatki piersiowej, ani razu nie opuszczając nóg na ziemię. Dla bardziej doświadczonych istnieje wersja z użyciem linki, która jest przywiązywana do nóg, a którą w czasie podciągania należy wyciągać do siebie.

Ćwiczenie czwarte – skręty tułowia

Ćwiczenie bardzo proste, możliwe do wykonania zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. W przypadku tej pierwszej stajemy w lekkim rozkroku (równym rozpiętości barków), ręce zginamy w łokciach przed sobą i zaciskamy w pięść. Wykonujemy skręty w lewo i prawo, starając się zachować odpowiednie ich tempo. Często możemy zdecydować się na obciążenie, byle niewielkie. Przydatna może się tutaj okazać sztanga-gryf, jednak nie jest ona wymagana do skutecznego treningu.

Ćwiczenie piąte – unoszenie nóg na drążku

Ćwiczenie to wymaga drążka prostego. Wieszamy się na nim w dowolny sposób, a następnie podnosimy nogi w taki sposób, by kolana dotknęły naszego brzucha. Jeżeli dodatkowo chcemy podtrenować nasze mięśnie skośne, lekko skręcamy biodra przy każdym podciągnięciu. Jest to jednak zalecane tylko dla osób mających już swoje obycie z tego typu ćwiczeniami.

Ćwiczeń na dolne mięśnie brzucha jest bardzo dużo. Wybierając któreś z nich możemy osiągnąć formę, jakiej oczekujemy, a przy okazji zdobyć wygląd, którego pozazdroszczą nam znajomi.

Poprzedni

Dieta przy wysokich trójglicerydach

Zasady treningu obwodowego

Następny

Dodaj komentarz