Ćwiczenia po ciąży

, Tagi ,

Praktycznie każda kobieta po urodzeniu dziecka pragnie powrócić do swojej figury sprzed ciąży. Nie zawsze jest to łatwe, natomiast z całą pewnością służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Najlepszym sposobem na odzyskanie figury sprzed ciąży jest wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. Jakie ćwiczenia po ciąży można wykonywać?

Praktyczne rady do ćwiczeń

Niezwykle istotne jest, aby, podejmując ćwiczenia, znać swoje możliwości fizyczne. Zbyt duży wysiłek fizyczny może mieć bowiem negatywne skutki, zarówno dla zdrowia kobiet, jak i dla możliwości wykonywania przez nie codziennych obowiązków, których przecież po urodzeniu dziecka bardzo przybywa. Ponadto zbyt intensywny wysiłek fizyczny może przynosić skutki odwrotne do zamierzonych – figura może pod wieloma względami zmieniać się na niekorzyść. Innym ważnym aspektem podejmowania ćwiczeń po ciąży jest równomierne obciążanie wszystkich ćwiczonych części ciała. O wszystkim warto pomyśleć jeszcze w czasie trwania ciąży – kobieta powinna być wtedy aktywna fizycznie na tyle na ile pozwala jej zdrowie i samopoczucie. Ułatwi to poród i pomoże szybciej dojść do siebie bezpośrednio po nim.

Ćwiczenia  po porodzie

Szczególną ostrożność należy zachować bezpośrednio po porodzie. Kobieta powinna wówczas przede wszystkim wypocząć i odbyć niezbędną rekonwalescencję. Poza tym trudno by od razu po porodzie kobiety myślały o ćwiczeniach – jest wiele innych spraw na głowie. Ćwiczenia mogą być jednak także sposobem na relaks, rozluźnienie mięśni. Powinny być bardzo lekkie. Podstawowe polega na ułożeniu się na plecach i wykonywaniu delikatnych ruchów wyprostowanymi nogami. Ruchy te dotyczą stóp: lekkie ruchy okrężne, podciąganie palców do siebie, w celu napięcia mięśni łydek, lub też krzyżowanie nóg na wysokości kolan w celu napięcia mięśni ud. Następne ćwiczenie w tej pozycji polega na cyklicznym uginaniu i prostowaniu nóg w kolanach. Najpierw jednej nogi, potem drugiej, a na koniec obie jednocześnie. Wymienione ćwiczenia należy wykonywać powoli i dbać, aby się nie przemęczyć. Pomagają one poprawiać krążenie we wszystkich partiach nóg, a także w pośladkach. Niezwykle istotne jest także, aby w trakcie wykonywania tych ćwiczeń zadbać o wygodę dla pleców i głowy, szczególnie jeśli doszło do cesarskiego cięcia. Głowa zawsze powinna być na poduszce, można też, zamiast pozycji leżącej, wybrać półsiedzącą, opierając się o poduszki. Kilka dni po porodzie można zacząć delikatne ćwiczenia mięśni brzucha. Polegają one na powolnym podnoszeniu głowy, pozostając w pozycji leżącej, tak by broda dotykała klatki piersiowej. Kobieta powinna w momencie wykonywania tego ćwiczenia poczuć pracę mięśni brzucha i przerwać je, jeśli odczuje zmęczenie.

Ćwiczenia w dalszym okresie

Powyższe ćwiczenia można wykonywać przez kilka tygodni, powoli zwiększając ich intensywność. Następnie można przejść do trudniejszych form aktywności, w tym m. in. brzuszków, rowerków oraz nożyc. Wszystkie te ćwiczenia kształtują mięśnie brzucha i pozwalają pozbyć się rozstępów, które mogą pojawiać się po porodzie. Nożyce polegają na naprzemiennym krzyżowaniu uniesionych kilka centymetrów nad ziemię nóg, w taki sposób, aby raz lewa noga była nad prawą, a następnie odwrotnie. By nadmiernie się nie przemęczać, można wykonać dziesięć takich ruchów, po czym odpocząć pół minuty. Kilka takich serii dziennie powinno w zupełności wystarczyć. Po kilku dniach można oczywiście zwiększać ich intensywność. Powyższe ćwiczenia bardzo skutecznie formują również mięśnie pośladków, które w trakcie ich wykonywania cały czas pracują. Wymienione rodzaje ćwiczeń do jedynie przykłady aktywności fizycznej, którą można podejmować po porodzie. Mają one dwie główne zalety. Po pierwsze są łatwe w wykonaniu, realizuje się je bowiem leżąc wygodnie na plecach, po drugie natomiast dają bardzo pozytywne skutki w postaci formowania mięśni nóg, pośladków oraz brzucha. Po kilku miesiącach regularnego wykonywania takich ćwiczeń praktycznie każda kobieta będzie mogła z satysfakcją stwierdzić, że udało jej się powrócić do figury sprzed ciąży.

Dla mamy i dziecka

W pierwszym okresie życia noworodek i jego mama nie rozstają się właściwie ani na chwilę. Wiele matek ma poczucie winy i dylemat gdy chciałyby zadbać o siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie by ćwiczenia wykonywać razem z maluchem, kiedy jest on już trochę starszy. Można wtedy ćwiczyć na przykład jogę dla matek z dziećmi.  Proste ćwiczenia można wykonywać nawet z maluchem bezpiecznie ułożonym na piersi. Ćwiczenia pozwalają kobiecie na zachowanie szczupłej sylwetki i poprawienie formy po porodzie, służą także dziecku. Pomagają budować więź między matką a dzieckiem.

Poprzedni

Ćwiczenia kardio w domu

Zasady diety ubogoenergetycznej

Następny

Dodaj komentarz